[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Cum se comporta o femela xipho?  XML
Forum Index » Vivipari
Author Message
sonyk
Junior member

Joined: 04/12/2004 13:45:59
Messages: 76
Location: constanta
IP:
Offline

azi mi-am laut 2femele xipho si un mascul o femela cred ca mia fatat adica mai mult ca sigur ca am vazut 3moly cu niste codite in gura iar in partea opusa sunt 2momroloci mici printre plante si pietris!problmea e urmatoarea femela e foarte inactiva sat numai pe fund si se uita la ceilalti pesti respira normal(mi-se pare normal isi pazeste pui)dar masculu de ce sta langa ea adica si el e cam inactiv!in rest totul e ok!unde gasesc ceva despre compurtamentul pestilor! adica ceva de genu pesti xipho prefera sa inoate mai injos sau pesti neoni de obicei inoata in banc-uri
[Email] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Reformuleaza inteligibil :o .

Poze: smilie ... Poze cu plante
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

sonyk wrote:mi-se pare normal isi pazeste pui

Mie nu mi se pare deloc normal ca o femela de xifo sa isi pazeasca puii. :o De obicei ii vineaza de te trezesti ca nu mai ramii cu nici unul.

Si daca vrei sa citesti despre ei, vezi ca e un articol pe site.
sonyk
Junior member

Joined: 04/12/2004 13:45:59
Messages: 76
Location: constanta
IP:
Offline

unde e articolul ca nu-l gasesc?
[Email] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

sonyk wrote:unde e articolul ca nu-l gasesc?

Mai sa fie...

Xiphophorus....si daca te uiti in josul paginii, tot despre xifo gasesti si xiphophorus.
viviparu'
Senior member

Joined: 31/08/2004 20:19:34
Messages: 1131
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Daca ti-a fatat in acvariul comunitar poti sta linistit (sau nelinistit). Puii n-or sa prea scape. Femela de xipho nu pazeste puii. Nici masculul. Mai degraba ii mananca. Ca sa ai pui de xipho trebuie sa separi femela intr-un bazin cu plante de suprafata sau intr-o fatatoare. Dupa ce a fatat e bine s-o scoti cat mai repede pentru ca mananca puii.

Oare unde vom gasi atatea intrebari pentru cate solutii avem?
[Email]
 
Forum Index » Vivipari
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com