[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
apa plata din magazin!  XML
Forum Index » Apa
Author Message
barosanu
Junior member
[Avatar]

Joined: 18/09/2005 20:08:41
Messages: 28
Location: Bucuresti-Militari-Politehnica
IP:
Offline

Salut tuturor!

Am si eu ca toata lumea de pe aici, o intrebare la care as dori un raspuns daca se poate!!

De ce apa plata din magazin nu este buna pt acvariu??

Precizez ca nu ma pricep la chimie mai deloc! Astept raspunsurile voastre si va multumesc anticipat!!

Sa nu promiti niciodata ce nu poti face!!!
sorel777
Junior member
[Avatar]

Joined: 27/11/2005 08:47:56
Messages: 34
Location: Brasov
IP:
Offline

Pentru ca este scumpa

Viata-i scurta, dar nasoala.
[Email]
rally
Junior member
[Avatar]

Joined: 05/10/2005 08:35:10
Messages: 41
Location: galati
IP:
Offline

ceea ce se vinde la mag. alimentare sub acest nume, este doar "necarbonatata", adica lipseste co2-ul specific apei minerala.daca vei citi eticheta vei vedea ca sarurile sunt la locul lor, deci apa este minerala, doar fara co2.
cealalta de uz industrial,care se gaseste mai ales pt auto, este distilata in instalatii metalice, poate avea saruri ori oxizi de metale, deci iar improprie pt acvarii.
cea mai buna pt folosul nostru este cea distilata ( pt uz medical, f f scumpa) si apa de osmoza, despre care cred ca s-a scris mult pe acest forum.
deci search.
succes
rally
Junior member
[Avatar]

Joined: 05/10/2005 08:35:10
Messages: 41
Location: galati
IP:
Offline

eram grabit, dar acum iti pot spune in doua trei vorbe ce-i cu aceasta apa...
instalatia cu ajutorul careia se obtine este de fapt un filtru complex, in mai multe tagii de filtrare, dintre care cel mai important este cel care ,la nivel molecular lasa sa treaca doar molecula de h20, retinand in proportie de 95-99%(in functie de calitatea instalatiei) celelalte minerale. astfel se obtine apa plata demineralizata, 90 si ceva % pura.
tot search-lu si google te vor lamuri mai mult.
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

daca o sa citesti ce scrie pe etichetele diferitelor tipuri de "apa plata" vei vedea ca sunt bune, datorita duritatii specifice (pH-ului) si a faptului ca unele au co2 rezidual in compozitie...
ti-o spune unul care se incapatina sa foloseasca
rally
Junior member
[Avatar]

Joined: 05/10/2005 08:35:10
Messages: 41
Location: galati
IP:
Offline

eu am inteles-o ca pe o nevoie de apa demineralizata, (duritate 0, ph neutru ) si in acest spirit am raspuns. In sensul acesta, nu e buna cea indicata de tine (razvan)
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

barosanu wrote: Salut tuturor!

Am si eu ca toata lumea de pe aici, o intrebare la care as dori un raspuns daca se poate!!

De ce apa plata din magazin nu este buna pentru acvariu??

Precizez ca nu ma pricep la chimie mai deloc! Astept raspunsurile voastre si va multumesc anticipat!!

E foarte buna ,eu zic sa incerci "Evian" -> 5 ron sticla de 0,5 l parca
Fratilor eu nu va inteleg , sunteti chiar masochisti , mai avea cineva ideea sa aduca apa din centrul orasului de la o fantana(pe alt forum) , chiar credeti ca merita?Va place sa va chinuiti?Nu e destul de scumpa acvaristica ,mai vreti sa dati o gramada de bani si pe apa? :o

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

rally wrote:eu am inteles-o ca pe o nevoie de apa demineralizata, (duritate 0, ph neutru ) si in acest spirit am raspuns. In sensul acesta, nu e buna cea indicata de tine (razvan)



batrinetile, deh, m-a contrariat raspunsul tau si l-am recitit pe al meu.
da , lipsea un nevinovat NU inainte de ....sunt bune, datorita duritatii...
acum se pune problema la ce specii de pesti vrea sa o foloseasca, deoarece sunt si pesti care ar prefera-o ;)

dar cum zicea si johny.... hai sa nu fi masochisti ;)
mausmann
Member
[Avatar]

Joined: 09/02/2005 23:31:47
Messages: 159
Location: Bucuresti-Dristor
IP:
Offline

Cea mai buna apa pentru acvariu este...aia pe care o ai. Cel mai simplu desigur este sa alegi speciile de plante sau pesti functie si de calitatile apei de care dispui dar bineinteles ca parametri pot fi modificati astfel incat apa respectiva sa fie buna pentru o anumita specie, etc. Despre costurile modificarii s-a tot scris prin diverse topicuri legate de aditie CO2, osmoza etc. Acum fiecare trebuie sa faca propriile alegeri functie de budget-ul si pasiunea avuta.

mobile in mobile
 
Forum Index » Apa
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com