[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Folie de aluminiu pe capac?  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
kata
Member
[Avatar]

Joined: 01/02/2005 18:57:31
Messages: 190
Location: Tg. Neamt
IP:
Offline

Nu mai dureaza mult si termin un capac pentru acvariu din lambriu de plastic (in scurt timp si poze la galerie).
Ma gandesc sa lipesc pe el folie de aluminiu (sub neoane)(de aia alimentara care se pune pe farfuria cu mancare sa ramana calda ) sa se reflecte lumina in el si sa am mai multa lumina in acvariu.
Ar fi bine? Cu ce as putea sa o lipesc?

"Sunt prea sarac sa-mi permit lucruri ieftine!"
[Email] [Yahoo!]
miky
Member
[Avatar]

Joined: 09/10/2004 19:54:23
Messages: 155
Location: Brasov
IP:
Offline

folia de aluminiu alimentara nu-i asa de buna in timp incepe sa se sfarame

cel mai bine cumperi autocolant care este tot in genul la folia de aluminiu (aceeasi culoare), si gasesti de cumparat in general la mag cu materiale de constructii . este la fel de buna

sau daca vrei ceva mai "profi" se gasesc in mag de acvaristica niste reflectorizante

Puterea zeilor este mare acvariu
[Email] [Yahoo!]
hans
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2002 16:30:47
Messages: 612
Location: BUCURESTI
IP:
Offline

Eu nu stiu cum la voi oxideaza asa repede ca la mine dupa 2 ani nu a oxidat de loc. Se mai murdareste, se depune mizerie pe ea dar se poate curata foarte usor.

De lipit eu am lipit-o cu prenandez. Ar trebuii sa mearga si la tine.
kata
Member
[Avatar]

Joined: 01/02/2005 18:57:31
Messages: 190
Location: Tg. Neamt
IP:
Offline

cel mai bine cumperi autocolant care este tot in genul la folia de aluminiu (aceeasi culoare), si gasesti de cumparat in general la mag cu materiale de constructii . este la fel de buna

Exista colant asemanator cu folia de aluminiu? Adica sa reflecte lumina?
Are cineva?

"Sunt prea sarac sa-mi permit lucruri ieftine!"
[Email] [Yahoo!]
Bumsecul
Member
[Avatar]

Joined: 11/01/2004 22:41:22
Messages: 156
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Da. Autocolant oglinda... cel putin asa l-am pomenit eu. Nu am folosit la acvariu, dar l-am utilizat pentru un stand si reflecta bine. Eu l-am luat de la o firma de productie publicitara, dar cred ca se gaseste si in magazine.
[Email]
florin0_2001
Member
[Avatar]

Joined: 25/11/2005 05:23:16
Messages: 194
Location: Bucuresti - Macaralei
IP:
Offline

Salut! Asa ceva m-ar fi interesat si pe mine dar nu am gasit pe nicaieri. Am folosit deocamdata folie de impachetat, dar daca gasesc autocolant o inlocuiesc. Asa ca rog, daca stie cineva pe unde s-ar putea gasi, sa ne spuna si noua. Ii multumesc in avans!
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Mai bune sunt, totusi, reflectoarele. Tot din aluminiu (dar tabla nu folie), forma concava adaptata special pentru reflexie optima, usor de demontat si de spalat, garantate lifetime... Sunt mai scumpe decat folia - e adevarat - dar costa cam cat un discus.
Si eu am avut folie pe capac, dar am renuntat si acum folosesc doua reflectoare Juwell. E cu totul alta poveste!

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
miky
Member
[Avatar]

Joined: 09/10/2004 19:54:23
Messages: 155
Location: Brasov
IP:
Offline

categoric ca reflectoarele de la Juwell sunt net superioare am vazut la un amic in acvariu si daca mai sunt utilizate si cu neoane de calitate (nu daylight) isi fac toti banii deci se merita investitia

Puterea zeilor este mare acvariu
[Email] [Yahoo!]
BLeeD
Up In Smoke
[Avatar]

Joined: 23/09/2004 01:25:22
Messages: 677
IP:
Offline

Tabla din aluminiu folosita la reflectoarele Juwel se gaseste prin magazinele cu materiale de constructii? Stie cineva?

image
[Email]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Si, in plus, ar trebui sa fie lustruita ca oglinda.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
firstclass
Unripe member

Joined: 09/12/2005 14:47:12
Messages: 3
Location: TIRGOVISTE
IP:
Offline

Eu am de la serviciu un fel de sac de aluminiu care cred ca o sa dea roade . O sa il folosesc si va scriu aici daca merge sau nu .

