[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Un vis realizat  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
tropikana
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 10/08/2008 20:58:16
Messages: 314
Location: Bucuresti - Giurgiului
IP:
Offline

Da' ce are acvariul tau? Cheleste? La cat EI bagi in el (sau sa zic arunci din el?) ar trebui sa ai mult mai multe plante.
Da imi place cum se vede albastrul ala cu plantele verzi. Incearca se le mai indesesti la baza, sa nu se mai vada albastrul printre tulpini. Sau poate doar Heteranthera zosterifolia?
In schimb zona buturugii cu HC in mot arata demential.

This message was edited 1 time. Last update was at 29/11/2009 23:40:57


DIY addicted
Valea Plangerii
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Nu cheleste, dar...
Heteranthera nu a fost niciodata o planta invaziva la mine in acvariu. Din contra, se descurca destul de greu. In sensul ca nu creste foarte deasa, nu dezvolta frumos decat partea de sus. Acelasi lucru il pot spune si despre Limnophilla aromatica. De aici trag concluzia ca acvariul ar mai vrea ceva lumina. Dar deocamdata il las asa.
De Blyxa sa nu te iei, ca d-abea am replantat-o. Pe cea din stanga acum vreo doaua saptamani, iar pe cea din dreapta, acum vreo trei.
Ce ziceai de modul meu de afertiliza???

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
tropikana
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 10/08/2008 20:58:16
Messages: 314
Location: Bucuresti - Giurgiului
IP:
Offline

alber wrote:Ce ziceai de modul meu de a fertiliza???

Nimic, doar ca te rog si eu ceva: apa care o schimbi din acvariu nu poti sa mi-o dai mie? Ca nu mai trebuie sa fertilizez si eu...

alber wrote:Nu cheleste, dar...
Heteranthera nu a fost niciodata o planta invaziva la mine in acvariu. Din contra, se descurca destul de greu. In sensul ca nu creste foarte deasa, nu dezvolta frumos decat partea de sus. Acelasi lucru il pot spune si despre Limnophilla aromatica. De aici trag concluzia ca acvariul ar mai vrea ceva lumina. Dar deocamdata il las asa.
De Blyxa sa nu te iei, ca d-abea am replantat-o. Pe cea din stanga acum vreo doaua saptamani, iar pe cea din dreapta, acum vreo trei.

Din cate am citit eu, Heteranthera e o planta cu cerinte medii de lumina, crestere rapida si intretinere usoara. Poate ii trebuie mai mult CO2. Si la mine partea de jos e urata, da o sa o acopar cu altceva, poate Blyxa. Cat despre Blyxa ce sa spun: nici n-am vazut ca ai in acvariu asa ceva


DIY addicted
Valea Plangerii
Marti
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/01/2003 00:18:03
Messages: 763
Location: Bucuresti/Crangasi
IP:
Offline

Alber, incearca sa raresti un pic tufa de heterantera. La mine asa si-a revenit partea de jos....probabil ca nu mai erau umbrite frunzele de la baza.

setup 1 | setup 2
[WWW]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com