[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Melanotenia Praecox  XML
Forum Index » Alte familii
Author Message
emanoil
Junior member

Joined: 30/06/2012 14:40:34
Messages: 21
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare, creste cineva Melanotenii? Eu sunt innebunit de aceste specii formidabile. Am avut la inceput 2 Melanotenii praecox, apoi am mai luat 3 si au cam inceput sa imi moara, ciudat e ca mi-a ramas o femela din prima pereche adica de acum 4 luni, de curamd am cumparat un mascul mare si frumos si in 3 zile s-a dus. Incepuse de la inotatoarea de sus sa faca ceva (fungi) si in doua zile a coborat pe spate spre burta si gata. Binenteles ca l-am separat de ceilalti. Habar nu am ce boala o fi si din ce cauza s-a produs.
O alta problema aseara privind acvariu si cele doua femele de Praecox am obserbat ca una a inceput sa inoate foaaarte repede pe la suprafata si dintr-o data a cazut pe fundul bazinului statea paralizata nu se misca deloc doar dadea din gura. Intr-un minut si-a revenit si gata, a stat putin abatuta iar acum e ok. Imi poate spune cineva ce se intampla? Apa e ok, fac schimburi de 30% saptamanale. Temperatura ce-i drept aseara urcase la 31 g.
Sunt ingrozit, iubesc foarte mult melanoteniile si nu stiu ce sa fac. Ajutati-ma daca stiti cate cevaaaaaa. Multumesc!
Marius_NE
Member
[Avatar]

Joined: 04/08/2008 00:33:06
Messages: 183
Location: Neuchâtel, CH
IP:
Offline

Uite aici 2 link-uri, primul pentru rainbowfish in general, iar al doilea pentru M. praecox:

http://peter.unmack.net/tappin/Rainbowfishes.2011.pdf

http://rainbowfish.angfaqld.org.au/Praecox.htm

Ce ti-as putea spune, asa din prima, ca sunt niste pesti mai marisori, care trebuie tinuti in acvarii mari, lungi (minimum 100 cm), in bancuri de minimum 8 indivizi (cm 1 mascul la 2 femele). Acvariu de minim 200 litri.

This message was edited 1 time. Last update was at 06/07/2012 15:11:50


Let the good times roll..
emanoil
Junior member

Joined: 30/06/2012 14:40:34
Messages: 21
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ms mult de tot pt ajutor!
Marius_NE
Member
[Avatar]

Joined: 04/08/2008 00:33:06
Messages: 183
Location: Neuchâtel, CH
IP:
Offline

emanoil wrote:Ms mult de tot pt ajutor!


Ce ti-am scris mai sus e minimul necesar. Tu ai prea multi pesti pentru ce acvariu ai, iar pentru M. praecox e un fel de cotet de gaini pentru o vaca (ma refer la marime).

Let the good times roll..
Agyu
Junior member
[Avatar]

Joined: 28/06/2011 14:34:45
Messages: 53
Location: Targu Mures-RO/Almelo-Netherlands
IP:
Offline

Eu am praecox,sunt foarte frumosi,mai ales la lumina zilei isi arata culorile,prima data cand le-am luat,am comandat de la un user (cu multi pesti) de pe forum,si la mine au inceput sa moara,dupa un timp(tipic comenzilor din Asia),pana la urma am gasit la un grup de crescatori de rainbowfish/killifish din Ungaria si un prieten care are ruta saptamanal,mi le-a adus
Daca te intereseaza si inca mai vrei sa tii praecox,pot sa iau legatura cu ei,le pot depozita/hrani 1-2 zile sa nu fie transportul prea lung si sa ti le trimit
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Alte familii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com