[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Apa dedurizata  XML
Forum Index » Apa
Author Message
Cory
Member
[Avatar]

Joined: 06/06/2005 09:56:14
Messages: 180
Location: Vatra Luminoasa
IP:
Offline

Cred ca multi nu si-au batut capul tocmai din pricina riscurilor suplimentare. Eu am prins o situatie de genul asta (soc de ph + filtru aquael crapat+in zi de schimbat apa) cand eram la scarbici si cand am ajuns am gasit istorie prin acvariu.

I shut my eyes in order to see...
gogolanu
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/03/2005 20:27:20
Messages: 66
Location: SIGHISOARA
IP:
Offline

eu am folosit aceasta metoda cu citiva ani in urma,aveam nevoie iarna, uneori crestea duritatea la retea 14- 16 grade, prima data mia-m facut rost de rasina care se vorbeste aici si se activeaza cu sare, am puso intr-un bazin si ia-m dat drumul, mam trezit ca a scos din apa numai duritatea fixa, si a trebuit sa fac rost si de una care scoate si pe cea temporara care se activeaza cu hidrooxid, asta coboara ph-ul, si am folosit aceasta apa la reproduceri, la diferite specii si la bazinele de crestere, nu am avut rezultate mult mai bune fata de apa initiala, dupa un timp se lasa de dorit, pune saramura pune hidrooxid scoatele spalale,nu-ti mai vine, munca in zadar, si am renuntat la acea metoda, ulterior ma-m mai informat si mi sa spus ca-mi mai trebuie inca 4 tipuri de rasini in afara de cele de mai sus, pt. celelalte metele, le-am facut rost, se numesc wolfatit tip mbw,dbw,etc.dar nu am stiut cu ce sa le activez si am lasato balta, concluzia, multa munca rezultate ioc interesant ca la masuratori dadea apa distilata, dar nu e asa
g.g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/08/2002 04:30:55
Messages: 1728
Location: Bucuresti
IP:
Offline

gogolanu wrote: interesant ca la masuratori dadea apa distilata, dar nu e asa


nu cred ca in urma folosirii rasinilor obtineai apa distilata, ci poate doar o apa cu o duritate foarte redusa redusa.

Just for fun!
www.REEF.ro
[WWW]
Benu
Member
[Avatar]

Joined: 15/05/2005 13:23:34
Messages: 187
Location: Popesti Leordeni
IP:
Offline

Scuze de intarziere. Am citit imediat posturile dar nu am avut timp sa scriu.

Deci, sa inteleg pana la urma ca scaderea duritatii totale nu a avut rezultate spectaculoase. Si totusi sunt specii despre care SE STIE ca prefera apa moale. Sa fie deci mai degraba vorba de incarcarea totala cu saruri dizolvate decat de duritate? Si, deci, degeaba ne muncim sa scadem duritatea daca nu scadem cantitatea totala de saruri dizolvate, deci daca nu facem o demineralizare ? Sa fie asta motivil pentru care osmoza inversa da rezultate si rasinile (pentru dedurizare) NU ?

Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva
gogolanu
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/03/2005 20:27:20
Messages: 66
Location: SIGHISOARA
IP:
Offline

din observatiile facute de mine, pestii nu simt ca te-ai muncit sa le faci apa cu schimbatori de ioni, in sistemul asta poti spune: ca in natura, nimic nu se pierde ci totul se transforma
 
Forum Index » Apa
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com