[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
e nevoie de o pompa de aer?  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
bluedolphin
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/11/2005 10:40:31
Messages: 30
Location: Bucuresti-Militari-Veteranilor
IP:
Offline

Salutare prieteni acvaristi.De curand,sunt fericitul posesor al unui acvariu "Rekord 80" de la "Juwel".Acvariul e complet echipat(filtru,incalzitor,sistem de iluminat).Intrebarea mea e,daca mai am nevoie de o pompa de aer,sau e suficient aerul produs de pompa filtrului.Va multumesc
[Yahoo!]
mg_cmt
Member

Joined: 16/10/2005 20:37:35
Messages: 190
IP:
Offline

necesitatea de aerare depinde de: cati pesti pui in bazin, si bineinteles temperatura in acesta...dar ar fi indicat (nu neaparat necesar) sa pui ca nu strica
[Email]
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

depinde mult de cati pesti ai si cat de mare e acvariul. apoi ce tip de filtru ai??? daca poti sa-i indrepti jetul de evacuare catre suprafata apei, sa crezi miscare si turbulenta la suprafata, se va oxigena apa destul!!!
nu vei mai avea nevoie de pompa de aer zgomotoasa, si de bule urate in acvariu!!! la pompa de aer cu piatra de facut bulele, sa stii ca nu bulele alea oxigeneaza apa, ci tot miscarea peliculei care e in contact cu aerul.

fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Conteaza si daca vei avea un acvariu plantat.Multe plante produc mai mult oxigen asa ca sunt sanse sa le fie bine si fara o pompa de aer dar neaparat jetul filtrului sa formeze un fel de ridicatura/cocoasa la suprafata apei care are rolul de a oxigena.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

johnny6600 wrote:... dar neaparat jetul filtrului sa formeze un fel de ridicatura/cocoasa la suprafata apei care are rolul de a oxigena.

Nu e neaparat nevoie de cocoasa. Ajunge ca suprafata apei sa fie miscata (mici valurele, nu ditamai uraganul) de jetul de apa si oxigenarea functioneaza perfect.

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
bluedolphin
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/11/2005 10:40:31
Messages: 30
Location: Bucuresti-Militari-Veteranilor
IP:
Offline

Imi doresc ca acvariul meu de 80l sa fie unul bine plantat in care voi avea cam 10 peshtishori.Filtrul pe care il am produce si acea miscare a apei despre care vorbiti voi.Deci,cred ca nu mai este nevoie sa adaug o pompa de aer acvariului meu.
[Yahoo!]
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

Eu zic ca iti ajunge. O bolborosire prea puternica a apei scade nivelul de CO2 din apa, ceea ce nu e prea bine pentru plante daca nu ai instalatie de CO2 cu care sa completezi.

Citeste articolele inainte!
- Ghidul incepatorului
- Volumul acvariului si numarul de pesti
- Alte articole

Citeste cat mai mult inainte sa pui pestii. Daca nu o sa fii atent o sa te invadeze algele de o sa plangi. In rest succes!

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
bluedolphin
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/11/2005 10:40:31
Messages: 30
Location: Bucuresti-Militari-Veteranilor
IP:
Offline

Va multumesc mult tuturor.Imi sunteti de un real ajutor.
[Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com