[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Biotop Lago Cuipeua  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

image
Cuipeua Discus juvenile

Pestii sunt de la harry-ab si ii hranesc cu mixtura de la diskusfun. Sa vedem ce-o sa iasa....

Biotop Malawi || Biotop Amazon
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Pai doar o poza ? Mai multe, cu acvariul ai ?

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
malawi_crys
Senior member
[Avatar]

Joined: 07/04/2009 15:20:44
Messages: 598
Location: "Cichlidenland"
IP:
Offline

De cand, cum , unde , in ce fel???

Ce faci maestre , te joci cu noi?!
Doar o un photoshop crezi ca ne ajunge?!

Asteptam lamuriri!


"Acvariul nu este nimic mai mult decât un colt de natura plin de viata. Este o lume în continua miscare, care ne ofera posibilitatea de a cunoaste, observa si studia secretele unei lumi ascunse si fascinante.
Cei care iubesc natura, iubesc mai intai viata, apoi pe sine."

http://www.youtube.com/watch?v=D7MSHYMdHZs&list=UUxfp5BJGnBbRR1ZvAA-_S6Q&index=9&feature=plcp

http://s147.photobucket.com/albums/r283/crys1976_photos/
[Email] [Yahoo!]
BGD46
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/08/2011 17:01:37
Messages: 378
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Discusii ca discusii......dar unde e "biotoapa" ?
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Scopul urmarit a fost atins, se pare. V-am captat atentia si starnit curiozitatea.

Momentan, doar poza asta o am, caci acvariul este steril si nu am ce sa va arat, pana cand va veni momentul prielnic, sa-l amenajez.

Biotop Malawi || Biotop Amazon
malawi_crys
Senior member
[Avatar]

Joined: 07/04/2009 15:20:44
Messages: 598
Location: "Cichlidenland"
IP:
Offline

hmm..alt acvariu?! steril, nesteril,intrebarea este: unde l ai amplasat?! in bucatarie sau dormitor , ca, din cate stim, spatiu in living nu prea se gaseste?! sau, poate ca ti ai facut un rastel in acel colt unde tineai si ceilalti sud americani
...da...lamuriri , tot mai asteptam! n ai scapat

"Acvariul nu este nimic mai mult decât un colt de natura plin de viata. Este o lume în continua miscare, care ne ofera posibilitatea de a cunoaste, observa si studia secretele unei lumi ascunse si fascinante.
Cei care iubesc natura, iubesc mai intai viata, apoi pe sine."

http://www.youtube.com/watch?v=D7MSHYMdHZs&list=UUxfp5BJGnBbRR1ZvAA-_S6Q&index=9&feature=plcp

http://s147.photobucket.com/albums/r283/crys1976_photos/
[Email] [Yahoo!]
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Ceilalti sud-americani, sunt de fapt central-americani, daca te referi la sajica Ei sunt momentan promisi unui amic si sunt exilati intr-un acvariu de 50 litri, deci si prin urmare, discusii stau in acvariul de 180 litri momentan, fosta casa a sajicilor. Zic momentan, pentru ca intentionez sa le fac un acvariu de 150x60x60, prin vara-toamna, cand vor fi crescut pe la 10-12cm, daca totul merge bine si voi avea buget. Daca nu, imi aleg 5-6, ii dau pe restul si amenajez acvariul actual.

Urmatorul pas important in acest proiect, va fi sa ies la cautat de cioate "sanatoase" prin padurile de prin apropierea orasului. Nisip am deja, un sac de 25Kg pe balcon, de la Baumax.

Biotop Malawi || Biotop Amazon
malawi_crys
Senior member
[Avatar]

Joined: 07/04/2009 15:20:44
Messages: 598
Location: "Cichlidenland"
IP:
Offline

Am inteles! La varianta asta nu ma gandisem..renuntarea la perechea aceea de sajica.
Central - sud americani, sunt tot una pentru mine , adica nu sunt nord-americani

Varianta cu acvariul de 500L mi se pare cea mai ok pentru discusi (dar si pentru alti africani )

Tinem pumnii si ateptam continuarea!



"Acvariul nu este nimic mai mult decât un colt de natura plin de viata. Este o lume în continua miscare, care ne ofera posibilitatea de a cunoaste, observa si studia secretele unei lumi ascunse si fascinante.
Cei care iubesc natura, iubesc mai intai viata, apoi pe sine."

http://www.youtube.com/watch?v=D7MSHYMdHZs&list=UUxfp5BJGnBbRR1ZvAA-_S6Q&index=9&feature=plcp

http://s147.photobucket.com/albums/r283/crys1976_photos/
[Email] [Yahoo!]
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sa-ti traiasca, sa se faca mari si pofticiosi! Asteptam cu nerabadare nu doar cresterea lor, ci si acel bazin de 500 de litri!

PS Si duc vorba lui Crys mai departe si zic, varianta de 500 e buna pentru discusi, dar poate fi buna si pentru niscaiva tanganyikani! Asta asa, daca nu te reprezinta "farfurioarele"!

This message was edited 4 times. Last update was at 27/03/2012 19:41:47


Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
malawi_crys
Senior member
[Avatar]

Joined: 07/04/2009 15:20:44
Messages: 598
Location: "Cichlidenland"
IP:
Offline

bobesku wrote: ..daca nu te reprezinta "farfurioarele"!


Da..ai grija la faza cu "reprezentarea" ca e cotoioasa rau.
Tot ce nu te reprezinta , "va via"

PS. Sa intelegem, raportat la ceea ce am spus mai sus, ca Sajicii nu te mai reprezinta in aceste momente, de au fost pusi pe lista de "expulzari"?!

Scuze off topic ul.

