[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Salt creep - sare pe filtru, marginea sticlei, la garnituri, etc ...  XML
Forum Index » Chimia apei
Author Message
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Am zis sa deschid un subiect despre tema aceasta. E cunoscuta si acceptata, dar pe mine a ajuns sa ma enerveze ...

In timp, prin locurile pe unde apa se evapora (si vad ca mai mult acum ca e vara si cald) ramane o crusta de sare.
Nu ma deranja cand o vedeam pe buza de sticla a acvariului sus (cu toate ca mare atentie la curatat sa nu cada in apa si sa fie purtata pe vreun coral caci il va 'arde') insa acum observ ca e sare si pe
a) canistra Eheim (la mai toate imbinarile) mai ales acolo unde se desface ca sa ai access la mediile de filtrare. De asemenea e si pe chestiile de plastic in care se infig tuburile de cauciuc.
b) pe nitratreactor-ul Nr400 de la AquaMedic (pe care magazinul l-a refuzat si intre timp m-am invatat cu brum-ul lui asa ca o sa-l pastrez). Cel mai multa sare este langa garnitura care tine cablul de alimentare - cred ca e un mic loc acolo pe unde apa se evapora.
c) pe toate chestiile de plastic care stau pe buza acvariului (piciorul lampei de exemplu).

Deja devine enervanta

Avantajul este ca se ia usor, mai putin pe marginea acvariului unde merge mai greu caci sunt atent sa nu cada in apa si sa nu ajunga pe undeva (chiar si coralina la atingere cu sarea direct nedizolvata devine portocalie si cred ca moare).

Voi va loviti de problema aceasta cu sarea ? Presupun ca nu e nici un remediu atata timp cat evaporarea apei nu poate fi impiedicata ...

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ne lovim de aceeasi problema, da' nu o luam ashea in tragic ... plm, evaporarea apei e ca rasaritu' soarelui... e acolo, mereu, si nu ai ce sa faci.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Corect dar cu toate operatiunile de intretinere care trebuie facute la marine mai e si sarea asta.
Poate citesc si incepatorii sa afle la ce sa se astepte

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
 
Forum Index » Chimia apei
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com