[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
deltaglass  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Mitnick
Member
[Avatar]

Joined: 04/04/2005 14:43:18
Messages: 115
Location: Giurgiu
IP:
Offline

Am inteles eu gresit sau magazinul asta este in Uniri ?
Lamuriri ... Va rog

image
[Email]
g.g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/08/2002 04:30:55
Messages: 1728
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Mitnick wrote:Am inteles eu gresit sau magazinul asta este in Uniri ?
Lamuriri ... Va rog


Ai inteles gresit.
www.deltaglass.ro (aici gasesti datele de contact)

Just for fun!
www.REEF.ro
[WWW]
Mitnick
Member
[Avatar]

Joined: 04/04/2005 14:43:18
Messages: 115
Location: Giurgiu
IP:
Offline

Atunci pe unde este ?
Sau cunoasteti un geamgiu la Uniri care sa taie geamul bine ?

image
[Email]
Iskebible
Member
[Avatar]

Joined: 03/03/2005 19:32:17
Messages: 145
Location: Bucuresti, Balta
IP:
Offline

Sfatul meu este sa mergi la deltaglass. Nu e greu de ajuns. Vad ca esti din Giurgiu, daca mergi cu masina si stii sa ajungi la Piata Sudului o iei pe Sos. Berceni spre Spitalul 9 si la prima intersectie mare faci dreapta si imediat stanga (o sa la intersectie ai cladirea universitatii spiru haret pe parte dreapta venind pe Sos. Berceni - scrie mare pe ea); strada ar fi Bucovat (fonetic Bucovahtz ). Altfel daca stii intersectia de la Aparatorii Patriei (care este intersectia mai sus mentionata) unde poti sa ajungi de pe Sos. Giurgiului(numai ca nu stiu eu sa-ti explic cum exact) strada este exact aceeia vis-a-vis de poarta Universitatii Spiru Haret.
De ce sa mergi la deltaglass pai simplu sa fi mare ghinionist sa nu-ti taie geamul perfect (considerand ca e computerizata taierea), pretul e 12,5 euro pe metru patrat de geam float de 10mm (si nu cred ca vrei mai subtire ca atunci nu faci acvariu ). Minusuri, daca vrei geamul imediat iti pune pierderi , daca nu in 3-4 zile de la comanda il ai sigur - dar nu stiu daca primesc comenzi telefonic si sfatul meu este sa nu faci comanda telefonic caci doamna care preia comenzi este locata tot in hala, unde e un zgomot infernal.

PS
Nu cred ca vrei sa mergi pe jos (cel putin nu sa ridici sticla ), dar daca e poti lua metroul pe tronsonul 2 (IMGB-Pipera) directia IMGB si sa cobori la statia Armata Poporului (statia de metrou are iesire diagonal peste intersectie fata de cladire universitatii mai sus mentionate).

Bafta!

eu si mintea mea cea de pe urma!
"Me little site"
[Yahoo!] [MSN] [ICQ]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

:idee: sau :bpc: si cauti www.pmb.ro, iar din meniul de sus cauti harta interactiva a Bucurestiului, bagi strada... si vezi cu ochii tai pe unde este...
Mitnick
Member
[Avatar]

Joined: 04/04/2005 14:43:18
Messages: 115
Location: Giurgiu
IP:
Offline

Merci pentru infomatii ... Ma descurc perfect
Yo cred ca Bucurestiul asta a fost facut pentru piciorul meu pentru ca mereu ajung unde trebuie chiar daca n-am habar pe unde umblu :-)

image
[Email]
BLeeD
Up In Smoke
[Avatar]

Joined: 23/09/2004 01:25:22
Messages: 677
IP:
Offline

Iskebible wrote:
Nu cred ca vrei sa mergi pe jos (cel putin nu sa ridici sticla ), dar daca e poti lua metroul pe tronsonul 2 (IMGB-Pipera) directia IMGB si sa cobori la statia Armata Poporului (statia de metrou are iesire diagonal peste intersectie fata de cladire universitatii mai sus mentionate).
Bafta!


Nu stiu la ce statie te referi dar sigur nu e Armata Poporului

image
[Email]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

BLeeD wrote:
Iskebible wrote:
... poti lua metroul pe tronsonul 2 (IMGB-Pipera) directia IMGB si sa cobori la statia Armata Poporului ...

