[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
81 L Cristal Glass  XML
Forum Index » Acvarii diverse - Jurnal
Author Message
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Pai iti dai seama ca da(or else...)
a ramas acolo doar acvariul de 330 cu pestii de rau, i.am lasat instructiuni cu tot ce trbuie,stia ca trebuie sa o faca,dar ideea nu i.a suras pana nu i.am zis de faptul ca cu apa din acvariu,poate sa isi ude miile de flori pt o inflorire mai rapida si cresteri rapide,etc datorita mineralelor si co2.ului din apa datorita pestilor...asa ca sa vezi ce mai "uda" soacra.mea la plante la fiecare 2/3 zile pt un fapt total real,nimeni nu mai are flori in sat ca ale ei,in special in perioada asta a anului)))

This message was edited 1 time. Last update was at 06/02/2019 21:21:11


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

am bagat in acvariul cu guppy unde substratul e plin de melanoides tuberculata si niste melci asasini. Nu pt ca vreau sa scap de melcii de substrat,ci pt ca imi plac cum arata asasinii si pt ca i-am primit pe gratis de la un coleg de pe forum.
am pus in carantina si un cory black venezuela,poate reusesc sa il inmultesc cu cei maro(bronze corydoras).
ca alte vesti random,mi s-a umplut acvariul de java si christmass moss amestecat cu ceva elodeea(daca nu ma insel)
nu va mai pun poze ca nu va pasa

P.s.: caut cuva/canistra de eheim ecco pro 300(2036)

This message was edited 1 time. Last update was at 15/02/2019 23:15:58


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Explicati.mi va rog ceva :
-am primit de curand de la cineva niste melci pomaceea, 1 din ei cu o carenta grava de calciu(gauri in cochilie)-
In ultimele zile si.a mai revenit,dar vreau sa fiu sigur,astfel ca citii niste chestii cum ca poti suplimenta xalciul cu os de sepie si bicarbonat de sodiu. De osul de sepie(fara arome) sunt sigur ca se pune in apa si gata,dar cu bicarbonatul de sodiu cum fac ? Ma refer la ce cantitate,agitat intr.un alt recipient si apoi adaugat,etc.... A incercat cineva ?


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Arecineva din intamplare prea multi ancistrusi ?
Am un ancistrus super lemon f voalat(nu stiu daca eblue eyes) ce il am de mic si mi.am dat seama tarziu ca este "de rasa". Acum nu stiu daca sa il inmultesc cu unul normal SP. sa imi amintesc de vremurile bune sau sa astept pana gasesc unul la fel ca el? Impedimentul ar fi ca nu prea gasesc de rasa in zonele unde am eu tranzit.

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Tu ai mascul.?

Cryptic Cherries - West-Africa river
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Deocamdata nu stiu,e inca tanar,a crescut mai greu,s.a super voalat tarziu si asa mi.am dat seama ca e de rasa(aspune poza cu el dar nu sunt acasa pana pe 14). Nici nu conteaza ce e pt ca vreau mai multe exemplare

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Ce planta este aceea inalta cu frunze subtiri??
Scuzati calitatea pozelor,dadui la calitate slaba pt a intra in limita de 2mb pt forum
[Thumb - IMG_20190614_092416.jpg]

[Thumb - IMG_20190614_092552.jpg]

This message was edited 2 times. Last update was at 14/06/2019 08:28:36


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Ca un incepator m.am shituit a-ntaia aseara !! Dupa fericirea maxima a instalarii celui de 330,iata.ma cand mi.e lumea mai draga,cu o eroare de incalzitor in acvariu cu guppy si bunocephalusi. Setat la 26,ma trezesc ca am 33 de grade in acvariu. Am innebunit,fiindca guppy erau ok,dar bunocephalusii erau deasupra substratului. Bineinteles ca am incercat sa cobor treptat temperatura pana la 25/26dar guppy au inceput sa isi stranga codita.


I.au invadat parazitii pasivi din organism de la sistemul imunitar slabit sau e doar de la temperatura scazuta si trebuie sa astept ? o femela e cam spalacita si 2 masculi isi tin codita stransa si stau la suprafata ... ma astept la gris cat de curand ce ma sfatuiti ?

This message was edited 1 time. Last update was at 26/09/2019 08:08:55


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Referitor la plante, cred ca te referi la cea cu frunze mici, aia e bacopa, cealalta cu frunze late criptocorine sau microsorum, calitatea pozelor.... La pesti eu as încerca ceva vitamine si ce mai gasesti pentru imunitate.
[ICQ]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

mersi de reply cu privire la plante,calitatea pozelor e asa pt a incapea in 2000kb...nu am magazin prin apropiere tip petshop,decat in Deva la 33 km..ceva din faemacii veterinare ce as putea folosii ? altfel nu am decat sa astept...alte recomandari ? temperatura?

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

masculii si.au dezmortit coditele, iar femela s.a colorat din nou(s.a innegrit la loc). au coditele putin franjurate,insa posibil de la curentul xam puternic de apa.

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

ce fac piticii, sunt bine?

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

da,nu am avut nicio mortalitate,cel putin asa cred,caci melcii de substrat se pot ocupa de un guppy intr.o singura noapte ^^

acum am noi puiuti,am vazut 4 supravietuitori printre plante,sa speram ca or sa sipravietuiasca macar 2 ^^

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Acvarii diverse - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com