[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
labeo  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
manex
Member

Joined: 18/09/2005 22:30:19
Messages: 120
Location: bucuresti
IP:
Offline

salut. am 3 labeo bicolor. pina acum nu am avut nici cea mai mica problema cu ei. insa acum, unuia vad ca au inceput sa pice solzii. se vad clar 3 solzi care stau sa pice. momentan sint intr-un acvariu separat, deoarece acvariul cel nou e la ciclat de 4 zile. de cind am pus pestii intr-un acvariu vechi, folosind aceeasi apa in care au stat pina acum citeva zile, doar cu aer, fara filtru sau substrat, plante etc...,sint toti cam....ametiti, nu prea le prieste. ideea e ca celor 3 labeo, rosul din coada le-a cam disparut, unuia dintre ei, dupa cum ziceam, incepind sa ii cada solzii. acum 2 zile am fost pe faza si l-am vazut cum a sarit din acvariu in compartimentele din veioza . l-am apucat cum am putut si l-am bagat iar in acvariu. sa se fi ranit de acolo?
am nevoie urgent de raspuns. ca sa stiu daca ma apuc de ceva tratament. precizez ca nu am acasa decit verde de malahit. si sare , bineinteles. parca sa zic ca asta am vazut ca este tratamentul.
[Yahoo!]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Daca pielea e curata acolo unde au cazut solzii, atunci inseamna ca s-a lovit. Daca are rana sangeranda e o boala de piele.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
manex
Member

Joined: 18/09/2005 22:30:19
Messages: 120
Location: bucuresti
IP:
Offline

e curata. inseamna ca poate sta cu ceilalti. m-am uitat mai atent, acum la o zi, si vad ca nici nu se mai vede unde au picat solzii. mersi mult
[Yahoo!]
viviparu'
Senior member

Joined: 31/08/2004 20:19:34
Messages: 1131
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Fa-i preventiv niste badijonari cu albastru de metil pe zona unde are solzii cazuti.

Oare unde vom gasi atatea intrebari pentru cate solutii avem?
[Email]
manex
Member

Joined: 18/09/2005 22:30:19
Messages: 120
Location: bucuresti
IP:
Offline

o sa incerc. numai sa il pot prinde.
[Yahoo!]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Daca totul se vede OK, eu zic sa-l lasi in pace. Altfel, il stresezi cu prinsul, se loveste din nou si complici iar lucrurile.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
ciumurel
Junior member

Joined: 05/07/2005 07:18:38
Messages: 65
Location: Timisoara Piata 700
IP:
Offline

Am un labeo care la un moment dat se scarpina din cand in cand de o piatra ascutita si a pierdut ceva solzi ,cand a incetat si-a revenit.

Time is on my side
[Email] [Yahoo!]
manex
Member

Joined: 18/09/2005 22:30:19
Messages: 120
Location: bucuresti
IP:
Offline

l-am lasat in pace, acum e ok. ce pesti misto labeo-ii astia. . si tot referitor la ei. cind am bagat pestii in acvariu, am lasat cei 3 labeo la urma. am scos unu, au ramas doi. eeee, acu incepe treaba. au inceput sa danseze. se frecau unu de altu, inotau in tandem, foarte frumos. pina la un moment dat cind vad ca au inceput sa se alerge. si unu dintre ei cred ca il batea pe celalalt. acvariul in care au stat era destul de mic si cred ca asta sa fi fost cauza? eu ma si gindeam ca vor incepe sa faca pui, desi stiu ca este aproape imposibil.
[Yahoo!]
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com