This message was edited 2 times. Last update was at 27/03/2012 19:52:36


"Acvariul nu este nimic mai mult decât un colt de natura plin de viata. Este o lume în continua miscare, care ne ofera posibilitatea de a cunoaste, observa si studia secretele unei lumi ascunse si fascinante.
Cei care iubesc natura, iubesc mai intai viata, apoi pe sine."

http://www.youtube.com/watch?v=D7MSHYMdHZs&list=UUxfp5BJGnBbRR1ZvAA-_S6Q&index=9&feature=plcp

http://s147.photobucket.com/albums/r283/crys1976_photos/
[Email] [Yahoo!]
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Pot sa zic ca, de vreo 3 ani, ma reprezinta doar africanii si am un feeling, ca ma vor reprezenta mult timp de acum incolo. In rest, sunt pesti care imi plac foarte mult, la un moment dat, mi se pune pata si asa dau drumul la cate un proiect.

Sajica inca imi plac foarte mult, dar mi s-a pus pata pe discusi acum si neavand alte acvarii disponibile, am decis sa ii dau.

Discusii sunt sanatosi, se face maine o saptamana de cand ii am si nu am pierdut niciunul. Mananca bine ce le dau (granulat, mixtura, artemia, mysis) si au inceput sa fie mai tupeisti, dar tot nu vin la mana, ca africanii.

Maine cred ca ies prin padure, la cautat de cioate.

Biotop Malawi || Biotop Amazon
Taz
Membru de baza

Joined: 12/12/2010 18:45:41
Messages: 345
Location: Sfantu Gheorghe- Brasov
IP:
Offline

Vanatoare placuta . )
[Email] [Yahoo!]
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Pomi , nu te-ai gandit sa le bagi apa de osmoza ? eu am avut multe probleme cu apa de canal si abea astept sa imi vina osmozorul ca sa nu mai stau cu griji cand fac schimbul de apa , desi tratez apa inainte sa o bag.
Cioate frumoase , sau mai bine zis crengi sunt alea de stejar parca , eu iar am trecut pe langa padure si daca nu ploua ma bagam dupa cateva crengi . Tu daca le iei acum , le lasi la uscat inainte sa le bagi sau le bagi direct ?

Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Nu o sa ma complic cu apa de osmoza, caci nu am probleme cu apa curenta si nici nu am vreo pretentie sa depun si sa cresc ponte de discus. Momentan, vreau doar sa ii tin viata si sa creasca frumos.

Nu am mai fost ieri la cautat de lemne, dar cand o sa ajung, o sa caut doar ce e deja uscat, cazut pe jos, nu ma apuc sa tai crengi din copaci O sa le tin la inmuiat, cateva luni, pana cand le bag in acvariu.

Biotop Malawi || Biotop Amazon
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Sa dea Domnu sa nu fie probleme si sa nu mai bage astia prostii in apa , mie un schimb de apa de la robinet mi-a dat peste cap toti discusii . mai pune si tu ceva poze cu ei .

Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Andrei, am incercat sa fac cateva poze decente, dar nu-mi ies neam, pentru ca mi se reflecta lumina blitului in toate partile, iar fara blit, nu am nici o sansa, caci lumina de la acvariu, e foarte slaba. Dupa ce voi avea nisip pe fundul acvariului, cred ca voi reusi sa fac ceva poze decente.

Astea sunt din ce am incercat sa pozez, acum juma' de ora:


image
Cuipeua Discus juvenile

image
Cuipeua Discus juvenile

image
Cuipeua Discus juvenile


Pestii parca au mai crescut ceva, poate juma' de centimetru.

Biotop Malawi || Biotop Amazon
malawi_crys
Senior member
[Avatar]

Joined: 07/04/2009 15:20:44
Messages: 598
Location: "Cichlidenland"
IP:
Offline

Frumusei foc si parca "altceva" fata de variantele cunoscute!
Sa ti traiasca!
Asteptam aranjamentul!

"Acvariul nu este nimic mai mult decât un colt de natura plin de viata. Este o lume în continua miscare, care ne ofera posibilitatea de a cunoaste, observa si studia secretele unei lumi ascunse si fascinante.
Cei care iubesc natura, iubesc mai intai viata, apoi pe sine."

http://www.youtube.com/watch?v=D7MSHYMdHZs&list=UUxfp5BJGnBbRR1ZvAA-_S6Q&index=9&feature=plcp

http://s147.photobucket.com/albums/r283/crys1976_photos/
[Email] [Yahoo!]
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Un sfat, daca se poate....


A inceput sa se formeze o ierarhie intre pesti. Am 3 "mari" pe la 7-8cm, 3 pe la 6cm si 2 pe la 5-6cm. La inceput, mancau toti laolalta, in acelasi timp, dar de vreo 2-3 zile, cei mai mici, asteapta sa infulece cei mai mari, apoi ei mananca resturile. In ritmul asta, banuiesc ca vor ramane in urma cu cresterea, asa ca ma gandesc sa ii separ, printr-un grilaj o perioada, in ideea sa se egalizeze dimensiunile.

E buna ideea mea sau nu?

Biotop Malawi || Biotop Amazon
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Da, e buna... pestii mari vor manca intotdeauna primii, e o regula nescrisa si mereu aplicata ... cu cat sunt mai mari, cu atat mananca mai mult... si cresc mai repede... si se fac si mai mari... si mananca in consecinta

- deci tre' sa ai pestii cam de aceleasi dimensiuni, daca vrei sa creasca uniform.
- separa-i cu grilaj si da-le de mancare separat...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

O sa incerc mai intai, adica maine, sa imprastii mai bine mancarea, prin acvariu, sa vad daca e vreo schimbare. Daca nu, ma apuc de cautat un grilaj de plastic.

Biotop Malawi || Biotop Amazon
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com