[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Bun gasit din Oradea!  XML
Forum Index » Despre noi
Author Message
fakemoth
Junior member
[Avatar]

Joined: 01/05/2012 08:16:05
Messages: 45
Location: Oradea
IP:
Offline

Hello, ma numesc Horia, 34 ani, locuiesc in Oradea de fapt din Hunedoara, absolvent de filosofie si de atunci IT-ist ca doar au mare legatura. Am avut acvarii chiar si inainte de revolutie, in familie tatal meu avea unul de 100l ceea ce era un wow atunci, iar acum cca 1-2 ani cand m-am apucat iarasi de citit, am ramas socat de cat de mult s-a schimbat paradigma in acvaristica: nu mai tu acvarii sterile, boloboroseala aia uriasa cu pompe de lesinau scalarii si zburau gupii, ciclari si bacterii, CO2 :O and stuff...Mi-am dat seama ca e groasa si m-am apucat de citit.

Asa ca impreuna cu inca un vechi prieten ne-am tot ambalat unul pe altul, am inceput sa studiem, ne-am luat niste acvarii de 2 bani si din pacate pe parcurs am cam avut pierderi serioase. Dar amandoi am invatat multe. El si-a facut unul singur, eu am tot asteptat pana acum si mi-am luat un Rio 180; despre acvariul meu aici, locul unde voi incerca sa ii urmaresc evolutia http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20419.page

PS: nu cunoastem alti acvaristi, nu avem surse de hrana vie, piata locala e un dezastru in materie de live stock (plantele sunt toate vesnic galbene si speri sa le resurectezi, iar pestii cu o genetica de The Outer Limits), in rest se gasesc cam de toate. Insa cu plantele tragem cel mai rau, nici macar o crypta nu am gasit in orasul asta. Ce sa mai spun ca niciodata ca incepator de pe aici nu stii ce cumperi...

Cheers!

Inventar:

-Juwel Rio 180 complet echipat + priza programabila
-Stand facut la comanda
-2x JBL Aquabasis 5l
-18kg substrat decorativ 3-5mm negru
-1 radacina vita de vie huge fiarta si inmuiata luni de zile
-3 pietre wanna-be-iwagumi luate de pe Cris testate cu acid
-Bomba CO2 cu drojdie pana iau butelie

-Hemianthus callitrichoides
-Eleocharis acicularis
-Anubias barteri
-Egeria densa (Elodea)
-Cabomba caroliniana
-Bacopa Monieri
-Lysimachia nummularia
-Echinodorus - 3 varietati
[Thumb - 2012_05_01_0782.jpg]

This message was edited 7 times. Last update was at 01/05/2012 10:25:06


Don't take in vain the name of /root!
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Bine ai venit!

Hrana vie nu gasesti decat inghetata (adica asa e cam peste tot) si daca vrei cu adevarat vie, trebuie sa-ti faci singur - insa ... nu prea e wife friendly :d sa tii lighioane taratoare in frigider / baie.
Oricum, solutii sunt.

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
fakemoth
Junior member
[Avatar]

Joined: 01/05/2012 08:16:05
Messages: 45
Location: Oradea
IP:
Offline

Hahah - dap, sotia o sa o ia razna daca vede ceva bazdaganii prin casa - urla si pe sarmanii paianjeni iti dai seama cum ar face la tubi Ma gandeam ca poate sunt unii care vand hrana vie ca pe vremi - as fi interesat sa iau legatura (doar daca cresc personal, nici gand culeasa de pe baltile/canalele crisurilor).

Don't take in vain the name of /root!
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Daca vrei sa iti impuiezi pestii (dar vad ca ai dat multa atentie la substrat / plante / wanna-be iwagumi samd - cam am dubii) atunci va trebui sa ai hrana vie samd - caci puii au cerintele lor, unii nu prea circula si trebuie sa pui multa mancare ca sa aibe statistic sanse sa o gaseasca, trebuie sa faci curat des ca atata mancare nemancata sa nu devina o problema, samd.

A, ca putinii pesti pe care o sa-i ai, o sa primeasca odata pe saptamana hrana vie dezghetata pe post de rasfat, da... Ocean Nutrition face cubulete inghetate, le tii la congelator si dezgheti cate unul cand vrei. Cand ai un drum in alt oras, intereseaza-te de magazine de acvaristica si da o fuga, e posibil sa gasesti - aduci si te tine luni bune.

