[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Rechinul Pitic  XML
Forum Index » Alte familii
Author Message
vyrussu
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/12/2005 10:15:29
Messages: 91
Location: Cluj-Napoca - Manastur
IP:
Offline

In Cluj la cateva magazine de animale am vazut o specie de pesti la care ii zice Rechinul Pitic. Imi puteti careva spune numele stiintific, pt a afla mai multe despre acest peste?

"Compasiunea faţă de animale e intim legată cu bunătatea caracterului şi se poate afirma cu siguranţă că cel crud faţă de animale nu poate fi un om bun."
Arthur Schopenhauer
[Email] [Yahoo!]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Probabil ca e vorba de Pangasius. E frecvent prezentat amatorilor drept "rechin". Arata ca in poza de mai jos?

image

In ce priveste termenul "pitic", e cea mai mare inselatorie. Uite la ce dimensiuni ajunge un adult normal. Il cumperi acum mic cat un vierme, iar peste doi ani se face numai bun de bagat intr-un "acvariu" cilindric, din tabla smaltuita, umplut cu apa "ciclata" rapid cu putina solutie de taratze fermentate (sau "borsh" pentru cunoscatori), decorat pe substrat cu putin zarzavat si lasat vreo juma' de ora cu "incalzitorul" setat la foc mic.

image

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
vyrussu
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/12/2005 10:15:29
Messages: 91
Location: Cluj-Napoca - Manastur
IP:
Offline

Da , seamana destul de bine. Dar mi se pare totusi o chestie ciudata, am avut ocazia sa vad un asemenea exemplar la o marime cam de 30 cm, dar seamana deloc cu ce tine barbatul acela in mana. Ce am vazut eu chiar semana asa ca alura cu un rechin, dar culoarea lui era inchisa pe tot corpul, un fel de negru cu o tenta slab albastuie.
Asa ca impresie era un peste foarte misto iti dai seama sa ai un rechin acasa (ma rog cel putin ceva asemanator :-) ), ceva ce rar auzi la cineva.

"Compasiunea faţă de animale e intim legată cu bunătatea caracterului şi se poate afirma cu siguranţă că cel crud faţă de animale nu poate fi un om bun."
Arthur Schopenhauer
[Email] [Yahoo!]
vyrussu
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/12/2005 10:15:29
Messages: 91
Location: Cluj-Napoca - Manastur
IP:
Offline

Scuze, era negrul acela mai "ciudat" , dar pe abdomen era mai albui. Acuma nu spun ca nu ar fi ceea ce este si in poza cu barbatul, dar totusi mi se pare o mare diferenta.

"Compasiunea faţă de animale e intim legată cu bunătatea caracterului şi se poate afirma cu siguranţă că cel crud faţă de animale nu poate fi un om bun."
Arthur Schopenhauer
[Email] [Yahoo!]
g.g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/08/2002 04:30:55
Messages: 1728
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sigur e pangasius.

Just for fun!
www.REEF.ro
[WWW]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

vyrussu wrote:iti dai seama sa ai un rechin acasa (ma rog cel putin ceva asemanator :-) ), ceva ce rar auzi la cineva.
Pestii astia n-au nici o legatura cu rechinii ....... da' nici una smilie ....... nici macar nu fac parte din aceeasi familie ....... n-au acelasi comportament ....... nu va mai mintiti singuri ca aveti rechini in acvariu ....... iar "posesia" unui astfel de peste nu impresioneaza pe nimeni ....... poate doar pe niste necunoscatori, amatori de senzational ieftin.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

vyrussu wrote:In Cluj la cateva magazine de animale am vazut o specie de pesti la care ii zice Rechinul Pitic. Imi puteti careva spune numele stiintific, pentru a afla mai multe despre acest peste?

Este un articol si pe forum - Pangasius hypophthalmus.
vyrussu
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/12/2005 10:15:29
Messages: 91
Location: Cluj-Napoca - Manastur
IP:
Offline

Da, se pare ca aveti dreptate , am fost de am intrebat de numele lui stiintific si asa este . Oricum se schimba foarte mult acest peste pana ajunge la maturitate. Si la cat vad ca creste de mare...... va trebui sa ma despart de el. multumesc pt lamuriri.

"Compasiunea faţă de animale e intim legată cu bunătatea caracterului şi se poate afirma cu siguranţă că cel crud faţă de animale nu poate fi un om bun."
Arthur Schopenhauer
[Email] [Yahoo!]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Offtopic dar legat de "rechinii" de apa dulce.Eu am un silver shark luat din Obor in tinereturile mele acvaristice - adica acum aproximativ 7 luni , a crescut cineva de pe-aici un astfel de peste?Din cate am citit despre el ,ajunge destul de mare

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

daca e vorba de bala shark, si ala creste mare... de tot.
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Momentan il tin in acvariul comunitar de ~ 150 de l si e ok.Are doar 10 cm lungime , creste destul de greu.E un peste frumos si foarte activ , iar din cate am citit ajunge pe la 35 de cm.Oricum nu ajunge la dimensiunile celui din imaginea postata de dalles , nu ?

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

35 de centimetri nu e mult daca ai acvariul adecvat. Adica peste 150 de litri pentru un exemplar.

Uite aici o poza in care ii poti compara la marime cu niste nigro adulti sau cu un Echinodorus.

image

Era sa uit doua chestiuni: bala sunt pesti de card (deci trebuie tinuti cel putin cate 3-4 ca sa le mearga bine) si, cand mai cresc, le cam place sa sara din apa. Deci le trebuie capac zdravan.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Cumparasem doi la inceput dar inexplicabil dupa aproximativ o saptamana unul din ei a murit.Nu dadea semne de boala.Nu stiu daca vreau sa tin mai multi pesti de acest fel

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Vazand poza asta mi-am amintit ca am vazut Bala si in acvariile de la gradina zoologica.Multumesc pentru informatii , ramane sa ma mai gandesc in legatura cu viitorul acestui peste.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
 
Forum Index » Alte familii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com