[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
bazin 400 litri  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Wau! Asta chiar e o chestie tare! Cum l-ai plantat?

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

e forte fain

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

ti-am zis.. norocul prostului.. drgon stone are multe gauri.. pur si simplu l-am infipt intr-o gaura... mai mult de 3 sferturi era afara

A doua poza din pagina 10 il vezi.. e spre aparat

This message was edited 1 time. Last update was at 12/12/2017 18:25:46


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

amandoua de pe piatra aia au fost asa plantate dar cea mai din deparare avea 3 frunzulite.. acum are 5 si o radacina mai cu multe mustati

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Silviu Man wrote:Wau! Asta chiar e o chestie tare! Cum l-ai plantat?


L-am primit o data cu acvariul. Avea 11-12 frunze. L-am impartit in 5+4+3 frunze. Unul l-am pierdut la incercarea de a-l creste emers. Asta a fost montat pe o tija de lemn cu greutati la un cap. Nu s-a prins de lemn, dar creste ca din apa. Are vreo 18 frunze si 3 rizomi noi cu 3-4 frunze fiecare.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

@ Adrian : Daca ai posibilitatea, eu as ridica radacina din stinga pe piatra si as urmari sa formez o arcada de Anubias.
Cred ca ar forma un grupaj frumos. in plus radacinile ar forma o "perdea" interesanta.

This message was edited 1 time. Last update was at 12/12/2017 18:30:33


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

da.. e o idee... faza ca la bazinul asta nu mai am de gind sa fac multe schimbari.. de fapt cu pestii astia... in anul care vine ma gindesc sa merg pe pesti mai mci si un setup doar cu citeva plante... anubias,mos poate valisneria si .. ma gindesc la alternatera dar nu multa

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Pe anubias o poti reloca foarte usor. Nu vezi cum jongleaza Liv cu ele? Important este sa nu se intrepatrunda, sa nu se incilceasca.
Anubias da bine aproape in orice acvariu, pentru ca "imbraca" foarte bine si frumos spatiul de la baza unor plante stem si se combina
excelent cu Tripartita, de exemplu. Si citeva plante rosii (Alternanthera mini e o idee buna, cred) la baza ii pun in valoare verdele specific.

PS Recunosc sportiv, eu sunt fan Anubias si, de curind, Bucephalandra!

This message was edited 1 time. Last update was at 12/12/2017 18:40:02


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

sieu sunt fan anubas... mai ales ca e singura care a rezistat la mine...

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

adrian09 wrote:da.. e o idee... faza ca la bazinul asta nu mai am de gind sa fac multe schimbari.. de fapt cu pestii astia... in anul care vine ma gindesc sa merg pe pesti mai mci si un setup doar cu citeva plante... anubias,mos poate valisneria si .. ma gindesc la alternatera dar nu multa


Vezi ca Valisneria face niste frunze luuuungi de nu se mai termina. Am inceput cu 2 fire amarite si vai de ele (de vreo 10-15 cm). Acum sint vreo 7-8 si am vreo 10 frunze de cam 1,2 metri. Noroc ca frunzele sint plutitoare se intind in curentul de la filtru. Se mai rupe cite una, creste alta. Si de cca. 2 luni am redus mult fertilizarea, dar parca tot cresc la fel.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

pai ma gandeam la valisnerria mini sau cum ai spune la aia de creste vreo 80cm..la faza ca este plutitoare stau sa ma gindesc la o zona mia umbrita.....proiectul asta e pentru la anu'.. mai am de cautat de vazut...

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

adrian09 wrote:sieu sunt fan anubas... mai ales ca e singura care a rezistat la mine...


Incearca si cu Egeria Densa sau Elodea Canadensis. Creste foarte repede si o maninca si carasii. Eu arunc cam un sfert de galeata din ea la fiecare 2 luni. Nici macar nu ma mai obosesc sa o plantez - o las sa pluteasca.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

chestia e ca ... m-am idragostit de .....nu stiu cum sa ai spun... imaginea unui bazin cu o zona umbrita,chiar intunecata...in bazinul meu,mijlocul bazinului e umbrit... nu ca asa am vrut.special...pentru ca utilizez doar doua proiectoare si ele sunt pe margine... celelalte 3 sunt pe mijloc.si da o zona mai umbrita....si de aici se vad si umbrele valurilor de la spreybar.. se vad pe fundul bazinului... si cateodata,cind am bum bacterian,se vad razede lumina. e super... imi place ce iese
si de ce nu .. o zona umbritra de valisneria,care.se valureste in curentul spraybarului lasand din cand in cand cate o raza de lumina sa patrunda

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

aha... pai isi mai schimba saracii carasi meniul....dar nu am CO2 inca

This message was edited 1 time. Last update was at 12/12/2017 19:03:34


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

bun... probleme...

in primul rind, dupa testele facute cu teste dedicate.am un set de teste combiset de la GBL mi-au iesit nitritii mari

astea sunt valorile testelor care le-am facut astazi inainte de un schimb de 50%de apa

