[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Ati obtinut vreodata voit sau accidental hibrizi in acvarii?  XML
Forum Index » General info
Author Message
BLeeD
Up In Smoke
[Avatar]

Joined: 23/09/2004 01:25:22
Messages: 677
IP:
Offline

Ratacindu-ma pe internet printre poze, linkuri si diferite adrese web, am ajuns pe o pagina cu un articol despre "Peste cu fatza umana"
Nu stiu daca este real sau "photoshopat" dar m-a facut sa-mi pun intrebarea daca voua vi s-a intamplat sa obtineti voit sau accidental pesti hibrizi. Ce ati facut cu ei?
Am citit ca este un fenomen foarte intalnit in acvariile cu cichlide americane... la killie si la alte cateva specii.
Si..inca o intrebare...care credeti ca este motivul pentru care in salbaticie nu intalnim hibrizi decat foarte rar, dar in acvarii fenomenul este foarte frecvent?

image
[Email]
Dan_McTudor
Member
[Avatar]

Joined: 02/11/2005 09:55:44
Messages: 264
Location: Finlanda/Helsinki
IP:
Offline

BLeeD wrote:
Si..inca o intrebare...care credeti ca este motivul pentru care in salbaticie nu intalnim hibrizi decat foarte rar, dar in acvarii fenomenul este foarte frecvent?

Pai, e simplu.... Un acvariu este foaaaaaarte diferit, din toate punctele de vedere, de biotopul natural in care traiesc animalele acvatice (inclusiv pestii) respective. Nu vorbesc doar de parametrii apei, lumina, hrana etc. etc. etc. Ma gandesc in primul rand la numarul exemplarelor din specia "X". Toti factorii acestia (cu zecile, daca nu cu sutele), fac ca speciile sa se reproduca "normal". In acvarii, treaba sta complet altfel... Densitate mare de pesti (oricum ar fi, tot e mai mare decat in natura !), alte caracteristici generale fizice si chimice. S.a.m.d. De ex.: nimeni nu e nebun sa tina intr-un bazin de 10000 litri 12 Lemon Tetra... Eu ii am in 60 litri. (Ce sunt 10000 litri ?! Nimica toata. 10 metri cubi de apa.....) Dar, chiar si in 10000 litri, cu doar 12 Lemoni, acvariul NU AR FI reproducerea perfecta a biotopului amazonian.... Chiar daca sunt reproduse multe alte conditii existente in natura (exista pradatori, cicluri trofice si atat de muuuuuuuuulte alte "chestii" etc.) Cu toate acestea, "Mama Natura" vrea sa-si faca "treaba", recte reproducerea (lege de baza in lumea vie.....) De aici "impreunarile" aberante.
Apoi, un alt argument, este acela ca majoritatea speciilor de pesti sunt crescute de "jdemii" de ani in captivitate. Si au alt comportament. Putem spune ca sunt "artificiale". De aceea e greu de reprodus in acvariu o specie de peste recent descoperita... Vezi cazurile cu foarte noile specii de ciclizi africani.
[Yahoo!]
BLeeD
Up In Smoke
[Avatar]

Joined: 23/09/2004 01:25:22
Messages: 677
IP:
Offline

Foarte frumos argumentat raspunsul tau

image
[Email]
GeorgeT
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 04/11/2003 16:48:21
Messages: 482
Location: Timisoara(Giroc)
IP:
Offline

BLeeD wrote:
Si..inca o intrebare...care credeti ca este motivul pentru care in salbaticie nu intalnim hibrizi decat foarte rar, dar in acvarii fenomenul este foarte frecvent?

Parerea mea este ca speciile "de rasa pura" din natura sunt rezultatul unui proces de adaptare perfecta si supravietuire la conditiile naturale. In natura, acesti hibrizi au "defecte" care ii fac sa fie prinsi mai usor de pradatori (camulfare imperfecta, viteza mai mica de inot) adica mor si nu se perpetueaza. Daca apar hibrizi care sunt mai buni ca si parintii lor, atunci.... procesul de evolutie duce la aparitia unei alte rase de pesti
E clar ca in acvariu nu exista pradatori, conditiile sunt astfel incat sa tinem in viata pestii, deci.... ei vor trai. Se stie foarte clar ca actualii guppy (viu colorati cu inotatoarele mari) nu au nici o sansa de supravietuire in mediul natural, aceeasi poveste cu carasul voalat sau cel balon .... si exemplele pot continua.

