[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
!!! H E L P - caldura mare mor pestii  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

... In fiecare vara avem aceleasi discutii ... de unde se vede treaba ca fraza aia, cu istoria care se repeta, n-a fost scrisa de un prost ...

... parametrul critic nu este temperatura, deoarece pestii suporta fara probleme incalzirea cu cateva grade a apei acvariului ... factorul care trebuie urmarit este gradul de oxigenare ... cu cat apa este mai calda, cu atat este mai putin oxigen dizolvat in ea !!! [ varul Batra' ar fi putut sa va dea amanuntele exacte ] ... deci :

1. ... mariti la maxim volumul de aer pe care-l baga aeratoarele, filtrele sau ce mai aveti voi pe acolo ! ... asta e cel mai important lucru pe care tre' sa-l faceti ... lasati improvizatiile alea, cu gheata din congelator, pentru paharele de Martini si Campari ...

2. ... un ventilator, care sa mai "plimbe" aerul din capacul incalzit de neoane, ajuta si el ...

3. ... daca bazinul este asezat in bataia soarelui, atunci puneti draperii la geam ...

4. ... nu suprapopulati acvariul ! ... asa cum ziceam mai sus, cerinta de oxigen a pestilor este mai mare in aceasta perioada ...

5. ... dati-le pestilor mai putin de mancare ! ... asa cum nici voi nu va indopati pe canicula, nici lor nu le prieste haleala in exces ...

6. ... mariti frecventa schimburilor de apa ! ...

PS : ... am 33 de grade Celsius in bazin si cu toate astea perechea de astronotusi se simte excelent ... au depus icre ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Danezu
Member
[Avatar]

Joined: 28/02/2004 15:46:41
Messages: 132
Location: Bucuresti;Tineretului
IP:
Offline

PS : ... am 33 de grade Celsius in bazin si cu toate astea perechea de astronotusi se simte excelent ... au depus icre ...



Oscarii tai mananca? Ai mei nu mai poftesc de 2-3 zile la inima de vita Dar in rest nu au probleme cu caldura(33 grade).
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Danezu wrote:
PS : ... am 33 de grade Celsius in bazin si cu toate astea perechea de astronotusi se simte excelent ... au depus icre ...



Oscarii tai mananca? Ai mei nu mai poftesc de 2-3 zile la inima de vita Dar in rest nu au probleme cu caldura(33 grade).

... da, astronotusii mei au aceeasi pofta de mancare ca intotdeauna ... insa mananca o singura data pe zi, dimineata la ora 07.00, cateva rame de pamant ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Danezu
Member
[Avatar]

Joined: 28/02/2004 15:46:41
Messages: 132
Location: Bucuresti;Tineretului
IP:
Offline

aha,poate si ai ar manca la ora aia :-) eu le dau pe la 10-11 de obicei!
O sa incerc si eu cu rame!
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Hai sa fiu oarecum OFF-TOPIC, OFF-FORUM, total OFF :

In una din zilele trecute pe la prinz - cind e caldura mai mare - mergeam prin oras si ma uitam consternat la ferestrele apartamentelor. Aproape toate erau deschise. De ce ? Probabil sa intre in apartamente aerul cu temperatura de 35 C. Si mai ciudat e ca dupa lasarea intunericului aceleasi ferestre se inchid. De ce ? Probabil sa nu iasa din apartamente aerul cu temperatura de 35 C care intrase toata ziua .

Eu mare faraon fiind un adevarat geniu procedez invers. Ziua inchid toate geamurile si trag toate draperiile posibile. Noaptea dorm bineinteles cu geamurile deschise.

Profund nedumerit m-am dus a doua zi la vecinii de deasupra cu termometrul in mina . Dupa vreo 10-15 minute temperatura indicata era de vreo 30-31 C . La mine era doar 26 C . Diferenta mi se pare consistenta. De cind ma stiu la mine in casa temperatura n-a crescut peste 27 C.

Poate luati in considerare aspectu' asta cei cu peste 30 C in acvarii vara.

Poze: smilie ... Poze cu plante
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

MARELE ALB wrote:... Diferenta mi se pare consistenta. De cind ma stiu la mine in casa temperatura n-a crescut peste 27 C.

Poate luati in considerare aspectu' asta cei cu peste 30 C in acvarii vara.


moi aussi, la fel de off topic :

... cred si eu ca in piramida e mai racoare ... da' nu toti stam in cripte, ba Faraoane ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

MARELE ALB wrote:
Eu mare faraon fiind un adevarat geniu procedez invers. Ziua inchid toate geamurile si trag toate draperiile posibile. Noaptea dorm bineinteles cu geamurile deschise.