TREBUIE SA FII CA SA EXISTI
kata
Member
[Avatar]

Joined: 01/02/2005 18:57:31
Messages: 190
Location: Tg. Neamt
IP:
Offline

Gata. Am gasit :bgalben: autocolant tip oglinda (avantajul de a lucra intr-un magazin cu accesorii mobilier si ce tine de lemn). Deocamdata furnizorul nu avea pe stoc dar mi s-a promis ca voi fi rezolvat in 1-2 saptamani maxim.
Daca mai este un doritor cred ca as putea sa-i trimit prin posta. Detalii pe mess sau PM.
Pana la reflector de ala profesional cred ca ma descurc cu colant, mai ales ca nu voi avea in acvariu plante pretentioase.

"Sunt prea sarac sa-mi permit lucruri ieftine!"
[Email] [Yahoo!]
bilti
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/07/2005 13:21:26
Messages: 775
Location: Timisoara (Girocului)
IP:
Offline

de ce nu mergi la magazinele care au si burlane de hota din cele extensibile? eu mi-am luat un autocolant de 20m si latime de 10 cu 8 lei.

Acvariul meu
[Yahoo!]
acata
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 10:55:17
Messages: 368
Location: Bucuresti, Iuliu Maniu - Politehnicii
IP:
Offline

Ma bag si eu in discutie. Sper ca nu e prea tarziu. Ca reflector eu te sfatuiesc sa pui un autocolant alb, lucios. Este singurul care nu schimba spectrul luminii. Si in plus se comporta ca un reflector. Reflectoarele de aluminiu, folie, etc schimba spectrul luminii data de neoane.

Acvariul meu
[Email]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

acata wrote:Reflectoarele de aluminiu, folie, etc schimba spectrul luminii data de neoane.

Oare sa nu stie astia de la Juwel asa ceva?

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
kata
Member
[Avatar]

Joined: 01/02/2005 18:57:31
Messages: 190
Location: Tg. Neamt
IP:
Offline

Reflectoarele de aluminiu, folie, etc schimba spectrul luminii data de neoane.

Chiar nu cred ca este semnificativa schimbarea asta a spectrului.
Adica din moment ce daca utilizezi folie sau reflector castigi un mic procent (randament) cu cat ar putea sa schimbe negativ spectrul luminii?

"Sunt prea sarac sa-mi permit lucruri ieftine!"
[Email] [Yahoo!]
Allen_g30
Member
[Avatar]

Joined: 29/02/2004 12:53:06
Messages: 197
Location: Bucuresti / Damaroaia
IP:
Offline

Dalles wrote:Oare sa nu stie astia de la Juwel asa ceva?


ai facut vreodata diferenta intre un reflector de la juvel si unul nenorocit de la electrice? eu da si m-a dus nebunia sa masur cu un exponometrulumina reflectata in mod direct de reflector si iti spun ca e mare dif intre reflectoare. nu stiu ce dreaq pun astia la suprafata tablei aia de aluminiusau ce e ea, dar ...
[Email]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Allen_g30 wrote:si iti spun ca e mare dif intre reflectoare.

Detaliaza putin: ce rezultate ai obtinut? Care e mai bun?

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
Allen_g30
Member
[Avatar]

Joined: 29/02/2004 12:53:06
Messages: 197
Location: Bucuresti / Damaroaia
IP:
Offline

pai, mai detaliat: factorul de reflexie la Juvel: +2.3; factor de reflexie la unul din piata: +1.7; factorul de reflexie la colantul alb de care zicea Acata: +2.1

trageti voi concluziile.

ps: masuratorile le-am facut cu un lightmeru MINOLTA IVf. am masurat lumina ambientala reflectata, cat si lumina unui blitz (cu cablu sincron, fotografi stiu!)
[Email]
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

este posibil ca aluminiul sa "absoarba" anumite componente din spectru, pe acest principiu se bazeaza "spectrometria" , sau suprafata lucioasa a reflectorului sa fie eloxata (depunerea pe cale chimica, a unei suprafete dintr-o sare, care protejaza aluminiul contra oxidarii) care ar putea si ea (suprafata) sa absoarba .....din spectru.
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com