Incerc sa reproduc niste Dario Dario si astia sunt renumiti ca nu mananca hrana uscata - si nu doar asta, dar mai mananca si incet, adica nu se grabesc sa se indoape cum fac alti pesti - asa ca trebuie sa pun multa ca sa o gaseasca pe unde umbla ei, si sa curat si des (am si filtrare exagerata just in case). Insa sunt o specie aparte. Dar e o specie rara si mi-am casunat sa-i reproduc, asa ca ma chinui. Zic asta ca sa incerc sa explic ca totusi e ok si fara hrana vie ... la o adica iti poti face tu din inima de vita bucatele mici, samd - cam cum am citit ca dau oamenii la discusi http://www.freewebs.com/diskusfun/mixturapentrudiscus.htm


Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
Gabry3ll
Junior member
[Avatar]

Joined: 15/01/2012 15:00:33
Messages: 83
Location: Ploiesti - Lamaita
IP:
Offline

Salut si bine ai venit!
Frumos acvariul, arata foarte bine pentru inceput. O sa arate si mai bine cînd s-o umple de plante...
Ai facut bine ca nu te-ai grabit cu introducerea pestilor si ai urmat pasii necesari ciclarii acvariului. E adevarat ca pe vremea noastra (eu am 35 ani) nu existau atîtea informatii si nici pretentii din partea pestilor. Acum pestii vor filtrare de 3 feluri, lumina cu nu stiu ce spectru, mancare cu proteine... etc, iar noi, ptr ca îi iubim si ne încînta privirea, ne conformam cerintelor si incercam sa le oferim toate cele necesare lor.
Am sa-ti urmaresc topicul cu evolutia acvariului.
Sa ai ape limpezi!

My advice is free and worth every penny.
[Email]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Exista foarte multe magazine online, poti cumpara de acolo echipamente/hrana.
Plante poti cumpara de la rubrica vanzari. Sunt cativa colegi aici pe forum care au plante super si la preturi mult mai bune decat in petshop-uri.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
xenon
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/01/2012 23:27:30
Messages: 521
Location: Iasi
IP:
Offline

fakemoth wrote:Hahah - dap, sotia o sa o ia razna daca vede ceva bazdaganii prin casa - urla si pe sarmanii paianjeni iti dai seama cum ar face la tubi Ma gandeam ca poate sunt unii care vand hrana vie ca pe vremi - as fi interesat sa iau legatura (doar daca cresc personal, nici gand culeasa de pe baltile/canalele crisurilor).

Pai tubi tot de acolo provin,eu am vazut acum 2 ani un nene din piata cum culegea tubi dintr-un lac din afara Iasiului,lacul la vremea respectiva fiind aproape secat.Ii lua din namol.Dar cred ca e mai lejer sa cumperi decat sa te afunzi dupa ei

Jurnal Nano Shrimp Tank

[Yahoo!]
deSCALAR
Junior member

Joined: 02/01/2011 19:39:33
Messages: 96
Location: Oradea
IP:
Offline

fakemoth wrote:Hahah - dap, sotia o sa o ia razna daca vede ceva bazdaganii prin casa - urla si pe sarmanii paianjeni iti dai seama cum ar face la tubi Ma gandeam ca poate sunt unii care vand hrana vie ca pe vremi - as fi interesat sa iau legatura (doar daca cresc personal, nici gand culeasa de pe baltile/canalele crisurilor).


hrana vie vad mai tot timpul la magazinul acela mic de pe str.Sf.Apostol Andrei, de obicei sunt in galeata tubi, uneori si daphnia, eu nu m-am incumetat sa iau si le dau alor mei doar cubulete inghetate, dar poti incerca acolo, dc esti interesat

This message was edited 1 time. Last update was at 01/05/2012 15:33:07

[Email]
naitsirc
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2011 10:20:13
Messages: 651
Location: Oradea
IP:
Offline

Ia te uita inca un hunedorean venit in Oradea.
Bine ai venit, si ape limpezi!

Don't only practice your art, but force your way into its secrets, for it and knowledge can raise men to the Divine - Ludwig van Beethoven
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Se pare ca se aduna oradenii ....... bine ai venit .

Poze: smilie ... Poze cu plante
naitsirc
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2011 10:20:13
Messages: 651
Location: Oradea
IP:
Offline

Porcu wrote:Se pare ca se aduna oradenii .....

Si cand te gandesti ca am fost colegi de clasa 8 ani iar apoi nu am mai stiut unul de altul vreme de 20 de ani... si ne-am regasit acum pe forumul acvariu.ro... tare, nu?
Si, apropo de acvariile tatalui lui Horia... la el am vazut primul acvariu din viata mea si de atunci mi-a intrat microboo™ in subconstient.

Don't only practice your art, but force your way into its secrets, for it and knowledge can raise men to the Divine - Ludwig van Beethoven
[Yahoo!]
fakemoth
Junior member
[Avatar]

Joined: 01/05/2012 08:16:05
Messages: 45
Location: Oradea
IP:
Offline

WoW pai chiar ca e plin de oradeni frate! Si chiar mare faza cu fostii colegi de clasa regasiti aici! Adica... eu postez de ani de zile pe web si nu mi s-a mai intamplat? Sry oricum de lipsa de postari, sunt in deplasare acum cam prin afara tarii si am acces firav at best la net.