Poate luati in considerare aspectu' asta cei cu peste 30 C in acvarii vara.

Acvariul meu cu neoni sta pe hol, ferit de lumina, aerarea e data la maxim - temperatura apei - 33 grade. Draperiile sunt trase in toata casa, geamuri inchise pe timpul zilei, e o bezna de zici ca esti in grote si...o caldura mai ceva ca in Sahara.... :sic: Iar noaptea, peretii emana toata caldura acumulata pe timpul zilei. Drept e ca aer conditionat nu exista, poate la anu'...
In aceste conditii, aveti vreo sugestie? In afara de chiller si cuburi de gheata.

Din nefericire, cam asa e treaba prin unele locuri si blocuri din Bucuresti... Crima si pedeapsa
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

koala wrote: ... cred si eu ca in piramida e mai racoare ... da' nu toti stam in cripte, ba Faraoane ...



Dolly wrote:cam asa e treaba prin unele locuri si blocuri din Bucuresti
Mutati-va la tara. Noi va primim .......

Poze: smilie ... Poze cu plante
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

MARELE ALB wrote:
Dolly wrote:cam asa e treaba prin unele locuri si blocuri din Bucuresti
Mutati-va la tara. Noi va primim .......

Nu mai zi de doua ori, ca acusica imi fac bagajelul si te trezesti cu musafiri...
giostana
Member

Joined: 11/05/2005 14:36:29
Messages: 159
Location: Bucuresti/Iancului
IP:
Offline

MARELE ALB wrote:Hai sa fiu oarecum OFF-TOPIC, OFF-FORUM, total OFF :

In una din zilele trecute pe la prinz - cind e caldura mai mare - mergeam prin oras si ma uitam consternat la ferestrele apartamentelor. Aproape toate erau deschise. De ce ? Probabil sa intre in apartamente aerul cu temperatura de 35 C. Si mai ciudat e ca dupa lasarea intunericului aceleasi ferestre se inchid. De ce ? Probabil sa nu iasa din apartamente aerul cu temperatura de 35 C care intrase toata ziua .

Eu mare faraon fiind un adevarat geniu procedez invers. Ziua inchid toate geamurile si trag toate draperiile posibile. Noaptea dorm bineinteles cu geamurile deschise.

Profund nedumerit m-am dus a doua zi la vecinii de deasupra cu termometrul in mina . Dupa vreo 10-15 minute temperatura indicata era de vreo 30-31 C . La mine era doar 26 C . Diferenta mi se pare consistenta. De cind ma stiu la mine in casa temperatura n-a crescut peste 27 C.

Poate luati in considerare aspectu' asta cei cu peste 30 C in acvarii vara.


si eu tin totul inchis ziua.....dar .....stau la 8 deci......
[Email]
giostana
Member

Joined: 11/05/2005 14:36:29
Messages: 159
Location: Bucuresti/Iancului
IP:
Offline

deci......tre sa iau acvariu mai maricel......
de vreo 100

cam cat credeti ca m-ar costa toata treaba?fara capac, ca ala stiu ca costa 180 RON.
daca il fac eu e mai ieftin?ce sticla sa bag?
[Email]
Jack
Member
[Avatar]

Joined: 19/01/2005 11:16:44
Messages: 171
Location: Com Pantelimon
IP:
Offline

Faraonu' are dreptate - noaptea sunt vreo 20-25 grade celsius afara. Numai ca eu fac altceva - noaptea pun un ventilator in geam sa imi bage aer rece de afara - pana dimineatza (cam in fo 6 ore ) temperatura in camera ajunge la temperatura exterioara(aproape) - va dati seama ce racoare se face la mine fara aer conditionat? . Am facut kestia asta pt mine (pestii o duc bine pt ca am filtrare si aerare 24/24) deoarece in camera aveam pana si noaptea 29 grade celsius!!!!!

"All that we do is touched with ocean yet we remain on the shore of what we know." Richard Wilbur
fipilica
Senior member
[Avatar]

Joined: 04/03/2004 10:52:05
Messages: 609
Location: Brasov, Calea Bucuresti nr. 106
IP:
Offline

Acuma m-am trezit si io cam la final, dar poate o puneti in aplicare la anu'.
Dat fiind ca temperatura din acvariu tinde sa o atinga pe cea din camera uite o idee cum sa o scadeti pe cea din urma:
Folie de aluminiu din aceea de pus pe aragaz, impachetat sandwitch-uri etc... se taie frumos si se lipeste cu scotch de la fereastra din camera. Dc se acopera tot geamul sau numai 3/4 este la latitudinea dumneavostra. Nu cred ca mai trebuie precizat ca fereastra nu se lasa deschisa peste zi.
Pot sa va spun din proprie experienta ca am aplicat folia pe geamurile de la balcon(batea soarele in el de la ora 13 pana seara) acum 1 an. Efectul a fost 4-5 in minus in sufrageria ce dadea in balcon.

