[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
salutare tuturor  XML
Forum Index » Despre noi
Author Message
zmeutul
Junior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2011 00:04:05
Messages: 10
Location: craiova
IP:
Offline

numele meu este Dan si sunt din Craiova.Totul a inceput acum un an si jumatate cand am cumparat un acvariu de 20 de litrii (greseala oricarui incepator) si am bagat 10 guppy.din pacate acvariul nefiind ciclat am pierdut 3 pestisori.atunci am inceput sa citesc despre intretinerea acvariilor si tot atunci am aflat ca nu am sa reusesc sa mentin un echilibru in acel acvariu minuscul motiv pentru care mi-am facut un acvariu de 60 de litrii.dupa cateva luni am realizat ca si acesta este cam micut asa ca am inceput sa-mi strang toate cele necesare pentru un acvariu de 160 de litrii brut.
substratul este format din 10 L de jbl aquabasis plus si pietris de 1-1.5mm
iluminatul este asigurat de 5 neoane osram 865 de 18w
in acvariu am avut un filtru intern aquael fan 3 care a fost inlocuit cu un filtru extern jbl cristalprofi e1501
recent am facut rost si de o butelie cu co2 de 6 kg reductor de presiune dennerle profi 2000 si un reactor diy din filtru de apa de care sunt multumit ca imi amesteca foarte bine bulele de co2
ca pesti am 4 scalari originali din care sper sa ma aleg cu o pereche, 15 neoni, si 4 corydoras albino si 2 gurami albastrii
ca plante am Alternanthera reineckii,Anubias barteri var. nana,Anubias barteri var. nana 'Marble',Bacopa madagascariensis, HYGROPHILA CORYMBOSA 'ANGUSTIFOLIA', Lilaeopsis brasiliensis, CRYPTOCORYNE PONTEDERIIFOLIA si una care o stiu sub denumirea de nucus.
astept cu drag sfaturile voastre si va rog sa ma scuzati ca m-am intins prea mult cu povestea mea.
si acum sa vedem pozele
[Thumb - DSCN0054.JPG]

[Thumb - DSCN0064.JPG]

[Thumb - DSCN0016.JPG]

This message was edited 1 time. Last update was at 02/05/2012 23:05:05

[Email] [Yahoo!]
zmeutul
Junior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2011 00:04:05
Messages: 10
Location: craiova
IP:
Offline

poze
[Thumb - DSCN0047.JPG]

[Thumb - DSCN0041.JPG]

[Thumb - DSCN0053.JPG]

[Email] [Yahoo!]
zmeutul
Junior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2011 00:04:05
Messages: 10
Location: craiova
IP:
Offline

poze
[Thumb - DSCN0059.JPG]

[Email] [Yahoo!]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2473
Location: pitesti
IP:
Offline

Salut si bine ai venit.
[ICQ]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut si bun venit!

Ai un acvariu foarte frumos si bine echilibrat (pesti/plante)... eu as fi renuntat la gourami (pentru ca sunt din alt film), dar alegerea fiecaruia si gustul personal nu se discuta. E bine si asa, nu e o problema mare!

Felicitari!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
zmeutul
Junior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2011 00:04:05
Messages: 10
Location: craiova
IP:
Offline

koala wrote:Salut si bun venit!

Ai un acvariu foarte frumos si bine echilibrat (pesti/plante)... eu as fi renuntat la gourami (pentru ca sunt din alt film), dar alegerea fiecaruia si gustul personal nu se discuta. E bine si asa, nu e o problema mare!

Felicitari!




multumesc mult.sincer mi-a cam trecut si mie princap sa renunt la gurami.zilele astea am sa incerc sa-mi conving sotia ca sunt preferatii ei.sa vedem ce iese

This message was edited 1 time. Last update was at 02/05/2012 23:44:42

[Email] [Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Bine ai venit!
Daca ar fi dupa gustul meu, parca as mai baga niste plante. In partea din dreapta zic eu ca ar merge ceva (poate pui o poza din fata).

Cum a zis koala, n-ar fi rau sa scapi de cei 2 gurami.

Spor

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
zmeutul
Junior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2011 00:04:05
Messages: 10
Location: craiova
IP:
Offline

stefanp wrote:Bine ai venit!
Daca ar fi dupa gustul meu, parca as mai baga niste plante. In partea din dreapta zic eu ca ar merge ceva (poate pui o poza din fata).

Cum a zis koala, n-ar fi rau sa scapi de cei 2 gurami.