Multumesc pentru sfaturi cred ca o sa o iau atunci inspre hrana congelata sa vedem ce si cum. Si am deja si propuneri/sugestii clare cum sa fac cu plantele lipsa si hrana home made. Sunt uimit ce rapid mi-am rezolvat nebuloasele chiar sper sa devin un membru activ si mai ales folositor forumului, daca mai incolo voi putea face ceva in aceasta directie.

Cheers!

This message was edited 1 time. Last update was at 05/05/2012 22:58:36


Don't take in vain the name of /root!
[WWW]
flash gordon
Member
[Avatar]

Joined: 15/12/2011 06:30:51
Messages: 141
Location: Montreal Canada
IP:
Offline

Salut si bine ai venit!
Imi place acvariul tau ,este simplu,imi place aranjarea plantelor si pietrelor.
Ape limpezi!
[Yahoo!]
wassup
Junior member

Joined: 11/01/2014 12:55:30
Messages: 57
Location: Oradea
IP:
Offline

@fakemoth: salut, mai ai acvariul?

Life is exploration. Make peace within yourself and enjoy the adventure.
fakemoth
Junior member
[Avatar]

Joined: 01/05/2012 08:16:05
Messages: 45
Location: Oradea
IP:
Offline

Salut, da il mai am (late reply, se pare ca nu primesc notificari de raspunsuri...). Desi arata total altfel evident.

Don't take in vain the name of /root!
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Pai updateaza-ne si pe noi

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Ioana Diana
Junior member
[Avatar]

Joined: 23/10/2020 17:52:05
Messages: 31
Location: ORADEA
IP:
Offline

Bine v am g?sit. Bun? ziua, sunt membr? nou? pe grup ?i încep?toare în acvaristica. Am achizi?ionat un acvariu de 54ll Advance ,cu tot ce are nevoie.Am f?cut ciclarea 14 zile, cum am citit înainte de a m? aventura în acvaristica.
Am cump?rat :
4 Tetra colorati
2 Tetra negri
2 Guppy
4 Zebra
2 Sanitari
2 Neoni
2 Sanitari
2 Poecilia Sheonops
Cei 2 Poecilia Sheonops au murit unul dup?2 zile,altul dup? 5 zile nu ?tiu care ar fi cauza. Am f?cut teste cu benzi,dup? o s?pt?mân? au crescut No2 ?i No3.
Le dau mâncare de 2 ori pe zi fulgi,dar o s? cump?r ?i mâncare congelata.
Pun poze cu acvariul ?i pe?tii, v? rog s? mi da?i sfaturi ?i s? mi spune?i dac? gre?esc cu ceva.Nu ?tiu priza programabila ar trebui s? cump?r.?


Ioana Diana
Junior member
[Avatar]

Joined: 23/10/2020 17:52:05
Messages: 31
Location: ORADEA
IP:
Offline

Ioana Diana wrote:Bine v am g?sit. Bun? ziua, sunt membr? nou? pe grup ?i încep?toare în acvaristica. Am achizi?ionat un acvariu de 54ll Advance ,cu tot ce are nevoie.Am f?cut ciclarea 14 zile, cum am citit înainte de a m? aventura în acvaristica.
Am cump?rat :
4 Tetra colorati
2 Tetra negri
2 Guppy
4 Zebra
2 Sanitari
2 Neoni
2 Sanitari
2 Poecilia Sheonops
Cei 2 Poecilia Sheonops au murit unul dup?2 zile,altul dup? 5 zile nu ?tiu care ar fi cauza. Am f?cut teste cu benzi,dup? o s?pt?mân? au crescut No2 ?i No3.
Le dau mâncare de 2 ori pe zi fulgi,dar o s? cump?r ?i mâncare congelata.
Pun poze cu acvariul ?i pe?tii, v? rog s? mi da?i sfaturi ?i s? mi spune?i dac? gre?esc cu ceva.Nu ?tiu priza programabila ar trebui s? cump?r.?


[Thumb - IMG-20201023-WA0007.jpg]

[Thumb - IMG-20201023-WA0002.jpg]

[Thumb - IMG-20201023-WA0000.jpg]

[Thumb - IMG-20201023-WA0008.jpg]

[Thumb - IMG-20201023-WA0006.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 23/10/2020 19:45:09

ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1188
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Buna
Deschide-ti te rog un topic propriu si prezinta-ti acvariul la coltul incepatorilor.Acolo vei primi sfaturi
Si te rog ,nu mai scrie cu diacritice
[WWW]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Salut Ioana si bine ai venit pe forum. Pentru inceput, fa schimburi dese de apa, ca sa scazi valorile alea. Cauta sa deschizi un topic doar al tau, cum ti-a sugerat colegul.
[ICQ]
 
Forum Index » Despre noi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com