[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Etansare LED  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
pooops
Member
[Avatar]

Joined: 24/08/2002 13:46:44
Messages: 277
Location: Constanta
IP:
Offline

Sa incep cu inceputul... am un acvariu Hailea A30 cu un bec foarte ciudat... o lampa PL cu doua tuburi unul alb si unul albastru cu o putere de 11w, pe soclu 2g7.
Becuri de rezerva se mai gasesc doar la happypets, dar si acolo transportul in constanta este prohibitiv (16 ron in conditiile in care tubul costa 28).
Acuma in august se fac 6 luni de cand merge cel putin 10 ore pe zi, si se apropie de timpul de schimbat, asa ca am hotarat sa il inlocuiesc cu un philips master pl-s 830/4p, insa plantele au stagnat din crestere, de fapt au inceput sa moara.
Dupa indelungi search-uri pe diverse forumuri, m-am hotarat sa achizitionez doua leduri albe, 6500k, de 3w, fiecare cu cate 130 lumen, sa le pun ca iluminat suplimentar, pe langa lampa.
In atasament sunt pozele ledurilor.
Din cate vad eu, ledurile sunt prinse pe un material izolator electric dar conductor termic, iar sub acest material este pus un radiator de aluminiu.
Acuma, incerc sa ma gandesc cum sa fac sa le bag in acvariu, insa sa le izolez la apa; oare daca acopar cu silicon tot ce este pe langa led, dupa ce am facut lipiturile, ar fi o solutie?
Astept sugestii.
Multumesc anticipat!
[Thumb - led.jpg]

This message was edited 4 times. Last update was at 16/07/2012 20:51:12


Daca totul e minunat inseamna ca esti deja mort!
[Email] [MSN]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

pooops wrote:Acuma, incerc sa ma gandesc cum sa fac sa le bag in acvariu, insa sa le izolez la apa; oare daca acopar cu silicon tot ce este pe langa led, dupa ce am facut lipiturile, ar fi o solutie?

Nu e o solutie din doua motive:
1. Daca "ingropi" ledu' in silicon nu va mai avea pe unde pierde caldura, se va supraincalzi si se va arde.
2. Siliconu' nu adera foarte bine la alte materiale decit sticla ....... iar de pe plastic de dezlipeste foarte usor. Oricit de bine ai incerca sa-l izolezi cu silicon cred ca in timp vaporii de apa vor gasi un loc pe unde sa intre si sa corodeze. Chiar daca reusesti cumva sa rezolvi problema condensului, folosind alt adeziv, reciteste punctu' 1 .

O posibila rezolvare ar fi sa faci in capac doua gauri mici, cit zona luminoasa a ledurilor iar partea care se incalzeste sa fie deasupra capacului. Nu cunosc exact forma capacului, nu stiu daca-i permite sa faci gaurile in locu' in care ai vrea.

Cum alimentezi ledurile?

Poze: smilie ... Poze cu plante
pooops
Member
[Avatar]

Joined: 24/08/2002 13:46:44
Messages: 277
Location: Constanta
IP:
Offline

Da, m-am gandit si eu la asta.
Asa ca am ales urmatoarea solutie temporara care cu siguranta va deveni definitiva
Dupa ce am lipit cu termoglue cele doua leduri pe un radiator de la un tranzistor de putere, am gasit la auchan un set de pahare de plastic "cristal clear". Am decupat partea de jos si am bagat in aceasta (in partea de jos a paharului) radiatorul cu cele doua leduri. A crapat "pe ici pe colo" plasticul insa partea care ma interesa, adica cea de jos de tot, baza paharului, e intacta.
In poza se vede sistemul de iluminat final. Ca sa fiu sigur ca nu o sa cada am pus si cateva picaturi de rasina epoxidica intre aluminiu si plastic.

PS
Am dat comanda si de doua leduri albastre de cate 3w fiecare, din pacate nu sunt de 130 lumen fiecare ca cele albe ci de 50 lumen bucata.
[Thumb - IMG_1013.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 18/07/2012 17:12:24


Daca totul e minunat inseamna ca esti deja mort!
[Email] [MSN]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com