[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Bat-reef  XML
Forum Index » Bazine mari
Author Message
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Ma plangeam de cele 4 ore de mententanta la acvariu.. muncesc la sump de 5 ore si jumatate, abia acum am terminat. Dar e spotless ...

Nu-mi zice, ca stiu cum e cu munca la "sump". N-am avut nici o pompa disponibila, asa ca am scos ultimii litri de apa cu laveta si buretele. Ca la puscarie. Toata operatiunea de "dezinfectare" a durat peste 14 ore.


PS: Bazinul tau arata tare fain, se vede ca-i merge bine cand nu te ocupi tu de el.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Ai determinat ce s-a intamplat cu anemona? Ai gasit macar resturi din ea?

Si nu vad Sarcophytonul. Ce a patit?

koala wrote:
dan.pavelescu wrote:Ma plangeam de cele 4 ore de mententanta la acvariu.. muncesc la sump de 5 ore si jumatate, abia acum am terminat. Dar e spotless ...

Nu-mi zice, ca stiu cum e cu munca la "sump". N-am avut nici o pompa disponibila, asa ca am scos ultimii litri de apa cu laveta si buretele. Ca la armata romana. Toata operatiunea de "dezinfectare" a durat peste 14 ore.

PS: Bazinul tau arata tare fain, se vede ca-i merge bine cand nu te ocupi tu de el.


Noroc cu chaeto. Am si eu doua saptamani munca de ocnas la distanta, mi-e groaza de ce-or pati acvariile.

This message was edited 1 time. Last update was at 15/08/2017 19:28:56


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

um02122 wrote:Ai determinat ce s-a intamplat cu anemona? Ai gasit macar resturi din ea?

Si nu vad Sarcophytonul. Ce a patit?


Presupun ca anemona a dat ortul popii si a avut tot timpul din lume sa se descopuna, zic si eu ;)
Sarco e la locul lui, pune-ti ochelarii, doctore

Nu pun poze, ca nu s-a mai schimbat nimic. Ariciul a fost binevoitor si a plecat cu ricordea mea frumoasa, care nu se stie pe unde a ajuns.. probabil ca a poposit langa clipsul pentru alge, sub pietre.
Maine se implineste un an de cand liliaco-reef a primit prima apa ;)

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
CatalinBarbu
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 03/05/2013 20:24:32
Messages: 2052
Location: Sibiu
IP:
Offline

Maine se implineste un an de cand liliaco-reef a primit prima apa ;)


Multi inainte !!! Ce trece timpul...
[Email]
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Sefu, una de asta nu te coafeaza?
Io am una si-s multumit.

http://www.ebay.com/itm/Xiaomi-Xiaofang-Wireless-Security-mini-Camera-360-1080P-Wifi-IP-Night-8X-Vision-/232427897493?epid=6006174103&hash=item361dc84295:g:6ZkAAOSwQVZZe-oB
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:... Maine se implineste un an de cand liliaco-reef a primit prima apa ;)

Pai, cine-i nascut in septembrie... hai sus, hai sus, hai sus!

smilie

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Catalin, Koala, multumesc

Lukitza, nu man, imi voi lua una subacvatica, daca iau una externa ca s-o lipesc de geam sunt limitat la cateva pozitii si obtin imagini care defavorizeaza aspectul acvariului.

Plm, aseara m-a mancat in cur sa fac o curatenie generala in acvariu, iar asta implica si sa stau 2-3-4 ore fara capac. Azi am fost la tara sa robotesc prin curte. M-am intors, m-am dus tzeava sa hranesc pejtii si am observat ca Tomentosus nu mai e la locul lui favorit (se baga ca un nesimtit fix in borcanul de hranire, Haplea). Am gasit tomentosus-ul uscat, in spatele standului, probabil ca a sarit de frica/stres..
Peti, daca citesti asta, imi pare rau ca n-am fost capabil sa am grija de pestisorul de la tine, trebuia sa fiu mai atent
Kilu' meu, practic e ca si cum l-as fi ucis cu mana mea..

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Daca doreste cineva o mana de chaeto, acum e momentul.. Daca pana marti-miercuri nu se gaseste un doritor, sunt nevoit s-o arunc.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Multumesc Sorin/atar pentru pestisor, steluta si anemona

Ocellaris-ul de la tine e acelasi model si marime cu al meu, deja nu-i mai deosebesc. S-au gasit si nu se mai despart
Steluta s-a ingropat in nisip (ce intoarcere smechera stie sa faca..) iar anemona am reusit s-o prind pe o pietricica. Mai departe, depinde de ea.
Multam inca o data!

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
atar
Membru de baza

Joined: 18/06/2016 07:37:17
Messages: 308
Location: Galati
IP:
Offline

Sa te bucuri de vietati.
La mine, bietul clown era ciuca batailor. Ceilalti 4 nu il mai lasau sa se apropie nici de anemona asta, de care el se tot freca.
Iar steluta, ce sa zic..!? Patru erau deja prea multe la mine
Ma bucur ca au ajuns pe maini bune.
robygym
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/04/2014 22:18:12
Messages: 684
Location: Resita
IP:
Offline

Va salut,
Atentie la brittle star de dimensiuni mai mari, alea aduse de pe la greci ca le cam plac crevetii. Eu am ramas faca cativa creveti de Marea Neagra dar si fara un cliner, la cliner m-a cam durut.
[Email] [Yahoo!]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Va salut si eu, ca tare oficial sunteti azi
Cred ca e un sand sifting starfish. Mananca ce poate din substrat, apoi se duce catre pasiunile verzi. Nu cred ca se da la creveti (oricum, nu am creveti).

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
robygym
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/04/2014 22:18:12
Messages: 684
Location: Resita
IP:
Offline

Ce ai tu e cuminte dar eu am avut varinata din poza si e cea carnivora, frumoasa de altfel ,dar mancatoare de creveti.
[Thumb - images 1.jpg]

This message was edited 2 times. Last update was at 21/09/2017 18:39:42

[Email] [Yahoo!]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Si vroiam la un moment dat sa cumpar una

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
oxygen2k8
Member
[Avatar]

Joined: 18/05/2015 22:17:11
Messages: 253
Location: Bucuresti, Colentina
IP:
Offline

am eu una cam de 6 luni si nu are nici o treaba cu crevetii 3 la numar Lysmata kuekenthali, Lysmata amboinensis si unu de marea neagra. Traiesc toti in armonie fiecare cu teritoriul lui inclusiv steluta.

Am tot ce vreau si nimic din ce am nevoie...
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Recomandati-mi si mie niste corali (gen gsp) pentru saraci. Mai precis: sa pot acoperi o suprafata mare, sa nu fie pretentiosi si sa nu necesite prea multa atentie.
In acelasi timp, as dori sa-mi pastrez ambii rinichi.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Sau puteti sa-mi varsati cateva mii de euro in cont si ma descurc singur cu coralii

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
robygym
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/04/2014 22:18:12
Messages: 684
Location: Resita
IP:
Offline

La mine a stat de anul trecut in acvariu pina a inceput sa colectioneze creveti si orice-i pica in tentacole. Si crede-ma ca clinerul nu e un ceevete idiot dar il astepta la naparlire unde e vulnerabil.
[Email] [Yahoo!]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Smf... am doi pesti lipsa la apel, hepatusul si dotyback

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Au aparut coorvele de dimineata. Nu stiu unde s-au ascuns, ca le-am cautat si cu lanterna printre pietre.. am crezut ca

image

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
 
Forum Index » Bazine mari
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com