[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Sensibilitatea seismica a pestilor de acvariu.  XML
Forum Index » General info
Author Message
adi2004
Junior member

Joined: 16/08/2004 16:35:22
Messages: 69
Location: Bucuresti-Dristor
IP:
Offline

Ce specii de pesti ar fi cele mai sensibile la un posibil cutremur?

Aici scrie ca
carp and catfish in ponds located in major cities that showed agitated behavior in the days or hours prior to an earthquake.....The researchers did not find noticeable change in catfish behavior due to an impending earthquake alone, however, they did find that the catfish responded differently to a person tapping on the fish tank depending on if an earthquake was about to happen. If an earthquake was about to happen, the catfish reacted very nervously to tapping on the tank, if no earthquake was approaching then the catfish would barely stir when the tank was tapped.

Sa inteleg ca sanitari mei o sa ma avertizeze din timp?

Nu prea cred, dar poate mai depinde si de curemur (adincimea).

De exemplu la cel de anul trecut mi-am dat seama ca e cutremur dupa ce am vazut ca apa in acvariu a inceput sa se miste usor, usor... dar nu am remarcat nici o agitatei a pestilor. Ceva experiente personale?
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

aceeas cu a ta in timpul celui de anul trecut... nici o reactie din partea lor....
poate ai dreptate cind spui ca exista eventualitatea ca sa reactioneze doar la miscari substsntiale....
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ai mei au fost putin agitati, dar dupa ce s-a terminat cutremurul...
PET
Junior member
[Avatar]

Joined: 04/12/2005 22:41:48
Messages: 92
Location: Timisoara
IP:
Offline

Dolly wrote:Ai mei au fost putin agitati, dar dupa ce s-a terminat cutremurul...


astia is cu efect intarziat

Remember: Life is better with animals !
[Email] [Yahoo!]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Zero reactii si la ai mei.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
BLeeD
Up In Smoke
[Avatar]

Joined: 23/09/2004 01:25:22
Messages: 677
IP:
Offline

Nici ai mei n-au schitzat nimic S-a mai discutat pe old forum ...
Dupa cutremur nu stiu, ca eram ocupat cu panica

image
[Email]
BLeeD
Up In Smoke
[Avatar]

Joined: 23/09/2004 01:25:22
Messages: 677
IP:
Offline

@adi2004 - ai presimtit tu ceva cu threadul asta Acum vreo 30 de minute a fost un cutremur care s-a simtit si in Bucuresti. Nu stiu ce magnitudine inca, o sa vedem la stiri. Probabil la OTV o sa-l cheme iar pe Hancu
Ontopic- pestii nu s-au manifestat in nici un fel nici de data asta

image
[Email]
BLeeD
Up In Smoke
[Avatar]

Joined: 23/09/2004 01:25:22
Messages: 677
IP:
Offline

Acum vad pe Realitatea TV - 5.3 grade , durata 3 minute, la adancime de 145 km.

image
[Email]
Magda
Senior member

Joined: 17/03/2004 08:20:12
Messages: 710
IP:
Offline

BLeeD wrote:Acum vad pe Realitatea TV - 5.3 grade , durata 3 minute, la adancime de 145 km.


Au fost doar 7 secunde, slava Domnului
BLeeD
Up In Smoke
[Avatar]

Joined: 23/09/2004 01:25:22
Messages: 677
IP:
Offline

Da, cele 7 secunde s-au simt cand aa tins punctul maxim.

image
[Email]
Gepeto
Member
[Avatar]

Joined: 14/10/2004 15:55:17
Messages: 138
Location: United States of Europe
IP:
Offline

Personal, nu am observat nici o activitate deosebita in acvarii... Nu cred ca pesti sunt "agitati" inainte de cutremur... Poate o fi fost prea slab cutremurul de azi... :-)

Salut Prieteni
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Intamplator, la 14:15 eram acasa. La 20 de secunde dupa zguduitura am trecut pe langa acvariu si am remarcat ca pestii stateau complet nemiscati, ca niste ganganii prinse in chihlimbar. Nici chiar Rasborele, care de obicei misculeaza bezmetice, nu se clinteau din loc. Acvariul arata ca o fotografie! Parca toti pestii erau atenti la ceva insesizabil de mine.
Intrigat, m-am apropiat si am dat un bobarnac in geam. Toti pestii au tresarit dar, dupa deplasarea produsa de zvacnire, au reintrat in nemiscare.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
adi2004
Junior member

Joined: 16/08/2004 16:35:22
Messages: 69
Location: Bucuresti-Dristor
IP:
Offline

Lol... nici eu nu am observat vor agitatie a pestilor la cutremurul de azi. poate si din cazua ca a fost mai la adancime.
lukaboy
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/09/2004 08:45:01
Messages: 505
Location: Bucuresti, Mihai Bravu
IP:
Offline

Dalles wrote:Intamplator, la 14:15 eram acasa. La 20 de secunde dupa zguduitura am trecut pe langa acvariu si am remarcat ca pestii stateau complet nemiscati, ca niste ganganii prinse in chihlimbar. Nici chiar Rasborele, care de obicei misculeaza bezmetice, nu se clinteau din loc. Acvariul arata ca o fotografie! Parca toti pestii erau atenti la ceva insesizabil de mine.
Intrigat, m-am apropiat si am dat un bobarnac in geam. Toti pestii au tresarit dar, dupa deplasarea produsa de zvacnire, au reintrat in nemiscare.


O manifestare similara a avut-o o femela de Molly negru, singurul peste, de altfel, la care am observat asta. Cu cateva ore inainte de cutremurul anterior, s-a lasat pe fundul acvariului si nu a mai reactionat la nimic. Nici macar la spirulina, preferata ei.

Stiu pestii astia niste chestii de nu ne prindem noi repede...

http://www.seachem.ro
[Email]
Mitnick
Member
[Avatar]

Joined: 04/04/2005 14:43:18
Messages: 115
Location: Giurgiu
IP:
Offline

Yo astazi eram cu ochiu in acvariu exact la momentul producerii cutremurului (eram nedumerit d c alearga in asa hal bettani )

Am primit si raspunsul in citeva secunde .

image
[Email]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Sper ca va este clar unde e originea cutremurului ?
Preaslavitu', incomensurabilu' faraon, atoatestapinitoru' l-a poruncit , profund suparat pe unii din supusii sai care nu se conformeaza regulilor forumului sau refuza sa-si faca acvarii lungi de 130 cm . Nu-i nominalizez ca se stiu ei . Faraonu' le porunceste public :anunt: , pentru ultima oara, sa se conformeze .

Poze: smilie ... Poze cu plante
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

MARELE ALB wrote:Sper ca va este clar unde e originea cutremurului ?
Preaslavitu', incomensurabilu' faraon, atoatestapinitoru' l-a poruncit , profund suparat pe unii din supusii sai care nu se conformeaza regulilor forumului sau refuza sa-si faca acvarii lungi de 130 cm .


Da' restul cu ce ti-am gresit, Stapine? Eu una eram in plina sedinta la serviciu si mi s-a taiat fraza bruc... Despre pesti nu stiu nimic, dar presupun ca s-au comportat ce de obicei, ca prea erau vioi si infometati cind am ajuns eu acasa.
 
Forum Index » General info
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com