[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Ajutor cu algele  XML
Forum Index » Alge
Author Message
krang
Junior member

Joined: 07/12/2005 22:36:38
Messages: 21
IP:
Offline

Continuam serialul cu episodul 2:'ajutor cu algele'.Am decis sa expun aici problema pentru ca sunt un incepator si poate am nevoie sa mi se explice in termeni mai putini 'tehnici'.
Imi prezint acvariul din nou:aproximativ 90 l apa
substrat:nisip si pietris pe alocuri
decor:o buturga mopan cumparata de la un petshop,o constructie din pietre(pietrele sunt ok)
plante:nu le stiu denumirea stiintifica si am asa:2 lamaite,1 anubias nana,mai multe smocuri de iarba inalta,niste Pistia (o planta matura si vreo 3 pui) plante de suprafata(nu le stiu denumirea,sunt unele cu frunze destul de marunte si cu perisori pe ele).Plantele de suprafata imi ocupa cam 40 % din luciul de apa(nu radeti de denumire )
pesti:-5 xipho(2 masculi si 3 femele)
-5 zebre
-2 cardinali
-3 molly
-3 cory
-1 ancistrus
-6 guppy(2 o sa ii dau,sunt promisi deja)
-1 neon
-1 beta
O sa diminuez numarul lor cat de curand.Fie renunt la guppy,fie la zebre,fie la ambele specii,inca nu sunt sigur.
Iluminatul:un TLD si un AQUA GlO,de 18 respectiv 20 W
Schimburile de apa le fac la 7-10 zile si sifonez substratul de fiecare data.
Am avut cateva alge (nu le stiu denumirea) care imi invadau initial iarba si incet incet s-au extins si pe lamaita si pe unele tulpini ale plantelor de suprafata.Mai nou s-a extins si pe frunzele de anubias.Algele au o culoare maronie,sunt in forma de firicele de pana la 1 cm lungime.Am incercat initial sa le curat cu mana de pe plante si chiar am rupt frunzele care mi s-au parut rau invadate.O perioada a parut ca merge dar a fost o iluzie.IAr s-au extins.De azi am inceput un 'tratament' asa cum am inteles de la voi.Sper ca am inteles bine si ca nu imi omor pestii cu asta.Sa va spun cum am procedat si sa imi spuneti unde/daca gresesc si ce alte masuri ar trebui luate.
Ieri am schimbat cam 30-35 % din apa.Azi am oprit lumina si am schimbat 30 % apa.Am rupt firele invadate rau de alga si am aruncat din plantele de suprafata care erau invadate rau.Am incercat sa curat plantele dar alga asta pare bine infipta si imi e teama ca daca insist o sa ranesc plantele.Asa ca am lasat deocamdata in pace frunzele care nu sunt afectate asa de rau.
Am redus hranirea pestilor.Inainte ii hraneam de 2 ori pe zi,de azi vreau sa ii hranesc doar dimineata.Le-am dat o cantitate de hrana pe care au consumat-o in 30 de secunde si ma gandeam sa le mentin programul asta de hranire pana scap de problema.
Am introdus si apa oxigenata in acvariu si am incercat sa o distribui in zonele si pe plantele mai afectate.Am bagat 30 ml apa oxigenata.

Acum urmeaza intrebarile

1)Cate zile mentin lumina stinsa in acvariu?
2)Acvariul meu se afla intr-o camera destul de luminata ziua de la soare.Acvariul se afla dupa un colt unde soarele nu bate dar totusi lumina e multa.Ar trebui sa acopar pe zi acvariul cu ceva ca sa nu intre lumina naturala deloc?
3)Cate zile bag apa oxigenata ?
4)Cantitatea de apa oxigenata ramane zilnic aceeasi?
5)Schimburile m-am gandit sa le fac zilnice cu 30% apa statuta si sifonare .Este bine aici nu?
6)Este nevoie sa bag si alte substante daunatoare algelor in afara de apa oxigenata?
7)....alte sugestii....

Multumesc daca ati avut rabdare sa cititi totul si multumesc mai mult daca imi dati si niste sfaturi
[Yahoo!] [MSN]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

krang wrote:
Acum urmeaza intrebarile

1)Cate zile mentin lumina stinsa in acvariu?
2)Acvariul meu se afla intr-o camera destul de luminata ziua de la soare.Acvariul se afla dupa un colt unde soarele nu bate dar totusi lumina e multa.Ar trebui sa acopar pe zi acvariul cu ceva ca sa nu intre lumina naturala deloc?
3)Cate zile bag apa oxigenata ?
4)Cantitatea de apa oxigenata ramane zilnic aceeasi?
5)Schimburile m-am gandit sa le fac zilnice cu 30% apa statuta si sifonare .Este bine aici nu?
6)Este nevoie sa bag si alte substante daunatoare algelor in afara de apa oxigenata?
7)....alte sugestii....

