[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Filtru extern Tetratec EX 700  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
alfy
Unripe member

Joined: 23/12/2005 10:52:06
Messages: 2
Location: bucuresti
IP:
Offline

Sunt incepator si as vrea sa ma ajute cineva. Am 1 acvariu 100 L si 6 piranha pui(stiu este mic acvariu pt ei, dar o sa le iau altul mai mare) am si plante puse in ghivecele cu turba, 2 neoane, aqua-glo + sun-glo si folosesc de 3 zile 1 filtru extern Tetratec EX 700. De cand am montat filtrul, apa este putin incetosata si pe plante a aparut 1 puf gen mucegai. Ce se intampla, ce ar trebui sa fac? Care ar fi cauza?

La instalarea filtrului nu am stiut ce sa fac cu saculetul cu carbune activ, daca trebuia spalat bine sau doar clatit, eu l-am clatit desi curgea numai negreala.

no comment
[Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

alfy wrote:
La instalarea filtrului nu am stiut ce sa fac cu saculetul cu carbune activ, daca trebuia spalat bine sau doar clatit, eu l-am clatit desi curgea numai negreala.

Carbunele activ se foloseste numai in urma unui tratament si nu ai nevoie de el pentru moment. Scoate saculetul. Lasa filtrul sa mearga in continuu si in mod sigur apa se va limpezi. Dar nu neglija schimburile de apa - mici si dese.
alfy
Unripe member

Joined: 23/12/2005 10:52:06
Messages: 2
Location: bucuresti
IP:
Offline

Multumesc mult... si cu ocazia sarbatorilor va doresc LA MULTI ANI! si sarbatori fericite! :-)

no comment
[Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com