Spor


in dreapta am doua plante dar sunt mincute ( proaspat cumparate )....o sa mai dureze ceva pana cresc
[Email] [Yahoo!]
zmeutul
Junior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2011 00:04:05
Messages: 10
Location: craiova
IP:
Offline

zmeutul wrote:
stefanp wrote:Bine ai venit!
Daca ar fi dupa gustul meu, parca as mai baga niste plante. In partea din dreapta zic eu ca ar merge ceva (poate pui o poza din fata).

Cum a zis koala, n-ar fi rau sa scapi de cei 2 gurami.

Spor


in dreapta am doua plante dar sunt mincute ( proaspat cumparate )....o sa mai dureze ceva pana cresc


maine o sa fac o poza sa vedeti despre ce este vorba.
[Email] [Yahoo!]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Nimic de reprosat - foarte bine facut pentru incepator autodidact

Singurul lucru, nu ai zis cum faci fertilizarea si mi s-a parut ca am vazut pe una din plantutele mici ceva urme de alge. Probabil dupa aditia de CO2 si restabilizarea acvariului totul o sa renasca si o sa tunzi la greu.

Sii... daca imi permiti, 20L nu sunt greu de tinut, chiar mai usor decat un vagon din asta ca al tau. Dovada in semnatura . Sunt multe nanouri aici, s-ar putea sa iti placa ce vei vedea pe forum si sa vrei sa-ti faci o puiernita de 20L pentru creveti, doar ca sa iti dai mana si sa diversifici un pic lucrurile. Dar cum vrei tu.

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
zmeutul
Junior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2011 00:04:05
Messages: 10
Location: craiova
IP:
Offline

viulian wrote:Nimic de reprosat - foarte bine facut pentru incepator autodidact

Singurul lucru, nu ai zis cum faci fertilizarea si mi s-a parut ca am vazut pe una din plantutele mici ceva urme de alge. Probabil dupa aditia de CO2 si restabilizarea acvariului totul o sa renasca si o sa tunzi la greu.

Sii... daca imi permiti, 20L nu sunt greu de tinut, chiar mai usor decat un vagon din asta ca al tau. Dovada in semnatura . Sunt multe nanouri aici, s-ar putea sa iti placa ce vei vedea pe forum si sa vrei sa-ti faci o puiernita de 20L pentru creveti, doar ca sa iti dai mana si sa diversifici un pic lucrurile. Dar cum vrei tu.

nu te contrazic dar la un incepator care face greseli cred ca este mai bun un bazin mare ca in ala mic chimia apei se schimba mult mai repede.
ca fertilizant folosesc 3 picaturi de ferropol 24 si 16 ml de ferropol. asa este mai sunt alge prin acvariu care dupa introducerea co2-ului au stagnat.acum cand am timp incerc sa le identific si sa vad cum scap de ele.
atasez si poza care am promis-o mai sus si o poza cu anubiasul care are green spot algae si inca una neidentificata momentan( poate gasesc pe cineva care o stie )
[Thumb - DSCN0083.JPG]

[Thumb - DSCN0086.JPG]

This message was edited 1 time. Last update was at 03/05/2012 10:52:32

[Email] [Yahoo!]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2473
Location: pitesti
IP:
Offline

Eu as incerca sa pun ceva easycarbo, aplicat cu siringa direct pe zonele cu alge, se va observa diferenta. Poti incerca acelasi lucru si cu apa oxigenata, anubiasul poti sa-l scoati si sa-i stergi frunzele cu un pic de vata inmuiat in apa oxigenata. Oricum, eu iti recomand prima varianta, dar mai baga ceva plante.
[ICQ]
zmeutul
Junior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2011 00:04:05
Messages: 10
Location: craiova
IP:
Offline

narcis wrote:Eu as incerca sa pun ceva easycarbo, aplicat cu siringa direct pe zonele cu alge, se va observa diferenta. Poti incerca acelasi lucru si cu apa oxigenata, anubiasul poti sa-l scoati si sa-i stergi frunzele cu un pic de vata inmuiat in apa oxigenata. Oricum, eu iti recomand prima varianta, dar mai baga ceva plante.


am sa incerc varianta cu easycarbo (multumesc de sfat).plante as mai baga dar din pacate tot timpul le gasesc ori pline de alge ori ofilite in ultimul hal.probabil o sa cumpar de aici de pe forum ca am mai multa incredere decat in magazin.
[Email] [Yahoo!]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2473
Location: pitesti
IP:
Offline

Cu siguranta nu vei fi dezamagit de calitatea plantelor de pe forum, mai ales ca vor fi si foarte ieftine in comparatie cu ce se gaseste in petshop.
[ICQ]
 
Forum Index » Despre noi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com