Multumesc daca ati avut rabdare sa cititi totul si multumesc mai mult daca imi dati si niste sfaturi


Topicul acesta l-ai citit? Gasesti acolo despre apa oxigenata+ program de lumina.

Acum , nu o lua ca pe cearta, dar frumos din partea te ar fi fost sa dai un Serach mai intii. Si sa postezi topicul la sectiunea in care se vorbeste despre alge.

Mutat de Dolly
krang
Junior member

Joined: 07/12/2005 22:36:38
Messages: 21
IP:
Offline

Dolly am citit cam toate articlolele pe care le-am gasit dar vreau sa adaptez programul strict pentru mine,adica problema este asa:nu am prea multe plante,alga nu este asa de extinsa(pe iarba alga creste rau de tot,pe anubias aproape aceeasi situatie,dar pe 'lamaita' afecteaza doar cateva frunze.
Am explicat de ce topicul nu apare la sectiunea alge.Daca consideri ca este mai potrivit acolo si poti sa il muti,te rog chiar.Eu l-am pus aici pentru ca am nevoie de mai multe sfaturi,sunt incepator si nu inteleg toate 'procedurile'.
Am pus intrebarile astea pentru ca vad ca parerile sunt impartite.AM totusi niste nelamuriri si o sa pun cateva intrebari.
1)Mentin lumina stinsa in acvariu.Trebuie sa si acopar acvariul pentru a nu permite luminii din camera sa intre?
2)AM pus apa oxigenata 3 zile.Ma opresc aici ,e suficient cu apa oxigenata?
3)Daca continui cu apa oxigenata nu risc sa imi deciclez acvariul?
4)Dupa cele 5-6 zile de intuneric trebuie sa incep un program de iluminare neregulat.Trebuie sa micsorez si nr. de wati?Sa raman cu 1 singur neon?
5)Daca raman cu 1 neon,care este mai potrivit?Aqua GLO sau Philips?
Va doresc 'Sarbatori Fericite' tuturor,multe icre in acvarii si sa vedeti alge doar in poze
[Yahoo!] [MSN]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

krang wrote:O sa diminuez numarul lor cat de curand.
E obligatoriu.

krang wrote:Algele au o culoare maronie,sunt in forma de firicele de pana la 1 cm lungime.

Am incercat sa curat plantele dar alga asta pare bine infipta si imi e teama ca daca insist o sa ranesc plantele.

Mi se pare a fi Cladophora . Vei avea de luptat din greu cu ea. Nu te ajuta cu nimic daca stingi lumina ....... singura sansa e sa faci plantele sa creasca bine - baga CO2 ....... si sa imputinezi pestii. Inlatura mecanic tot ce poti.

Io le am intr-un acvariu de 450 litri cu un singur tub de 36W care merge vreo 6 ore zilnic ......... asa ca nu te gindi sa le ucizi cu lipsa luminii ....... nu tine .

Poze: smilie ... Poze cu plante
krang
Junior member

Joined: 07/12/2005 22:36:38
Messages: 21
IP:
Offline

Multumesc pentru ajutor.Azi am renuntat(cu greu) la zebre si urmeaza sa mai dau si 3 guppy(o sa raman cu 3).E prea mare numarul si acum?
Am bagat azi si 4 melci(din aceia galbeni,am inteles ca sunt mari consumatori de alge).Am mai bagat si ceva plante:1 echinodorus,1 feriga de apa si inca 2 a carei denumire imi scapa.Iarba a cam murit toata dupa tratamentul cu apa oxigenata iar pestii par sa isi fi diminuat pofta de mancare(totusi nu am victime pana acum la tratament).Mai am si ceva melci mici si negrii(cred ca in jur de 10).Urmeaza intrebarile:
1)Trec pe program de iluminat de 10 ore pe zi(alternand orele bineinteles)?
2)Continui cu schimburi de apa zilnice?
3)Mai scad numarul pestilor?
4)Mai bag ceva melci ?


...........................................


Marele Alb ,Cladophora nu este o alga de culoare verde?Pentru ca daca este de culoarea verde nu cred ca am asa ceva in acvariu.Algele astea ale mele au o culoare maronie.
[Yahoo!] [MSN]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

krang wrote:Marele Alb ,Cladophora nu este o alga de culoare verde?Pentru ca daca este de culoarea verde nu cred ca am asa ceva in acvariu.Algele astea ale mele au o culoare maronie.

