[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
as avea si eu o intrebare ...  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
levi
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 07/12/2004 21:13:57
Messages: 418
Location: Timisoara, Fratelia (girocului)
IP:
Offline

Sigur este vorba despre Trichogaster trichopterus
iar chestia roz ce-i atarna din burta este "mustata", care de fapt este o inotatoare alungita si subtiata. Daca nu despre asta este vorba atunci precis este vorba de kakatzei

Stand up and fight my friend,
JAH will guide you to the end! :yeah2:
[Email] [Yahoo!]
levi
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 07/12/2004 21:13:57
Messages: 418
Location: Timisoara, Fratelia (girocului)
IP:
Offline

Oricum, nu trebuie sa-ti faci griji din motivul asta!

Stand up and fight my friend,
JAH will guide you to the end! :yeah2:
[Email] [Yahoo!]
Cory
Member
[Avatar]

Joined: 06/06/2005 09:56:14
Messages: 180
Location: Vatra Luminoasa
IP:
Offline

Poate e vorba de leeri ca sunt foarte raspanditi
http://www.thetropicaltank.co.uk/Fishindx/pearl.htm
http://www.aquariumfish.net/catalog_pages/gouramis/gouramis.htm
offtopic
Nu stiu daca la vanzatorii de pesti (tarabagii) se poate aplica prezumptia de nevinovatie (nu a stiut saracul!, mai ales la betta unde dimorfismul sexual este evident)- nu uita ca traiesc din vanzarea de pesti si interesul lor e sa vii si luna viitoare sa mai iei niste pesti nu doar odata pe an!!

I shut my eyes in order to see...
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Mai mult ca sigur matul ala roasu eu un cacatel si daca are 10 cm mai mult ca sigur pestii au paraziti intestinali si ar trebui tratati.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
miruna
Junior member

Joined: 14/07/2005 12:24:56
Messages: 34
Location: Timisoara
IP:
Offline

Cred ca pana la urma o sa-i duc inapoi pe gourami astia albastri. Am inteles ca ajung pana la 15 cm, si oricum nu voi avea loc sa ii tin in 60 de litri. As fi vrut sa va pun poze cu ei pe internet, insa nu pot astazi pentru ca imi lipseste cablul de descaracare a pozelor pe calculator...probabil o sa fac rost de el saptamana viitoare.

A auzit cineva de vreo specie de pesti numita popular voalul miresii ? Se pare ca au inotatoare foarte vaporoase si sunt foarte frumosi (mi-a povestit un vanzator de la un petshop despre ei, eu nu i-am vazut niciodata).

Am un acvariu destul de sarac...inca nu i-am pus pietris pe fund si nici plante (ma gandesc sa pun din cele de plastic, sa scap de toate problemele pe care mi le-ar face cele vii). Am cumparat de la petshop un castel in ruina, special pentru decorarea acvariului, in care acum se ascunde beta. As fi vrut niste pesti care sa comfere acvariului meu mai multa personalitate...Ar putea sa-mi dea cineva un sfat in acest sens ? Cei 2 molly negri se cam pierd in fond, iar cei 4 gourami albastri sunt atat de stersi incat nici nu se vad decat daca te uiti cu foarte mare atentie. In afara de beta care mai animeaza un pic atmosfera, acvariul meu arata de parca nu ar mai locui nimeni acolo. Am cautat tetra, rasbora, rainbow fish in Timisoara, dar nu gasesc acesti pesti cu care s-ar potrivi beta.
[Email]
levi
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 07/12/2004 21:13:57
Messages: 418
Location: Timisoara, Fratelia (girocului)
IP:
Offline

