[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Mr Puffini - Biocellatus Land  XML
Forum Index » Alte familii
Author Message
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Odata cu ocazia Sfintelor Sarbatori, va prezint acvariul meu cu apa salmastra care il gazduieste pe Domnul Puffini. Un Tetraodon Biocellatus (figure 8 puffer).
Bazinul are aprox 56 de litri, filtrul intern plin cu ceramica de buna calitate, decor natural si o salinitate mica, respectiv o Gravitatie Specifica de 1.005.
Am incercat sa urmaresc suav apropierea de un colt din natura in care pufferul se regaseste.

Vizionare placuta

This message was edited 1 time. Last update was at 14/04/2012 00:02:02


Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Bravo nenea Boby, frumos

Pe cand o saratura adevarata?!

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Multam de aprecieri!
Cat despre saraturi, sunt inca tanar, e timp! Inca ma documentez, si arunc cate un ochi inclusiv la solutiile 'enterprise' pe care le folosesti tu! Doar, ca voi adopta ceva mai 'open source'

Sa ne auzim cu bine si Un Paste fericit!

Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Un Paste fericit si tie!

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am decis de comun acord cu Puffini sa inverzim putin habitatul... Doar a venit primavara!
Iata, mai jos dovada.


Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Super man.

Mi se par super draguti pufferii - doar ca am citit ca mananca puiuti de melci si cand am dat toti puii de Pomacea, mi-a fost frica sa nu ajunga asa ceva . Dar e normal, oamenii cumpara greieri vii ca sa ii dea de mancare la reptile.

Tu cum il hranesti ? Acvariu arata super.

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nea' Bobi, Puffini asta e extraordinar de haios, imi place cum se misca!... imi place si bazinul, cu o singura exceptie: pietricelele alea mici de pe nisip... ma seaca la inima (ochiometric vorbind ). Evident e doar o opinie personala si nu trebuie sa o iei prea in serios.



PS: Ce plante sunt alea?

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

@Iulian - Pufferul meu este hranit cu pui de melci (LE: Dar nu Pomaceea, ci aceia care se inmultesc rapid Ramshorn si Physa, daca nu ma insel). Am o crescatorie speciala intr-o cutie transparenta de plastic cu capac gaurit, de vreo 20 de litri, si cu plante care sta in geam la lumina. Melcii aia au fost carantinati, selectati, sunt hraniti variat, apa curata, schimb de 100% si de 2 ori pe sapt. Si este plin de pui. Dar nu-i dau puii cei mai mici, ci aia de aprox 2-3mm, cam 4-5 bucati pe zi. Si mai suplimentez cu Ocean Nutrition frozen, granule NLS dupa care ar fi in stare sa sara prin capac si chiar mananca si Sera Granugreen (tot pt ciclide) care are un aport f mare de vegetale. Este rasfatat, si din pacate cand intru in camera este cu ochii pe mine... Si asta impiedica sa-i vedeti comportamentul natural, din pacate. Dar, poate il voi surprinde odata la vanatoare cand cauta melcii

@Koala - Aia cu pietricelele, e chestie de gust, au fost mai multe, dar s-au pierdut Si apoi mi-a fost lene sa le culeg, si nu in ultimul rand, zic sincer, nu ma deranjeaza.
Plantele alea, sunt ceva special, cu greu le-am gasit. Se preteaza la o apa salmastra la marele fix. Specia se numeste Immitatus Plasticus Mda, stiu, o sa-mi sara lumea-n cap ca nu mai e biotop... Sincer, nu ma afecteaza asta, important e ca le pot curata de 2-3 ori pe an, si nu crapa de la sare! Dar, sunt de efect. Aveam optiuni sa arunc ceva Microsorum, Valisneria, etc samd. Momentan, sunt cam ocupat si nu am timp de aclimatizari si bibileli pentru neshte plante tinute in apa sarata, sorry!

Seara buna

This message was edited 2 times. Last update was at 04/05/2012 00:13:50


Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Plantele sunt de mare efect, arata bine si dau un aer natural bazinului...

- fa bine si mai cumpara, deoarece astea se vor "duce" la primul spalat
- plasticul acela imbatraneste si devine casant, frunzulitele se vor rupe.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

A naibii plastic...am crezut ca-i naturala pana sa-ti citesc postul...
Arata foarte foarte bine.

Si melodia de pe video e Aduce a "pianistul"...

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Asa este, plantele sunt de efect, chiar si daca nu sunt naturale. Eu sunt total impotriva oricarui decor nenatural, dar in cazul asta, am apelat doar la acea planta facand o exceptie; restul decorului este natural 100%, pietre, radacini etc.
Nu vreau sa intru intr-o polemica pe tema plasticaraiei (nu prea am experienta cu plasticul in acvariu), dar eu cred ca or sa tina ceva timp. Sunt din plastic solid, turnat, nu cu frunze lipite etc.
Oricum, daca e sa crape, voi trece pe cele naturale.

@Stefanp Multumesc de aprecieri. Imi cer scuze ca am indus eroare cu plasticul, dar ma bucur ca nu arata a kitsch! Melodia aia e celebra, mai degraba Pianistul sa semene cu ea

This message was edited 3 times. Last update was at 04/05/2012 00:41:33


Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

bobesku wrote:Dar, poate il voi surprinde odata la vanatoare cand cauta melcii


Trepied + telecomanda la camera foto - asa mi-am promis ca fac si eu cu gobi fish. Cand ma misc se ascunde, dar daca stau nemiscat nu ma baga in seama. Pun camera pe el si ii dau drumul de la distanta.

Bravo. Cu physa am un of, deci ai green light de la mine. Pomacea mi-erau dragi asa merci de lamurire

Am crezut ca sunt reale plantele dar nu mai conteaza acum ca doar daca ne pasa asa de mult de biotopul perfect, lasam pestii in atura - erau un cel mai natural loc cu putinta. Sunt de efect si asta e important.

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Se poate si fara trepied. Totusi trebuie obisnuit cu prezenta protectorului sau.
La mine problema nu ar fi ca se sperie, ci doar ca devine foarte atent la fiecare miscare a mea. E ca un catel nerabdator.
Daca urmariti filmul de mai jos o sa vedeti ca dupa mica vanatoare se intoarce la mine, sa vada, daca nu cumva mai pica ceva


Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Mic update. O usoara reamenjare. Puffini se simte bine si creste... incet dar sigur.


Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Se poate si asa. UPDATE!

Puffini are colegi de camera niste endleri!




Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
 
Forum Index » Alte familii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com