[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Tranzactie cu probleme  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
popescu.cristian10
Member

Joined: 11/01/2012 12:39:24
Messages: 209
Location: Timisoara
IP:
Offline

salut,vreau sa va arat ce am patit de la un mebru de pe acest forum ca sa nu patiti si voi,deci aveti grija de la cine cumparati,este vorba de catalos din bucuresti,am comandat de la el melci asasini si din 13 buc cat am comandat au mai ajuns 4,restul au ajuns morti,in primul rand i-a ambalat intr-o cutie de medicamente,apa era imputita cand au ajuns dupa 4 zile cat a durat tranzactia[prin posta s-a facut],am sa va arat filmuletul....apoi puteti comenta sau nu,eu va spun ca sa stiti de unde luati.nu am putut pune filmuletul docamdata,spune ca nu e destula meorie aici,am sa va pun o poza,iar daca ma indruma cineva cum sa pun si filmuletul,are[165mb],iar aici nu pot pune decat pana la 2048kb.
[Thumb - P1010633[1].JPG]

This message was edited 1 time. Last update was at 18/05/2012 15:05:46

[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut,

1) Filmul acela il poti urca pe Youtube, apoi dai linkul aici... asa se practica.
2) Cu tot respectul, ce-a fost in capul vostru cand ati perfectat o tranzactie cu animale vii, prin Posta Romana??? Cu posta obisnutia? Nu imi vine sa cred, pe cuvantul meu... Melcii aia au murit "de drum lung", asa sa stii de la mine.


Nu stiu cine a fost cu ideea asta, insa data viitoare evitati ca "marfa perisabila" sa zaca cu zilele, prin holurile Oficiilor Postale Romanesti.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
popescu.cristian10
Member

Joined: 11/01/2012 12:39:24
Messages: 209
Location: Timisoara
IP:
Offline

ai dreptate,el a spus ca a mai livrat asa si toti sunt multumiti,poate sunt mai multi in situatia mea dar nu au spus.ms,chestia e ca eu am si platit pentru "distractia asta"
[Yahoo!]
naitsirc
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2011 10:20:13
Messages: 651
Location: Oradea
IP:
Offline

1. Acest post trebuia sa fie ca raspuns la topicul din care ai cumparat, sau la carciuma, nicidecum in coltul incepatorului.
2. Eu am mai cumparat produse acvaristice de la catalos si nu am avut probleme cu el si nici cu produsele.
3. Trebuia sa iti folosesti logica 5 min si sa ii ceri sa ii trimita cu un curier rapid. Costa mai putin decat banii care i-ai pierdut prin moartea lor. Nu conteaza ce zice el (ca merge si asa) ci banii tai conteaza...

In rest... Mult succes cu cei vii si sa ii inmultesti sa dai si la altii in conditii mai bune decat i-ai primit tu.

Don't only practice your art, but force your way into its secrets, for it and knowledge can raise men to the Divine - Ludwig van Beethoven
[Yahoo!]
popescu.cristian10
Member

Joined: 11/01/2012 12:39:24
Messages: 209
Location: Timisoara
IP:
Offline

poate aveti fiecare drepate,eu nu am stiut cum se procedeaza,fiind priam tranzactie,mai ales ca nu stiam cum se livreaza cu posta,nu stiam ca dureaza atat[el trebuia sa stia daca a mai livrat],in fine pt mine nu conteaza banii,nu vreau sa se mai intample,si ai dreptate cu topicul ca trebuia creeat la vanzari,aici gresala mea,macar eu recunosc nu ca altii[catalos]
 Filename httpwww.youtube.comwatchv=U2n7YQ5PDz0&feature=youtu.be.txt [Disk] Download
 Description No description given
 Filesize 54 bytes
 Downloaded:  480 time(s)

This message was edited 2 times. Last update was at 17/05/2012 22:06:59

[Yahoo!]
naitsirc
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2011 10:20:13
Messages: 651
Location: Oradea
IP:
Offline

Eu si plante cand am mai cumparat am cerut sa mi se trimita cu curier rapid nu cu posta romana. Cand cumpar ceva din alte localitati, cumpar pentru ca nu gasesc la mine in oras, asa ca sunt dispus sa dau 21 sau 25 lei la curier dar sa stiu ca se livreaza in cateva ore. Pana si ambalarea si ridicarea o cer sa se faca la ora 16 si a doua zi la 10 deja stresez curierul sa imi bata la usa...

