[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
CO2 - manual  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
danielro
Junior member

Joined: 25/12/2005 13:37:42
Messages: 11
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

stiu ca o sa para stupid, dar eu stiam ca omul cand expira, expira si CO2, cand eram mai mic obijnuiam sa iau un furtun sa il bag in acvariu sa trag aer in piept si sa il directionez in acvariu prin furtun.

oare poate dauna ? ar trebuii sa fac asta si acum ? ar ajuta plantele ? le-ar oferii CO2 ?
tin sa mentionez ca am un filtru AQUAEL FAT-3 450l/h si un acvariu de 60L

am directionat jetul filtrului catre suprafata si acum se formeaza o cocoasa desupra apei. ma gandeam sa nu fie PREA oxigenata apa si sa se piarda CO2-ul.

voi ce spuneti ?
dotoru
Member
[Avatar]

Joined: 27/01/2005 15:20:34
Messages: 120
Location: oradea
IP:
Offline

daca vrei sa iti cresti randamentul respirator ,capacitatea respiratorie sau sa-ti intaresti muschii respiratori exercitiul pe care vrei sa-l faci este ok.
aerul atmosferic contine oxigen in proportie de 20,93%,dioxid de carbon in proportie de 0,03- 0.08%(in functie de gradul de poluare) si azot 79,3%, iar in aerul expirat gasim oxigen 16-17% bioxid de corbon 3-4% iar azot 79,03%,deci dioxidul de carbon expirat este neglijabil pt. plantele tale. smilie
in concluzie ce vrei tu sa faci este"frectie cu DIANA la un picior de lemn" (fara suparare)
eu iti recomand o instalatie de co2 fie profi fie artizanala (da'pa buget)

prin definitie cand investighezi necunoscutul, nu stii la ce rezultat vei ajunge.
ale mele
[Email] [Yahoo!]
scarabeul1984
Member
[Avatar]

Joined: 20/08/2005 12:19:06
Messages: 255
Location: Bucuresti-Berceni
IP:
Offline

Eu nu te sfatuiesc sa faci asta adica sa sufli tu in acvariu, pentru ca tu nu scoti doar Co2 mai sunt si alte gaze care pot fi daunatoare pestilor foloseste metoda Co2 DIY Vezi aici, am scris eu sub poza metoda pe care o folosec eu

Watch where you're stepping : Thoughts are present .
[Yahoo!]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Daca tu vrei neaparat, bineinteles ca poti sa sufli CO2 in acvariu. Dar trebuie sa ai grija la cateva aspecte pentru ca activitatea ta sa aiba un cat de mic efect:
- CO2-ul trebuie suflat pe intreaga perioada cat e aprinsa lumina in acvariu. Dupa ce se stinge lumina, poti face pauza de odihna.
- Suflatul trebuie facut fara nici cea mai mica intrerupere de dimineata pana seara, pentru ca altfel se pot produce variatii de pH care fac mai mult rau decat bine.
- CO2-ul nu trebuie suflat brusc si cu putere, in cantitate mare, ci incet, in cantitate mica.
- Trebuie sa-ti pui un numarator de bule pe furtun, astfel incat sa sufli aproximativ o bula la doua secunde.
- E util sa montezi in acvariu un indicator permanent de pH. Asa o sa poti sti cand sa indesesti numarul de bule sau cand sa-l raresti.

Daca respecti regulile de mai sus, e imposibil sa nu reusesti in initiativa ta! Succes!

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

Se vede ca e perioada de Sarbatori. Hai :bbere: tuturor!

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
danielro
Junior member

Joined: 25/12/2005 13:37:42
Messages: 11
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

poti explica mai pe larg metoda "metoda Co2 DIY"
as vrea sa o folosesc si eu. sau poate exista undeva un topic explicat mai pe larg. as vrea sa imi fac dar nu vreau sa gresesc cu ceva sau sa omit ceva si sa ma vad rau.

daniel
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

http://www.acvariu.ro/forum/viewtopic.php?t=11
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com