Ps. am postat din nou aici dat fiind ca celalat topic a fost inchis (pe buna dreptate).

...
[Yahoo!] [MSN]
alecspv
Member
[Avatar]

Joined: 07/05/2004 12:58:19
Messages: 103
Location: Bucuresti
IP:
Offline

dupa cate am vazut 'cate bordeie atatea obiceie'... la fiecare este o situatie particulara care nu cred ca poate fi la fel si la altul ci doar sa se asemene.... parerea mea este ca ar fi nevoie de niste chillere...pentru a fi cat mai eficace in lupta cu :soare: ...problema e ca sunt cam scumpe ...asa ca fac un apel la cei care pot si vor sa se intereseze poate gasim totusi si niste chillere mai accesibile
eu tot caut si atunci cand voi gasi ceva .......veti stii
[Yahoo!]
GeorgeT
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 04/11/2003 16:48:21
Messages: 482
Location: Timisoara(Giroc)
IP:
Offline

alecspv wrote: parerea mea este ca ar fi nevoie de niste chillere...pentru a fi cat mai eficace in lupta cu :soare: ...problema e ca sunt cam scumpe ...asa ca fac un apel la cei care pot si vor sa se intereseze poate gasim totusi si niste chillere mai accesibile


Pai de banii astia iti pui aer conditionat in casa, se simt bine pestii, si ca si bonus te simti bine si tu.... lasati prostiile astea cu chillere si pungi cu gheata.... In loc sa rezolvati cauza, va chinuiti sa rezolvati efectul.....

Daca o pasarica ti-a soptit ceva.....atunci inseamna ca ai inebunit pentru ca pasarelele nu vorbesc !!
[Email] [Yahoo!]
adrian_2oo5
Junior member

Joined: 28/12/2004 21:14:59
Messages: 82
Location: Bacau
IP:
Offline

La cat costa aerul conditionat .... nu se baga lumea!! oricum cei care au probleme cu caldura sa puna acvariul mai la dos in camera ... sa nu-l bata soarele !! eventual puneti ceva sa acopere geamul !! si la mine (is in partea de N) si aveam 29 grade dimimeata in acvariu ... traiau si discusii fara probleme (daca aveam)
Acum s-a mai racorit vremea si am 25 grade ... la vara nu cred ca ii mai pun pe balcom
[Email] [Yahoo!]
GeorgeT
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 04/11/2003 16:48:21
Messages: 482
Location: Timisoara(Giroc)
IP:
Offline

adrian_2oo5 wrote:La cat costa aerul conditionat .... nu se baga lumea!!

Pai.... un aer conditionat no-name care sa-si faca treaba binisor este intre 8-10 milioane de lei vechi, nu? Si poti sa-l iei si in rate. Si pe langa confortul pestilor, se adauga si confortul tau, chestie de loc de neglijat!
Pretul unui chiller cat este? Eu habar nu am, dar inteleg ca este destul de scump, nu se gaseste, si... sigur nu il iei in rate
Sa nu mai vorbim ca mult mai usor obtii aprobarea nevestei pentru o investitie in aer conditionat decat in "prostii pentru pesti", nu? Si, de asemenea, trebuie sa recunosti ca daca nu stii pretul unui chiller, nu poti sa spui ca solutia mea ar fi "prea scumpa", nu?
Recunosc ca solutia cu caratul pungilor de gheata este mult mai ieftina, dar cred ca este si mai daunatoare pestilor decat o caldura constanta, plus ca ideea in sine este aberanta.

Daca o pasarica ti-a soptit ceva.....atunci inseamna ca ai inebunit pentru ca pasarelele nu vorbesc !!
[Email] [Yahoo!]
fipilica
Senior member
[Avatar]

Joined: 04/03/2004 10:52:05
Messages: 609
Location: Brasov, Calea Bucuresti nr. 106
IP:
Offline

mai baieti ce strangeti punga asa mult pentru aer conditionat... folie de aluminiu pe geamuri... tot principiul asta il folosesc si astia la zgarie nori etc... doar ca e folie de aur sau alte aliaje si tehnologia mai avansata :-)

...
[Yahoo!] [MSN]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com