Cladophora e verde inchis aproape negru. Uneori chiar verde mai deschis. M-am gindit la ea pentru ca spuneai ca are cam 1 cm si ca s-a prins asa bine de plante ca n-o poti desprinde fara sa ranesti sau rupi frunza. Daca pui o poza ne lamurim imediat.

Cu pestii e bine asa. Si cu melcii. Nu renunta deocamdata la molly, te ajuta un pic si ei importiva algelor.

Ce feriga ai bagat? Ceratopteris? E buna ca ia din apa haleala algelor.

10 ore lumina zilnic e ok. E bine sa faci schimburi de apa zilnice. Da mincare cit mai putina.

Poate bagi si ceva CO2 din sticla cu drojdie ....... macar o perioada. Daca n-ai chef s-o tot prepari ....... poti renunta la ea.

Poze: smilie ... Poze cu plante
cristal
Junior member
[Avatar]

Joined: 28/11/2005 23:38:45
Messages: 98
Location: Bucuresti - Unirii
IP:
Offline

MARELE ALB wrote:Nu renunta deocamdata la molly, te ajuta un pic si ei importiva algelor.


Eu am un platy mititel, iar de cand am probleme cu algele si le-am dat mult mai putina mancare la pesti, s-a apucat serios de curatenie in acvariu, rontaie toata ziua alge.
[Yahoo!]
krang
Junior member

Joined: 07/12/2005 22:36:38
Messages: 21
IP:
Offline

Aoleu la intrebarea cu feriga m-ai incuiat definitiv.Nici vanzatorul de la petshop nu a stiut sa imi zica mare lucru despre ea si nici poze nu am gasit inca pt. a putea sa imi dau seama despre ce planta este vorba.Planta chiar seamana cu feriga normala si are o culoare verde inchis.Radacinile sunt negre si puternice.Alga de la mine avea lungimi diferite,de la 1-2 mm pana la 1 cm si intr-adevar parea bine ancorata pe plante,chiar nu putea fi indepartata cu mana,dar culoarea pare maro.
Eh..dupa tratamentul cu apa oxigenata alga nu s-a extins deloc dar am pierdut cam toata iarba.Azi noapte se pare ca melcii mi-au ciopartit si 'ciuma baltii'(denumire aflata din petshop ).Ciuma baltii era si ea afectata de alga dar am sperat sa o salvez...acum nu prea mai are frunze intregi.Sa o pastrez cateva zile in acvariu?Are sanse sa isi revina?Parca si de pe anubias a mai disparut alga.Raman deocamdata la schimburi de apa zilnice si la mancare putina.Prin mancare putina eu inteleg o cantitate pe care pestii mei o consuma in aprox. 30 sec.Sper ca e OK si nu ii infometez prea rau.
O sa pun cat de curand niste poze.
CO2 nu face rau la pesti?Daca vad ca alga nu a disparut definitiv o sa incerc si metoda asta.
[Yahoo!] [MSN]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

krang wrote:Ciuma baltii era si ea afectata de alga dar am sperat sa o salvez...acum nu prea mai are frunze intregi.Sa o pastrez cateva zile in acvariu?Are sanse sa isi revina?.

"Ciuma baltii" este de fapt Elodeea si are mari sanse sa isi revina - e o planta dintre cele mai rezistente.

Nu-ti fie teama ca vei infometa pestii - nu mor ei de foame, ci mai degraba din cauza unei alimentari excesive.

Iar in legatura cu CO2 - ia gindeste-te putin - daca ar face rau pestilor, ar mai folosi cineva asa ceva? Se vede ca nu prea citesti ce s-a scris si rascris pe forum si numai tu ai de pierdut.
Magda
Senior member

Joined: 17/03/2004 08:20:12
Messages: 710
IP:
Offline

krang wrote:Aoleu la intrebarea cu feriga m-ai incuiat definitiv.Nici vanzatorul de la petshop nu a stiut sa imi zica mare lucru despre ea si nici poze nu am gasit inca pentru. a putea sa imi dau seama despre ce planta este vorba.Planta chiar seamana cu feriga normala si are o culoare verde inchis.Radacinile sunt negre si puternice.

Seamana cumva cu asta?
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

krang wrote:...seamana cu feriga normala si are o culoare verde inchis.Radacinile sunt negre si puternice...