NO2 < 0,01 mg/l
NH4 < 0,05 mg/l
NO3 = 20mg/l
KH = 10 d
pH = 8,5
CO2 = 9 mg/l

teste la apa de la retea,pregatita pentru schimb in care bag denitrol de la GBL pentru ca nu pot astepta 24 h cu doua cuve pline cu apa
am facut testele doar la nitriti,nitrati si Cl2

deci NO2 < 0,025mg/l
NO3 = 5mg/l
Cl2 = 0

Deci... De cind am venit din concediu ma confrunt cu o problema care am mai avuto si inainte,cozile crapate la pestisori...Inainte ,cu un schimb de apa de 50% si inca un schimb de 30% dupa 2 zile,a 4 zi de la schimbul masiv pestisorii nu mai aveau cozile crapate...Incepeau sa le crape inotatoarele daca depaseam 6 zile de la ultimul schimb de apa.Acum , de o luna nu reusesc sa rezolv problema...la 2 saptamani am facur scimburi de 50% si la 2 zile inca un schimb de 30%... si inca nu ies la capat cu problema...odata la saptamana aspir substratul,in acelasi timp fac si schimbul de apa.Dupa fiecare schimb de 50% fac acel schimb de 30% intermediar pe care nu il iau in calcul, ca sa spun asa,pentru ca la 5 zile de la schimbul masiv fac schimbul de 30% care e in programul normal
Treaba e ca , timpul in care am fost plecat in concediu, am lasat pe cineva sa faca schimburile de apa si sa dea de mancare. Cind am venit,dupa o luna,toti erau cu cozile crapate..probabil nu a facut schimburile la timp si,de mancare a dat cam mult... asta stiu sigur pentru ca ,am vazut in recipiente..
Am facut din start 2 schimburi masive de 50% prima si a doua zi apoi am urmat programul normal, la 5 zile de la primul schimb ,un schimb de 30%, dupa alte 5 zile un schimb masiv 50% si asmd cum v-am explicat ceva mai sus

Pestii sunt vioi, nu ai pete albe sau ceva pe ei,mananca bine.. nu ai vad agitati.. doar cand mananca
Nu stiu ce sa cred.. se poate cumva sa imi fie deciclat bazinul sau sa am mediile colmatate?

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

nici o parere?

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Adi, nu ma pricep la patologia pestilor. Am o singura observatie legata de parametrii apei dar nu stiu daca este relevanta pentru problemele tale : mi se pa pH-ul mult prea mare.
Poate alti colegi intervin cu experienta lor.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

mie mi se pare destul de clar ca e din cauza amoniacului.
cozile crapate sunt simptom clasic de chemical burn cu amoniac iar ph-ul alcalin face ca amoniacul sa fie mult mai toxic decat e la ph acid.

de aia si ajuta schimburile de apa, ca reduce amoniacul.
dar cel mai bine ar fi sa maresti filtrarea biologica asa incat sa nu mai ai NH4 si NO2 detectabile - testele alea trebuie sa ramana albe.

topicul e lung si nu l-am urmatit, asa ca nu stiu ce filtrare ai, dar am vazut ca ai carasi, ceea ce inca o data intareste ipoteza ca filtrarea biologica e insuficienta.



adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

am 2 canistre sun sun 402 b intr-unul am 2 sertare pline cu siporax si nul cu lava vulcanica....al 2-lea tot plin cu siporax... .. ca filtrare mecanica in ele am lasat doar un perlon deasupra pentru pompa si la fiecare IN in cosuletu am bagat un brete pentru filtrare mecanica.. si mai am un filtru intern in care am bagat 3 l siporax si50g lava vulcanica substreat ,un perlon pentru filtrarea mecanica si in locasul ioncalzitorului am bagat biobals

dupa calculele mele ar fi in jur de 20l de material bio.. asta in cazul in care saculetul are intr-adevar 1000 ml cum scrie..
ca fauna am 7 carasi 2 subunkins,2 subunkins voalat,2 blak moor si cred ca cel singur e crap coy...si mai am 4 ancistrusi

bazin 400l
plante . doar anubias

This message was edited 1 time. Last update was at 01/03/2018 14:36:52


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

nu stiu ce sa zic ca e greu de comparat filtrele si in afara de asta nu am nici un fel de experienta cu carasi

dar oricum ar fi, nu ar trebui sa poti detecta amoniac sau nitriti in apa, asta e sigur si e batut in cuie si e semn ca filtrarea bio e insuficienta chiar daca nu pare asa

chiar si daca simptomele pestilor nu au legatura cu amoniacul (ceea ce e foarte putin probabil), este oricum indicat sa maresti filtrarea asa incat sa nu mai detectezi nici amoniac si nici nitriti

sau ma rog, ca sa nu te apuci de cheltuieli acum, poti sa faci un experiment simplu: redu semnificativ cantitatea de mancare pe care le-o dai timp de cateva saptamani (da-le cat sa nu moara de foame)

daca ajungi cu amoniac si nitriti zero, atunci e clar de la ce ti se trage si ai de ales intre a continua sa hranesti putin sau a mari filtrarea bio

This message was edited 2 times. Last update was at 01/03/2018 14:51:21




 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com