Voalul miresii cred ca se refera la carasi. Sunt pesti care cresc mari, fac multa mizerie si in consecinta au nevoie de acvarii foarte mari.
Este decizia ta daca tu vrei sa pui plante artificiale si castele in apa, dar asa ceva nu au ce cauta intr-un mediu acvatic, iar tu daca vrei sa le oferi pestisorilor tai un mediu cat mai sanatos si apropiat de cel narural ar trebui sa te feresti de aceste elemente. Exista destule specii de plante nepretentioase care pot creste rapid si usor si pot scadea riscul de aparitie al algelor. In locul castelului mai bine ai pune o buturuga de lemn din acelea ce se gasesc si ele in petshopuri. Trage si tu un ochi la GALERIA FOTO sa vezi ca lumea nu prea are casteluri si epave si pietricele colorate prin acvarii. In general se urmareste ca un acvariu sa fie un colt al naturii in casa omului, deci sa aibe si un aspect natural.
cat despre gurami, eu personal nu i-am vazut mai mari de 12 cm nici la maturitate, crescuti in acvarii imense, deci cred ca maxim o pereche ar avea loc si in acvariul tau de 60 de l.

Stand up and fight my friend,
JAH will guide you to the end! :yeah2:
[Email] [Yahoo!]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

M-ai dezamagit complet , ai facut toate greseleile unui incepator si asta dupa ce ai mai intrebat si pe forum.Ti-am zis sa citesti articolul ala pt ca era foarte important si sunt chestiile de baza pe care ar trebui sa le stie orice incepator.Un acvariu adevarat nu se incepe cu apa si pesti.Daca vrei sa ai un colt din natura iti trebuie in prmiul rand un substrat din pietrsi fin de minim 5 cm grosime unde sa creasca plante naturale(plantele naturale nu creeaza nici un fel de probleme si au un rol foarte important in diminuare substantelor daunatoare din apa).Pentru a tine plante naturale ai nevoie de lumina iar la acvariul tau ar merge 2 becuri economice de 20-30 de wati.Pe langa asta plantele mai au nevoie de co2(care este produs de pesti) si de fertilizant , daca vrei ceva frumos.Cat despre castel pana la urma e o chestie de gust iar gusturile in timp se rafineaza si e foarte probabil sa renunti la el.Plantele artificiale arata bine un timp dar pana la urma se umplu de alge si arata foarte urat.Cred ca ar fi bine sa duci guramii inapoi daca tot zici ca nu-ti plac si sa cauti niste pesti mai mici care sa-ti placa.Nu inteleg de ce nu ti-au placut neonii pentru ca sunt niste pesti foarte frumosi.Cel mai bine ar fi sa intrebi aici inainte de a mai cumpara cine stie ce specie de pesti si sa ai grija cati cumperi sa nu suprapopulezi acavriul.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
miruna
Junior member

Joined: 14/07/2005 12:24:56
Messages: 34
Location: Timisoara
IP:
Offline

Draga johnny 6600, stiu ca dezagreezi ideea unui castel in apa unui acvariu...insa pentru mine un acvariu cu un castel inauntru reprezinta ceea ce consider a fi eu ceva comun si "clasic" in acelasi timp. Am vazut asemenea acvarii in niste filme americane si am vrut si eu la fel : imi recunosc vina. Eu nu cred ca pentru pesti conteaza atat de mult ce ornamente le pui in apa atata timp se pot adaposti in ele si nu sunt exagerat de mari. Nu prea cred ca pestii de acvariu "stiu" care e mediul lor natural, iar pentru un peste din "salbaticie" si o conserva poate face parte din mediul lui natural daca considera ca se poate ascunde acolo de pradatori sau ca isi poate depune icrele acolo.

