[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
alga maro???  XML
Forum Index » Alge
Author Message
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Din pacate nu stiu de ce dar la link-ul cu fotografia algelor mie nu imi afiseaza imaginea. Din ce deduc din comentarii ar semana cu diatomeele dar pe de alta parte sun firisoare sau filamente, ceea ce nu prea se potriveste, ptr ca diatomeele sun pete plate brune, se iau relativ usor cu mana, lasand un norulet brun in apa. Apar la inceputul acvariului, prin exces de silicati, sau la iluminare slaba daca a trecut ceva timp de la lansarea acvariului (peste 2 luni). Daca am fi siguri ca sunt diatomee, la mine au mers (eradicate) prin suplimentarea iluminarii si Ancistrusi, care lasau partie in urma lor pe frunzele patate. Sunt printre putinele tipuri de alge la care am vazut ca Ancistrusii au facut ceva rapid si vizibil. Daca sunt alte alge filamentoase, dar de culoare bruna masurile de mai sus nu merg. Mi-e frica ca nu sunt diatomee ptr ca din ce spune posesorul sunt f agresive si distructive.

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
kid
Member
[Avatar]

Joined: 05/05/2005 22:54:19
Messages: 157
Location: Bucuresti
IP:
Offline

daaaa...dupa cateva zile de schimbat apa azi am inceput "tratamentu cu apa oxigenata + curatatu plantelor (mai am 10% din toate plantele)".
Am pus vo 45ml in 90l si am acoperit acvariu (miroase a apa oxigenata in de-ti pleaca nasu).
Dar...intre timp in aste 3 zile de bezna ce fac: dau de mancare la pesti? schimb din apa? dupa cele 3 zile schimb apa? daca da, in ce proportie?

poate pun si o poza sa vedeti cum arata un acvariu chel
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

kid wrote:Dar...intre timp in aste 3 zile de bezna ce fac: dau de mancare la pesti? schimb din apa? dupa cele 3 zile schimb apa? daca da, in ce proportie?
Poti sa le dai mincare. Putina. Eu as schimba si apa - cam 1/3 zilnic - cu apa statuta daca se poate.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

kid wrote:
poate pun si o poza sa vedeti cum arata un acvariu chel

:alright: Se mai intimpla, nu dispera.

PS Mai bine faci poze dupa ce isi revin plantele.
kid
Member
[Avatar]

Joined: 05/05/2005 22:54:19
Messages: 157
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Asa sa fie dolly...
Primele si sper ultimile victime: 1 gup, 2 xipho si toti cei 5 melci.
[Yahoo!]
kid
Member
[Avatar]

Joined: 05/05/2005 22:54:19
Messages: 157
Location: Bucuresti
IP:
Offline

apa oxigenat si bezna se pare ca au avut efectul dorit. alga a disparut si sper ca asa sa ramana.
[Yahoo!]
 
Forum Index » Alge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com