[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Puncte albe/cosuri pe pielea Discusilor  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
razec
Junior member
[Avatar]

Joined: 20/10/2004 17:22:16
Messages: 47
Location: Iasi
IP:
Offline

O boala mai ciudata ca asta nu am vazut, pe pielea unui discus apar niste puncte albe ca niste cosuri care cresc cam 1mm diam.si cam 2mm lugime in numar de 3-4 pe o parte si pe cealalta in diferite locuri, dupa care dispar si apar din nou in alte locuri.
Nu am indrodus nimic nou in acvariu ii hranesc cu o mixtura facuta de mine, temp. e de 29c, pH 7 fac schimburi de apa de 2 ori pe saptamana.Acvariu are 150l, cu 5 discusi, 2 Echinodorusi plantati in ghivece, un filtru extern,o ponpita interna si un vibrator mai mult nimic.
Din cei 5 discusi doar unul e afectat de boala sper sa nu se extinda. Am incercat un tratament cu Metronidazol 2 pastile la 40l, nici un rezultat! :nervos:
Sper sa ma puteti ajuta cum ati facut si pana acum.Multumesc anticipat!! :ok:

Eu si pestii mei.
bozeta
Member
[Avatar]

Joined: 13/02/2004 21:38:03
Messages: 264
Location: Iasi
IP:
Offline

Salutare Cezarica!
Tot timpul ai necaazuri cu pestanii tai....dupa cum ai descris problema nu pare a fi ceva foarte grav mai ales ca acele excrescente dispar la un moment dat,sa te uiti atent daca se sparg sau regreseaza.Daca se sparg atunci e vorba de o infectie bacteriena si trebuia bagat un antibiotic(de ex:oxitetraciclina 50mg/l).
Sunt in Paris si vin peste 2sapt,daca vrei osmozor sa ma anunti.
Si inca ceva,de cat timp e bolnav discusul?
[Yahoo!] [ICQ]
razec
Junior member
[Avatar]

Joined: 20/10/2004 17:22:16
Messages: 47
Location: Iasi
IP:
Offline

Hristos a Inviat! Sergiulica, si eu care te asteptam sa vii de acasa cu conurile alea
Vreau OSMOZOR!!! bineinteles, sper ca e la acelas pret .Ma intereseaza cati litri distileaza si in cat timp.
Excrescentele alea sunt de cand ne-am uitat noi pe net.Nu cred ca se sparg, dispar si lasa o mica eroziune care mai persista cateva zile.Pt. ca sa se sparga ar tb. sa se umfle dar nu se intampla asa ceva,arata cam cum arata o Lerneea, filamentoasa atarnand,asta daca ai vazut Lerneea la Negivan, avea la Bosemani,pana a observat Vlad si i-a spus, dar nu cred ca este si cazul meu,asta sa-r trata mai usor.
Sper ca te-am mai lamurit, mai vb. despre osmozor,neaparat!

Eu si pestii mei.
gelut
Member
[Avatar]

Joined: 01/07/2003 13:53:05
Messages: 187
Location: Bucuresti / Pta. Muncii
IP:
Offline

bozeta wrote:daca vrei osmozor


La ce este bun osmozor-ul? Eu am avut probleme mari cu discusii si, cu medicatia pe care o cunosc, am salvat un procent mis din populatie ...
bozeta
Member
[Avatar]

Joined: 13/02/2004 21:38:03
Messages: 264
Location: Iasi
IP:
Offline

Uite aici o explicatie mai pe larg cu privire la apa osmozata si modul de producere.
Problema la aceasta apa o reprezinta continutul foarte scazut in minerale care sunt foarte necesare pestilor si plantelor,dar pe piata au aparaut produse care sa rezolve acest neajuns
[Yahoo!] [ICQ]
gelut
Member
[Avatar]

Joined: 01/07/2003 13:53:05
Messages: 187
Location: Bucuresti / Pta. Muncii
IP:
Offline

bozeta wrote:Uite aici o explicatie mai pe larg cu privire la apa osmozata si modul de producere.
Problema la aceasta apa o reprezinta continutul foarte scazut in minerale care sunt foarte necesare pestilor si plantelor,dar pe piata au aparaut produse care sa rezolve acest neajuns


Imi cer scuze pentru superficialitate (nu am citit atent textul initial si l-am confundat cu un medicament . In aceeasi idee, fac o incercare - deh! cine nu incearca, nu obtine ...(desi cu sanse minime, cred ca voi sunteti prieteni si te serveste ca atare), as dori si eu echipamentul in cauza, daca se poate.

Multumesc anticipat.
razec
Junior member
[Avatar]

Joined: 20/10/2004 17:22:16
Messages: 47
Location: Iasi
IP:
Offline

OK!! Bozeta toate bune si frumoase dar nu mi-ai zis daca Osmozatorul mai este la acelas pret,discutat de noi atunci.
Am fost Vineri la Bucuresti si am vazut niste Discusi Leopard :o de am MURIT la un pret rezonabil 2 bastoane, dar pestii meritau fiecare banut. Sunt innebunit
Zi-mi mai repede daca mai e acelas pret sau mai mare pt. ca sa ma apuc de strans bani

Eu si pestii mei.
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com