Daca o pasarica ti-a soptit ceva.....atunci inseamna ca ai inebunit pentru ca pasarelele nu vorbesc !!
[Email] [Yahoo!]
Kosmo
Member

Joined: 24/10/2005 14:38:34
Messages: 129
Location: Bucuresti- Militari- Politehnica
IP:
Offline

Interesant este ca unii pesti de acvariu selectionati au fost introdusi in mediu natural unde s-au adaptat la noile conditii. Ex. carasi aurii in California, piranha in Florida (astia puteau fi capturati si nu selectati).
In Florida 50% din fauna (si o mare parte din flora) este repezentata de animale nou introduse ce s-au adaptat la noile conditii. Peturi abandonate, animale introduse special, "contrabandisti", migratii. Toate astea duc la globalizarea mediului natural.
Cat despre pesti hibrizi sau mutanti eu unul nu am vazut. Doar defecti (malformati)
BLeeD
Up In Smoke
[Avatar]

Joined: 23/09/2004 01:25:22
Messages: 677
IP:
Offline

Pai cel mai bun exemplu de peste "fabricat de mana omului" este Parrot Cichlid (Pestele Papagal) Citeste aici

Intr-adevar sunt cazuri in care pesti de acvariu abandonati in lacuri au dus chiar la disparitia altor specii. Cum ar fi cazul lacului Cristal Springs din America care a fost populat artificial cu C. Nigrofasciatum (specie considerata daunatoare) fapt care a dus la disparitia unei specii de biban, specie cu o importanta mult mai mare.
Apropo in Romania este "interzisa introducerea de specii, rase sau hibrizi de pesti, altele decit cele existente in apele curgatoare, statatoare si in amenajarile piscicole" ...asa ca aveti grija pe unde va abandonati pestii )
Oricum la noi n-ar avea nici o sansa de supravietuire pe perioada iernii. Asta nu inseamna ca n-am vazut pesti tropicali abandonati sua cine-stie pusi acolo de administratorii parcului :o
Exemplu Gradina Botanica unde am vazut Xipho si sunt 100 % convins ca nu m-am inselat.
image
image

Mai sunt si hibrizi crescuti in scopuri comerciale, cum ar fi cazul morunului, crap, caras...lucru care mi se pare ok din punctul meu de vedere.

image
[Email]
manex
Member

Joined: 18/09/2005 22:30:19
Messages: 120
Location: bucuresti
IP:
Offline

un prieten se jura ca are pui din gupy si moly. saptamina viitoare ajung pe la el si va zic. inclin sa il cred, pentru ca e un adevarat gupy-man.
[Yahoo!]
BLeeD
Up In Smoke
[Avatar]

Joined: 23/09/2004 01:25:22
Messages: 677
IP:
Offline

...Credeam ca-s mai multe cazuri p`aici.

image
[Email]
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

@ bleed - te-ai inselat cu putin... nu am vazut cu ochiul meu propriu si personal, dar am inteles ca ar fi vorba de platy - destul de apropiati de xifo, din pdv ochiometric. cel mai "culmea" ar fi sa ne inselam amandoi ;)
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ia priviti aici un articol cu adevarat interesant. Merita studiat.
BLeeD
Up In Smoke
[Avatar]

Joined: 23/09/2004 01:25:22
Messages: 677
IP:
Offline

razvan - Poza nu este destul de clara, eu i-am vazut de aproape si cred ca
sunt xipho. Posibil sa ma insel, nu exclud : )

Leo2003 - Am vazut si eu poze intr-o carte cu pesti deformati sau cu malformatii. Noroc ca nu apar prea des in acvarii.

Dolly - Am citit articolul de mult :p

image
[Email]
GeorgeT
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 04/11/2003 16:48:21
Messages: 482
Location: Timisoara(Giroc)
IP:
Offline

BLeeD wrote:
Exemplu Gradina Botanica unde am vazut Xipho si sunt 100 % convins ca nu m-am inselat.

ca si exemplu de aclimatizsare se pot da lacurile cu apa termala si nuferi de la Felix, unde e plin de xipho Cine a trecut pe acolo si a admirat nuferii, sigur a vazut si "pestii rosii" care misuna prin apa.

Daca o pasarica ti-a soptit ceva.....atunci inseamna ca ai inebunit pentru ca pasarelele nu vorbesc !!
[Email] [Yahoo!]
Kosmo
Member

Joined: 24/10/2005 14:38:34
Messages: 129
Location: Bucuresti- Militari- Politehnica
IP:
Offline

Dolly wrote:Ia priviti aici un articol cu adevarat interesant. Merita studiat.


In articol se amesteca mai multe moduri de modificare a pestilor. Daca imperecherea unor pesti din specii diferite o consider nociva pentru baza genetica, iar vopsirea pestilor o cruzime inutila, selectia este un procedeu stravechi si des intalnit la toate animalele ce treiesc pe langa om.
Majoritatea pestilor si plantelor din acvarile noastre sunt obtinuti prin selectie artificiala.
In teorie oricine inmulteste pesti ar trebui sa-i selecteze dupa niste caracteristici si sa elimine exemplarele necorespunzatoare.
 
Forum Index » General info
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com