[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
filtare prin turba  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

am citit in numeroase locuri de filtare prin turba....dar cum exact se procedeaza??? sa zicem ca la unul canistra este destul loc pt turba, dar la celelalte???, pt ca nu toti avem filtre canistra si sunt destul de scumpe.
eu acuma am un filtru de tip cutie agatata de geam, dar din pacate nu mai am loc in el pentru nimic altceva. ma gandeam sa imi cumpar inca un asemenea tip de filtru, eventual model mai micut si cu debit mai scazut, pe care sa-l folosesc special pentru turba, deoarece nu vad alta alternativa mai ieftina.
da-ti click aici, pentru a vedea pozele si a intelege mai bine la ce ma refer. cele doua filtre transparente Aqua Clear si Red Sea sunt bune oare pt planul meu???
voi cum procedati cu turba??? si in ce exact o bagati....am tot citit "intr-un saculet de plastic sau nylon"...adica??

fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

ozi wrote:voi cum procedati cu turba??? si in ce exact o bagati....am tot citit "intr-un saculet de plastic sau nylon"...adica??

Adica - mai simplu - intr-un ciorap de dama. Innodat sau cusut si cu surplusurile de material taiate.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

si ciorapu ala il azvarliti direct in acvariu ?
aveti ceva special pt el sau doar il inghesuiti in filtru???

fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
Magda
Senior member

Joined: 17/03/2004 08:20:12
Messages: 710
IP:
Offline

Din cate stiu eu se pune in filtru, sa poata trece apa prin ea (prin turba). Eu asa am procedat. Numai ca depinde de filtru. La al meu, Resun, a fost loc si pentru turba.
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com