[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu tip "Nemo&friends" intr-un Boyu TL-550  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
Adrian_
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 29/07/2011 16:57:42
Messages: 312
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Din motive obiective a trebuit sa astept nitel pana sa-mi pot recupera aceste mesaje cu minim de efort , asa ca topicul a fost creat mai tarziu decat as fi dorit.


Povestea acestui acvariu incepe pe 24 noiembrie 2011 cu o aventura tip Stan si Bran :

Adrian_ wrote:

Am luat azi dupa-amiaza acvariul, cu o aventura gen Stan si Bran, in sensul ca, in momentul in care bagam cutia in masina. taiatura din carton in care bagi mana a cedat si cutia a cazut frumos pe jos cam de la 1 m inaltime. :-o

Uluitor insa, acvariul pare sa fi supravietuit :ymhug: , nu se vede nici o crapatura, urmeaza sa-l umplu cu apa mai pe seara cand imi termin treburile si sa testez echipamentele.




A urmat, desigur, proba de 48 de ore, facuta cu inima cat un purice

Adrian_ wrote: cand imi termin treburile si sa testez echipamentele.


De doua zile il tin plin cu apa, asa ca, macar din punctul de vedere al sticlei, chinezii par sa fi facut treaba buna.

image

image

(pompa de valuri e cumparata separat, nu facea parte din pachet)

Si iata si cutia care, pe de o parte, era sa ma lase fara acvariu (din cauza cartonului prea subtire) dar care, pe de alta parte, a protejat perfect sticla la un soc destul de puternic:

image


Urmatoarea etapa va fi construirea standului (cele de la Boyu erau efectiv penale, iar cele de la Sera nu vad cum ar putea justifica pretul de 350 ron, la dimensiunea respectiva). Am ceva experienta in domeniu asa ca asta nu va fi o problema, o sa ies si mai ieftin si cu un produs mult mai bun decat ce-as fi putut cumpara special pentru acvariul asta.



Cu alte cuvinte, de 1 Decembrie 2011 aveam deja bazinul testat si rasuflam usurat, stiind ca este un supravietuitor


Fiind vorba despre primul acvariu marin, mi-am propus initial ceva absolut minimal: doi clovni si o anemona. Cam asta credeam la momentul ala despre lampile cu care a venit acvariul:

Adrian_ wrote:Iluminarea stock a acvariului ( 2x PL 24 W, 10.000K) nu cred ca-mi permite sa ma gandesc la corali, dar din ce-am studiat e foarte usor sa adaugi cateva leduri, care nici nu costa mare lucru. Acvariul a venit cu o pompa de recirculare de 1400l/h si cu un skimmer WG-428 (dat ca avand 8w si 200l/h) - din ce mi-a spus pufiman inteleg ca baietii cu ochii oblici au upgradat skimmerul care echipa intial acvariile TL-550.


Ca lucrurile nu stateau chiar asa am constatat singur mai tarziu, dar sa nu anticipam

This message was edited 3 times. Last update was at 02/04/2012 18:18:50

Adrian_
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 29/07/2011 16:57:42
Messages: 312
Location: Bucuresti
IP:
Offline

A doua etapa a fost absolut crancena

Adrian_ wrote:
pana acum de departe cea mai dura parte a fost construirea standului, restul aventurii rezumandu-se in general la cautat pe net si bagat mana in buzunar, activitati care nu necesita cine stie ce consum fizic =))

Costurile totale au fost putin sub 130 ron, incluzand aici blat dublu (1.8cm PAL plus 3.6cm blat de bucatarie), balamale (IKEA), maner si cinci picioare reglabile. Am mai zis ceva mai sus ca freza pentru balamale, burghiul cu trei trepte pentru eurosuruburi si eurosuruburile propriu-zise le aveam in casa. Cu tot cu astea distractia ar fi ajuns pe la 200 ron.
Ideea e insa ca rezultatul final difera net dpdv calitativ de produsul chinezesc

Placa de blat a costat marea suma de 9.9 ron (capat de debitare ), dar manopera facuta de 10 ori mai bine decat chinezul mi-e greu s-o evaluez :ymhug:

image


Aici aveti produsul aproape finit, dupa cantuire dar inainte de finisarea cantului

image

Si acum sa trecem la standul propriu-zis: pe fund i-am pus 5 picioare reglabile, in ideea ca, daca bag un sump in el, sa poata suporta greutatea.

image

In fata i-am facut un perete de sustinere cu "fereastra", cred ca ranforsarea asta ii permite sa sustina o greutate de cateva ori mai mare decat a acestui acvariu, fara a se deforma.

image

image

In finalul apoteotic i-am taiat si in peretele din spate o deschizatura cu o suprafata cam de 60% din cea din fata, dar n-am mai stat sa-i fac poze (urmeaza in viitorul apropiat, cand o sa pozez organizarea "interna", ca sa zic asa ;) )



Adrian_ wrote:Rezultatul final, inainte de umplere, arata cam asa:

image


La osmozor am zis sa nu ma zgarcesc, si am cumparat unul cu pompa booster, cartuse de prefiltrare, TDS-meter, vas tampon samd. Ulterior am mai cumparat niste acarete pentru el (inca un vas tampon, robineti, fittinguri samd) ca sa fac un dublu circuit, unul pentru acvaristica si unul pentru consum uman.

Poza e mai veche, din perioada in care instalasem doar partea pentru acvaristica:

image

Trecand la aparatura cu care a venit acvariul, cam asa lucra skimmerul Boyu WG-428 la 24 de ore de la punerea in functiune:

image

This message was edited 2 times. Last update was at 02/04/2012 18:28:54

koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Asa, asa... baga mare, domnu' Adrian!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com