Nu stiu la ce statie te referi dar sigur nu e Armata Poporului

... e Aparatorii Patriei ... tot p'acolo :brosu:&:bnegru: ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
mikehorizon
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 30/08/2004 11:00:27
Messages: 301
Location: Bucuresti, Vitan - Stadionul Olimpia
IP:
Offline

Interesanta discutia despre Delta Glass. Am vrut si eu sa comand niste sticla de 10 de la ei dar m-am lovit de refuzul categoric al doamnei de la telefon care mi-a oferit 2 argumente:

1 - Delta Glass nu vinde decit la persoane juridice.
2- Cantitatea de sticla pe care o vroiam eu era prea mica (e vorba de sticla pentru un acvariu de 130x55x50).


Deci daca cineva (persoana fizica) chiar a reusit sa achizitioneze sticla de 10 de la ei, il rog sa ma contacteze si pe mine si sa-mi spuna prin ce minune a reusit.
[Email] [Yahoo!]
Iskebible
Member
[Avatar]

Joined: 03/03/2005 19:32:17
Messages: 145
Location: Bucuresti, Balta
IP:
Offline

Eh! Scuzele mele! Am fost mai mult la prietena in Armata Poporului decat la facultate in Aparatorii Patriei . Si m-am tinut expres sa nu le incurc cand le scriu, dar tot le-am incurcat. Scuzele mele! Statia de metrou este APARATORII PATRIEI. (oricum Armata Poporului nu e pe tronsonul ala.)

Interesanta discutia despre Delta Glass. Am vrut si eu sa comand niste sticla de 10 de la ei dar m-am lovit de refuzul categoric al doamnei de la telefon care mi-a oferit 2 argumente:

1 - Delta Glass nu vinde decit la persoane juridice.
2- Cantitatea de sticla pe care o vroiam eu era prea mica (e vorba de sticla pentru un acvariu de 130x55x50).


Deci daca cineva (persoana fizica) chiar a reusit sa achizitioneze sticla de 10 de la ei, il rog sa ma contacteze si pe mine si sa-mi spuna prin ce minune a reusit.


Eu am cumparat acum o luna jumate si doar daca s-a schimbat ceva intre timp nu mai e asa: Comanda am facut-o personal si nu am vrut sa o iau pe firma desi aveam posibilitatea, dupa ce am facut comanda m-a intrebat daca pe firma sau nu si mi-a facut factura pe persoana fizica, de cumparat am cumparat chiar geam de 10 float vreo 2 metri si ceva debitat.

eu si mintea mea cea de pe urma!
"Me little site"
[Yahoo!] [MSN] [ICQ]
schizotron
Epicus Aquaticus
[Avatar]

Joined: 10/01/2005 16:06:25
Messages: 290
IP:
Offline

cu aia de le delta glass am avut si eu un meci. dupa parerea mea cred ca ei se afla intr-o situatie ingrata: au masini prea destepte fata de nivelul la care le-au crescut creierasele.am vrut sa fac odata un acvariu delta la ei si mi l-au slefuit pe toate laturile (la 45 grade) de am crezut ca inebunesc. desi aveau si proiect ba chiar si sablon au zis ca stiu ei cum e mai bine. mare gradina ta. eu lucrez cu swissglass-ul da nu prea baga in seama comenzile mici

acvila non capit mushte
[Email] aim icon
teddy2k
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/01/2005 14:42:19
Messages: 516
Location: Bucuresti/Obor
IP:
Offline

Iskebible wrote:Sfatul meu este sa mergi la deltaglass. Nu e greu de ajuns. Vad ca esti din Giurgiu, daca mergi cu masina si stii sa ajungi la Piata Sudului o iei pe Sos. Berceni spre Spitalul 9 si la prima intersectie mare faci dreapta si imediat stanga (o sa la intersectie ai cladirea universitatii spiru haret pe parte dreapta venind pe Sos. Berceni - scrie mare pe ea); strada ar fi Bucovat (fonetic Bucovahtz ). Altfel daca stii intersectia de la Aparatorii Patriei (care este intersectia mai sus mentionata) unde poti sa ajungi de pe Sos. Giurgiului(numai ca nu stiu eu sa-ti explic cum exact) strada este exact aceeia vis-a-vis de poarta Universitatii Spiru Haret.
De ce sa mergi la deltaglass pai simplu sa fi mare ghinionist sa nu-ti taie geamul perfect (considerand ca e computerizata taierea), pretul e 12,5 euro pe metru patrat de geam float de 10mm (si nu cred ca vrei mai subtire ca atunci nu faci acvariu ). Minusuri, daca vrei geamul imediat iti pune pierderi , daca nu in 3-4 zile de la comanda il ai sigur - dar nu stiu daca primesc comenzi telefonic si sfatul meu este sa nu faci comanda telefonic caci doamna care preia comenzi este locata tot in hala, unde e un zgomot infernal.