Don't only practice your art, but force your way into its secrets, for it and knowledge can raise men to the Divine - Ludwig van Beethoven
[Yahoo!]
popescu.cristian10
Member

Joined: 11/01/2012 12:39:24
Messages: 209
Location: Timisoara
IP:
Offline

popescu.cristian10 wrote:poate aveti fiecare drepate,eu nu am stiut cum se procedeaza,fiind priam tranzactie,mai ales ca nu stiam cum se livreaza cu posta,nu stiam ca dureaza atat[el trebuia sa stia daca a mai livrat],in fine pt mine nu conteaza banii,nu vreau sa se mai intample,si ai dreptate cu topicul ca trebuia creeat la vanzari,aici gresala mea,macar eu recunosc nu ca altii[catalos]
,scuze dar nu am stiut altfel sa il descarc.
[Yahoo!]
dsxstyle
Junior member
[Avatar]
Joined: 08/06/2011 13:34:03
Messages: 93
Location: Cluj
IP:
Offline

Consider ca nu este tzeapa. Daca ai acceptat o tranzactie prin posta trebuia sa'ti asumi acest risc.
Nu cred ca respectivul membru a intentionat sa'ti trimita niste melci care urmau sa moara pe drum.
Si eu am primit asasini in 4 zile si 2 au murit, dar mi-am asumat acest risc.
Am trimis,am primit.Au supravietuit, au murit.
Asta este.
popescu.cristian10
Member

Joined: 11/01/2012 12:39:24
Messages: 209
Location: Timisoara
IP:
Offline

dsxstyle wrote:Consider ca nu este tzeapa. Daca ai acceptat o tranzactie prin posta trebuia sa'ti asumi acest risc.
Nu cred ca respectivul membru a intentionat sa'ti trimita niste melci care urmau sa moara pe drum.
Si eu am primit asasini in 4 zile si 2 au murit, dar mi-am asumat acest risc.
Am trimis,am primit.Au supravietuit, au murit.
Asta este.
la tine macar au murit 2,eu 8din 13,e diferenta nu?poate ai si tu dreptate,nu ma plang doar vroaim sa va atentionez si sa nu mai faca gresala pe care am facut-o eu,si mai repet nu e vorba de bani,sau de risc cum zici tu,e vorba de un lucru care nu il am si am avut nevoie.
[Yahoo!]
catalos
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/01/2009 21:03:51
Messages: 853
Location: Bucuresti
IP:
Offline

dle user popescu.cristian10

precum ti-am precizat si in pm-urile trimise
considerand ca eu as fi fost un tip care ar fi incercat sa va pacaleasca, nu v-as fi expediat in acel recipient melci asasini, ci orice alta natie de melci parliti, sau mai simplu de atat, nu v-as fi pus nimic in acel recipient "cutie de medicament".


deci prezumtia de teapa nu isi are rostul.
acest lucru poate fi intarit de colegul naitsirc, cu care am incheiat tranzactii aici pe forum de ordinul a 280 lei (mai exact colegul naitsirc mi-a pus in avans aceasta suma in contul meu, eu urmand ca ulterior sa ii trimit produsele), si precum a confirmat si dumnealui totul a decurs in conditii perfecte, deci pentru 13 melci asasini a caror valoare cu tot cu taxele postale a fost de 35 lei, crede-ma ca nu era loc de interpretare de "tzeapa".


