[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
am si eu o problemutza  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
coralia_
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/01/2005 01:41:19
Messages: 43
Location: ploiesti
IP:
Offline

am dat cei doi pesti: femela de xipho si labeo...daracum ramanand masculul de betta singur l-am analizat mai indeaproape si am observat niste lucruri destul de ciudate: are burtica destul de maricica (zici ca sta sa explodeze) si e si putin albita decat de obicei si cand inoata are momente in care sta asa"in deriva" zici ca "pica". Cred ca e pe moarte si nu stiu ce sa-i fac...un tratament cu tripaflavin e bun? ce altceva?

"Sari repede din pat si alearga tot timpul dupa visele tale."
[Yahoo!]
Iepurica
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/06/2005 01:44:06
Messages: 56
Location: Tórshavn, insulele Feroe (ex-ploiesteanca)
IP:
Offline

Daca accepti o parere si de la un incepator in domeniu, eu am un curatator cu magnet (doi magneti, cel care se pune in interiorul acvariului are un soi de scraper, un material foare aspru) si face o curatenie grozava.
coralia_
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/01/2005 01:41:19
Messages: 43
Location: ploiesti
IP:
Offline

Iepurica wrote:Daca accepti o parere si de la un incepator in domeniu, eu am un curatator cu magnet (doi magneti, cel care se pune in interiorul acvariului are un soi de scraper, un material foare aspru) si face o curatenie grozava.

chiar daca geamul este extrem de murdar? (zic si eu)

"Sari repede din pat si alearga tot timpul dupa visele tale."
[Yahoo!]
Iepurica
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/06/2005 01:44:06
Messages: 56
Location: Tórshavn, insulele Feroe (ex-ploiesteanca)
IP:
Offline

Chiar daca, am un acvariu mai "borcan", cum le zic baietii, in care am doi bocatia si am tinut un timp si niste puiuti de platy (din lipsa de alt spatiu). Se murdarea geamul ceva de groaza, cu tot filtrul meu. A mers foarte bine, curata tot. Dupa parerea mea merita!
coralia_
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/01/2005 01:41:19
Messages: 43
Location: ploiesti
IP:
Offline

coralia_ wrote:am dat cei doi pesti: femela de xipho si labeo...daracum ramanand masculul de betta singur l-am analizat mai indeaproape si am observat niste lucruri destul de ciudate: are burtica destul de maricica (zici ca sta sa explodeze) si e si putin albita decat de obicei si cand inoata are momente in care sta asa"in deriva" zici ca "pica". Cred ca e pe moarte si nu stiu ce sa-i fac...un tratament cu tripaflavin e bun? ce altceva?


poate cineva sa ma ajute? e destul de molatec...saracutul

"Sari repede din pat si alearga tot timpul dupa visele tale."
[Yahoo!]
alina_g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 09:55:29
Messages: 1940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Acvariul tau de 15 litri e complet echpat? Are aerare, filtrare, incalzitor? Lasi apa la declorinat inainte de schimb? Il hranesti cumva in exces? La cate zile faci schimburile de apa si in ce cantitate?
[Yahoo!]
PLOAIE84
Junior member

Joined: 15/07/2005 04:24:32
Messages: 46
Location: CONSTANTA
IP:
Offline

"chestia" cu manerul.....(presupun)
[Email] [Yahoo!]
coralia_
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/01/2005 01:41:19
Messages: 43
Location: ploiesti
IP:
Offline

alina_g wrote:Acvariul tau de 15 litri e complet echpat? Are aerare, filtrare, incalzitor? Lasi apa la declorinat inainte de schimb? Il hranesti cumva in exces? La cate zile faci schimburile de apa si in ce cantitate?


Am un buretel bolborositor, nu am incalzitor dar e destul de cald(momentan 28 grade). Da, apa o pun insticle cu 2 zile inainte de schimb.
Nu il hranesc in exces...ii dau cativa fulgi o data pe zi.
LA saptamana SCHIMB APA cate 2-3litri.

"Sari repede din pat si alearga tot timpul dupa visele tale."
[Yahoo!]
alina_g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 09:55:29
Messages: 1940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

coralia_ wrote:LA saptamana SCHIMB APA cate 2-3litri.



Tre sa schimbi cate 5-6, nu 2-3...
[Yahoo!]
coralia_
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/01/2005 01:41:19
Messages: 43
Location: ploiesti
IP:
Offline

k
am inteles
asa am sa fac

"Sari repede din pat si alearga tot timpul dupa visele tale."
[Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com