PS
Nu cred ca vrei sa mergi pe jos (cel putin nu sa ridici sticla ), dar daca e poti lua metroul pe tronsonul 2 (IMGB-Pipera) directia IMGB si sa cobori la statia Armata Poporului (statia de metrou are iesire diagonal peste intersectie fata de cladire universitatii mai sus mentionate).

Bafta!


Eu zic, de pe Giurgiului sa faci dreapta pe Luica si mergi pana dai de Aparatorii Patriei.
Daca nu, poti sa te scarpini si cu piciorul drept la urechea stanga, ocolesti putin Ploiestiul si tot ajungi. :-)
Iskebible
Member
[Avatar]

Joined: 03/03/2005 19:32:17
Messages: 145
Location: Bucuresti, Balta
IP:
Offline

Da! Pai asta ziceam si io ca nu stiam cum ii zice la strada, dar asa e dupa Sos. Giurgiului pe Luica si exact cand ajungi la Aparatorii Patriei ultima straduta inainte de intersectie. Merci teddy2k pentru numele strazii.

Sfat! Nu cereti slefuire la geamuri ca puteti avea surprize si in plus platiti munca de 5 minute fara motiv.
ATENTIE! Slefuirea la orice fabricuta d'asta inseamna cam 1,5-2 mmm din grosime si deci lipitura pe suprafata mai mica asa ca mai bine o faceti cu manuta voastra cu o piatra pt sticla sau glasspapier fin intins pe o bucata de lemn si doar in cant cat sa iei un pic "ata" marginii ca sa nu mai fie taiosa.
ATENTIE FOARTE MARE! daca cumva veti trece piatra sau glasspapierul pe suprafata de contact a lipiturii aceasta din urma nu va mai fi rezistenta deci atentie mare!

eu si mintea mea cea de pe urma!
"Me little site"
[Yahoo!] [MSN] [ICQ]
Iskebible
Member
[Avatar]

Joined: 03/03/2005 19:32:17
Messages: 145
Location: Bucuresti, Balta
IP:
Offline

Grad, ca in grad/grade (celsius, radiane)?
Si slefuirea aia de la 1-2mm la juma din grosime intr-un unghi mai mic sau mai mare stii cum se cheama? (scuze pt off-topic)

eu si mintea mea cea de pe urma!
"Me little site"
[Yahoo!] [MSN] [ICQ]
Iskebible
Member
[Avatar]

Joined: 03/03/2005 19:32:17
Messages: 145
Location: Bucuresti, Balta
IP:
Offline

Mai nu stiu exac, dar ca pe "cristalul" de pe masa lu' bunica-mea care e un geam de 8 cred si care are cantul polizat intrum unghi foarte mare si luat mult din grosime, intrat in masa materialului cu aproape 10mm.

eu si mintea mea cea de pe urma!
"Me little site"
[Yahoo!] [MSN] [ICQ]
Iskebible
Member
[Avatar]

Joined: 03/03/2005 19:32:17
Messages: 145
Location: Bucuresti, Balta
IP:
Offline

Eh! e oarecum neimportant si total off-topic daca e poate iti pun o poza si mai vb pe pm.


Ca sa revenim deltaglass lucreaza ok, cel putin taindu-ti geamul la calculator sunt sanse mici sa te alegi cu bucatile aiurea; preturile sunt mai mici decat la swiss. Totusi suntem in Romania si daca esti cu adevarat ghinionist poti sa gasesti cuie unde nu te astepti si tot tu dai bani pe doctori! La deltaglass sau la swiss cel putin ti se maresc substantial sansele bune!

eu si mintea mea cea de pe urma!
"Me little site"
[Yahoo!] [MSN] [ICQ]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com