Neonii mi se par niste pesti prea mici si fara vreo personalitate. As vrea un peste pe care sa il pot boteza eventual.
[Email]
miruna
Junior member

Joined: 14/07/2005 12:24:56
Messages: 34
Location: Timisoara
IP:
Offline

Si apoi, draga johnny 6600, daca nu se pun asemenea decoratiuni in acvarii, de ce le vindeau petshopurile drept decoratiuni ? Pe eticheta casteluilui chiar scria ca este un ornament pentru acvariu... Si din moment ce sunt puse in vanzare in cele din urma le va cumpara cineva...si de ce sa nu le cumpar eu din moment ce imi plac mie ?
[Email]
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

ai perfecta dreptate!!!!!! i-ai zis-o!!!!!
mai johny... desi nu se poarta "rapirea din serai", carpeta de perete tot se vinde!!!!!! si inca bine.
este vorba aia romaneasca, cu "te poti... lua de gusturile omului" ? ;)
micutza e inca proaspata in domeniu, cu timpul poate isi va da seama ca nu tot ce se gaseste de cumparat este si de bagat in acvariu.

scumpa noastra, nu te lua dupa habarnalistii astia, ca sunt invidiosi pe tine...
iti spun eu, ca in acvariul ala de 65 de litri poti baga linistita o gramada de pesti, si daca unii nu incap, poti folosi linistita un incaltator, preferabil citeva perechi de carasi , dar neaparat insotiti de niste scalari, intre 5 si 11 bucati de bettan neaparat masculi, ti-as zice si de niste pirahna, pesti extrem de simpatici si linistiti, dar nu prea se gasesc in ro, iar daca se gasesc sunt extrem de scumpi. nu te lua dupa ce spune lmea ca ar fi carnivori, pe ai mei i-am invatat sa traiasca cu fin, pacat insa ca atunci cind "s-au invatat" .. au murit .


lasind gluma la o parte, ai intrat pe forumul asta, ca sa aflii, sa te documentezi, sa fi ajutata. de ce oare, cind ti se ofera... refuzi si continui sa feci exact pe dos, si in directia rea a evolutiei problemei?

cred ca ar trebui introdus un serviciu de ajutor cu plata, astfel lumea ar pune pret pe ce se spune aici. unde Dr.Aqu s-a mai pomenit ajutor on line MOCCA?
miruna
Junior member

Joined: 14/07/2005 12:24:56
Messages: 34
Location: Timisoara
IP:
Offline

Am dat 620.000 de lei pe el, asa ca nu va legati de castelul meu !
[Email]
miruna
Junior member

Joined: 14/07/2005 12:24:56
Messages: 34
Location: Timisoara
IP:
Offline

Avand in vedere ca acum aproape toata lumea isi decoreaza acvariul cu stanci si trunchiuri de copaci false, pot chiar sa ajung la concluzia ca in Romania am un acvariu original !
[Email]
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

pai in cazul asta, de ce te mai omori cu pestii?
daca vrei sa fi originala, baga o caramida, niste mil si niste fiare cotorsionate, un adidas scilcit, arunci si o leaca de petrol pe deasupra, si ai obtinut un biotop perfect natural personalizat la teritoriul romaniei .

hai sa nu intram in polemici. vrei sa fi ajutata, macar spune ca "o sa fac ce ziceti voi" chiar daca vei face cum crezi tu, dar nu ne lasa sa ne batem gura de pomana, ca pina la urma tot pe dos sa o faci.
PUNCT
continua in stilul asta si voi stege topicul.
miruna
Junior member

Joined: 14/07/2005 12:24:56
Messages: 34
Location: Timisoara
IP:
Offline

Domnule carpaci sef, sau razvan, eu pot discuta serios cu o persoana rationala si care are o atitudine corespunzatoare. Avand in vedere atitudinea dumneavoastra trebuie sa va spun, la modul dur ca eu imi castig banii si ii cheltuiesc asa cum doresc EU. Dumneavoastra nu aveti decat sa va cheltuiti banii dumneavoastra asa cum doriti.
In ceea ce priveste sfaturile pe care mi le-ati dat, ma faceti sa inteleg ca posedati o cunoastere superioara cunoasterii mele, deci nu prea avem nimic de discutat, mai ales in domeniul acvaristicii.
[Email]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com