Trecand peste cele precizate mai sus, pot face dovada pm-urilor ca luand in calcul situatia aparuta cu "reclamatia dvstra" legata de mortalitatea melcilor, eu m-am oferit sa va trimit alti melci in locul celor decedati, cu mentiunea ca dvstra sa imi faceti dovada ca cele afirmate de catre dvstra sunt reale, si rugamintea de a-mi expedia catre adresa mea de mail imaginile si filmarea pe care ati afirmat ca le detineti legate de acest incident.

deocamdata nu ati facut acest lucru, ba din contra, prin pm-urile trimise ati adoptat un limbaj si formulari de adresare neadecvate.

iar dvstra considerati ca dupa acest lucru eu sa dau dovada de clementa, si sa va raspund ca si cand nu s-ar fi intamplat nimic?



In urma celor aparute, imi cer iertare fata de colegii de forum care "au ajuns" sa citeasca aceste randuri, si tin sa mentionez ca cele precizate mai sus nu se vor a fi un mod de a ma disculpa in vre-un fel de situatia creeata, deoarece personal consider ca in incidentul ivit nu port nici un fel de vina.





am rugamintea fata de colegul de pe acest forum caruia i-am expediat tot prin posta romana, si tot in "cutie de medicamente" cei 18 asasini snail, sa completeze dumnealui starea in care au ajuns melcii la destinatie.
[Yahoo!]
Mihai Boldor
Member
[Avatar]

Joined: 11/01/2012 16:33:01
Messages: 271
Location: Bistrita
IP:
Offline

Nu consider ca e teapa, unii care au trimis lemne in colet in loc de cadru de bike sau chestii de genul asta, aceia au dat tzeapa. Neplacuta situatie dar poate fi evitata folosind un curier rapid, posta roaman e foarte riscanta
[Email]
bilti
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/07/2005 13:21:26
Messages: 775
Location: Timisoara (Girocului)
IP:
Offline

este un incident si nu o teapa.

Acvariul meu
[Yahoo!]
vereb
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/09/2010 11:22:37
Messages: 1228
Location: Iasi/Stuttgart
IP:
Offline

nu isi are rostul cerata ca la cortul roomului , am fost multumit ce am luat de la @catalos si chiar ma folosesc de el aici in Stuttgart .
Se mai intimpla lucruri nedorite din partea companiei Posta Romana. iti recomanda cu incredere sa iei de la catalos dar sa alegi varianta posta rapida.

fostul user ozy
[WWW]
pooops
Member
[Avatar]

Joined: 24/08/2002 13:46:44
Messages: 277
Location: Constanta
IP:
Offline

Nici eu nu cred ca este teapa.
Atata vreme cat melcii au ajuns morti, inseamna ca au fost trimisi. De vina este posta romana.
Nu e bine sa trimiti animale vii prin posta.

Daca totul e minunat inseamna ca esti deja mort!
[Email] [MSN]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am modificat titlul acestui post, deoarece ceea ce s-a intamplat cu melcii aceia nu poate fi denumit ca si "Teapa".


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
donpisote
Senior member
[Avatar]

Joined: 02/07/2010 21:51:25
Messages: 889
Location: BUCURESTI - BERCENI
IP:
Offline

Cand trimiti fiinte vii prin posta te poti astepta si la victime. Catalos este un user de incredere si nu s ar preta la asa ceva .

ACVARIUL MEU scape by @fanta
popescu.cristian10
Member

Joined: 11/01/2012 12:39:24
Messages: 209
Location: Timisoara
IP:
Offline

ok,sa speram ca este doar un caz izolat,dar daca ne intampla un alt caz atunci am sa intervin eu in forta la toti cei care i-ati luat apararea si nu o sa va placa,credeti-ma,cu ultima mea postare eu zic sa incheiam cazul.la revedere.


edited by koala: Cata vreme trimiteti animale vii cu serviciul de posta normala, trebuie sa va asteptati si la asemenea surprize neplacute... topicul se inchide aici!

This message was edited 1 time. Last update was at 21/05/2012 19:45:50

[Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com