Eu banuiesc ca e Trichomanes javanicum.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
krang
Junior member

Joined: 07/12/2005 22:36:38
Messages: 21
IP:
Offline

Da... asta este feriga: Trichomanes javanicum. Ar trebui sa stiu ceva special despre planta asta?
Dolly banuiam ca nu o sa imi moara pestii de la CO2 dar poate nici bine nu le face. Nu de alta dar nici de la tratamentul actual nu mi-au murit pestii dar prea bine nu cred ca le-a cazut (si-au mai pierdut pofta de mancare si parca nu mai sunt asa de vioi)
[Yahoo!] [MSN]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

krang wrote:Da... asta este feriga: Trichomanes javanicum. Ar trebui sa stiu ceva special despre planta asta?

Nimic special, in afara faptului ca nu e o adevarata planta de apa, ci de paludarium. A fost introdusa in acvaristica de vreun an sau doi, dar submers nu ii merge deloc bine. Stagneaza cateva luni, se acopera de alge, dupa care incepe sa se descompuna. La ea acasa creste in zone foarte umede (maluri stropite permanent de cascade mici sau mlastini calde) dar niciodata sub apa. Doritorii o pot creste numai in acvarii fara capac, cu becuri spanzurate din tavan, atasata de o buturuga sau de alta structura inalta, astfel incat frunzele sa iasa din apa.

In acelasi curent al plantelor non-acvatice introduse in acvaristica am vazut Dracaena scufundata prin bazinele din unele petshopuri. E o planta cu frunze lungi, vargate in alb-verde, pe care o cresc eu de ani buni in ghiveciul din fereastra, fara sa-mi fi dat prin cap vreodata ca trebuia s-o tin complet sub apa!!!

In articolul lui eug4you: "Lista neagra a plantelor de acvariu" sunt trecute aproape toate aceste plante comercializate aiurea in acvaristica.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
krang
Junior member

Joined: 07/12/2005 22:36:38
Messages: 21
IP:
Offline

Mda...iar mi-am luat tzapa!Ce sa fac acum?O pot lasa in acvariu pana incepe sa aiba probleme sau o scot imediat.
Nu mi-ati raspuns la intrebarea cu iluminatul.Cat timp mentin lumina stinsa in acvariu trebuie sa il acopar cu o carpa ceva inca sa fie intuneric bezna?Camera in care se gaseste acvariul e puternic luminata.
Am citit 'lista neagra' dar din pacate pozele nu pot fi vizualizate.
[Yahoo!] [MSN]
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

ca se vorbeste de lupta impotriva algelor..

si cum se stie ca orice cirpaceala, merita incercata... daca mai tineti minte (cei prezenti la circiuma) spunea o data sandu, cum ca in dunare ar exista o varietate de ... neritine....

se incumeta cineva (care e de prin zona , sau are drum p'acolo) sa testeze respectivii melci??? intr-un acvariu de 10-15l fara pesti doar cu ceva plante si alge.... cit cuprinde?
krang
Junior member

Joined: 07/12/2005 22:36:38
Messages: 21
IP:
Offline

Interesant .. Pai si sunt astia melci minune?Consuma alge mai mult decat cei galbeni?Eu sunt f multumit de galbiorii astia pe care i-am bagat...toaca tot ce prind Si la mine prima iesire la pescuit va fi peste ceva timp,minim in februarie si nu cred ca gasesc melci pe temperatura aia.(ma gandesc ca stau si ei oarecum adapostiti)
Cate bule de CO2 ar trebui sa bag la 90 l apa,acvariul avand ceva plante dar de dimensiuni relativ mici?
PS:Nu mi-ati raspuns la intrebarea cu acoperitul acvariului cand nu e iluminat artificial so... reiauaca am lumina multa in camera in pauza de iluminat cu neoane acopar acvariul cu ceva?
[Yahoo!] [MSN]
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

@ krang - co2-ul nu se baga infunctie de volumul bazinului, ci de "calitatea apei" , pH, kH...

ce spunea sandu, este vorba de o VARTIETATE de neritine, sise gaseste DOAR in zona severin - portile de fier...
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

krang wrote:... reiauaca am lumina multa in camera in pauza de iluminat cu neoane acopar acvariul cu ceva?

Da.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
krang
Junior member

Joined: 07/12/2005 22:36:38
Messages: 21
IP:
Offline

MUltumesc pentru lamuriri.E clar,pana nu testez apa aman cu CO2-ul si cum pe aici nu am vazut teste ...Referitor la melcii aceia,ai ceva poze sau poti sa ii descrii?O sa ajung in primavara si prin zona Portile de Fier si poate colectez cate ceva.Sunt intr-adevar eficienti contra algelor sau era doar o curiozitate?
Un AN NOU FERICIT si plin de realizari tuturor!
[Yahoo!] [MSN]
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

http://www.aquahobby.com/gallery/e_Neritina_zebra.php
 
Forum Index » Alge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com