[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
care-s pestii ucigasi ?  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
attilio
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2005 15:56:07
Messages: 174
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

mai oameni buni ! chemati un preot pentru o slujba... mai stii ? o fi intrat ala rau in ei
[Yahoo!]
cristiandincluj
Junior member

Joined: 26/06/2005 09:05:05
Messages: 9
Location: cluj-napoca
IP:
Offline

asta a colegului attilio cu preotul a fost cea mai tare poanta pe ziua de azi.e in context cu moda (se referea cred la calugarul ala cu exorcizarile).
si apropos de discutia avuta cu colegul adi_ci23 eu o am salvata si daca intereseaza pe cineva pot ca sa o trimit pe mail cu mare placere.desii nu cred ca ar interesa pe cineva.asta ca sa nu-si faca restul colegilor o imagine gresita despre mine.si am recitit-o si nu e nici vorba despre asa ceva (injuraturii si alte de genul la care te referi ).iar daca nu o afisez pe forum este lesne de inteles pentru ca ,sint convins ,nimeni nu ar vrea ca acest forum sa deraieze intr-atat de la subiect.
ceea ce te-a deranjat pe tine (mare cunoscator .. ) a fost faptul ca la sfirsitul conversatiei avute ti-am spus ca esti pe dinafara cu acest domeniu si ca o sa-ti sterg ym-ul din lista mea.nu poti nega asta pentru ca ai spus ca te depaseste problema identificarii: nu ai stiut cum se cheama a doua rasa neidentificata pe care o aveam in acvariu .de fapt tot domnia voastra ati afirmat :
pune si tu o adresa viabila de yms, sau ia contact cu mine pe yms, ca eu nu am reusit

ceea ce denota intru totul vastele dumneavoastra cunostinte.atit in ale acvaristicii cit si in ale folosirii ym-ului.
i-mi cer scuze fata de colegii care citesc raspunsul meu la atacul tau public pe care l-ai facut fata de persoana mea si sper sa fiu inteles ca a trebuit sa raspund aici acestor insinuari si sa-i anunt ca din punctul meu de vedere consider subtopicul deschis de colegul care m-a blamat inchis .
era mai corect din punctul meu de vedere sa procedezi ca si colegul Dalles :"Banuiesc ca e vorba de Gymnocorymbus ternetzi. Seamana cu cei din poza de mai jos?"..si mi-a trimis un link cu o poza dupa care i-am identificat.
a facut asta fara ca sa-si dea aere de mare cunoscator (asa cum va credeti domnia voastra ) si m-a ajutat la identificarea lor.
oricum sa incepi sa blamezi pe cineva pe un forum public fara a avea cel putin o dovada palpabila i-mi pare de neacceptat si intolerabil.
oricum ma mira raspunsul colegului dalles :"Din pacate se pare ca nu e singurul. Cam multi ciudati in ultima vreme pe aici..."care cred din greseala a luat drept bun ceea ce a spus domnia voastra.si sper ca realizeaza asta acum.
oricum scopul acestui forum (din cite-mi dau eu seama) e nu sa ne blamam unii pe altii ci sa ne ajutam.cred asta.
si ca o ultima noutate referitore la romanul de aventuri pe care o sa-l scriu anunt pe toti colegii ca am mai facut o mutare:
am mutat 2 sanitari alaturi de cei 3 sumatrani.
acuma e suficient loc sau mai trebuie sa continui cu mutatul lor ?
inca ceva:
am pus deja titlu romanului meu :
"VIATA MEA IN ACVARIUL LUI CRISTI"...si e scrisa de catre un pestisor care e nedumerit de ceea ce se intimpla in jurul lui
[Email] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

cristiandincluj wrote:oricum ma mira raspunsul colegului dalles :"Din pacate se pare ca nu e singurul. Cam multi ciudati in ultima vreme pe aici..."care cred din greseala a luat drept bun ceea ce a spus domnia voastra.si sper ca realizeaza asta acum.

Raspunsul imi apartine mie. Daca citeai mai cu atentie...
Cit despre ciudati, astia sa tot fie. Eu una am vazut destui pe aici.
In schimb, daca tu te comporti civilizat si postezi in limita bunului simt, e OK.
cristiandincluj
Junior member

Joined: 26/06/2005 09:05:05
Messages: 9
Location: cluj-napoca
IP:
Offline

mii de scuze pentru confuzie.vina i-mi apartine in intregime si mi-o recunosc.ca am confundat pe dolly cu dalles.sper sa fiu iertat.
din ceea ce am postat pina acuma cred ca nu pot fii acuzat de asa ceva.iar in legatura cu raspunsul la acuzatiile "omului" adi_ci23, cred ca oricine are dreptul sa se apere mai ales ca ele se bazeaza pe .....pe...... pe nimic .si mi-am cerut scuze pt faptul ca a trebuit sa postez aici pe forum replica mea.stiu ca nu trebuia si ca prin asta probabil degeneram de la subiect dar era dreptul meu sa ma apar (conform constitutiei ),constitutie pe care le-am dat-o sa o citeasca si pestisorilor mei.
[Email] [Yahoo!]
ibis
Junior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2005 18:25:35
Messages: 78
Location: Piatra Neamt
IP:
Offline

cristiandincluj wrote:constitutie pe care le-am dat-o sa o citeasca si pestisorilor mei.

ai mei tocmai citesc Morometii
oricum, pt un incepator care doreste sa invete ceva de pe acest forum, consider ca topic-ul a devenit deja subiect de Carciuma

Am vazut cu Bucurie
[Email] [WWW] [Yahoo!]
attilio
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2005 15:56:07
Messages: 174
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

scuze daca te deranjeaza, dar ai dreptul la un avocat :-).
oricum multa bafta si noroc, iar daca te pot ajuta ? dar nu cred, nu? :-)
[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

... daca nu va potoliti cu replicile astea, am sa inchid topicul ! ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Romi
Senior member
[Avatar]

Joined: 08/01/2002 02:00:00
Messages: 514
Location: Craiova
IP:
Offline

cristiandincluj wrote:si ca o ultima noutate referitore la romanul de aventuri pe care o sa-l scriu anunt pe toti colegii ca am mai facut o mutare:
am mutat 2 sanitari alaturi de cei 3 sumatrani.

In 15 l ? Oare pe care ... pe cei 2 care matura substratul sau pe cei 2 care ling sticla acvariului ? Fa-le un bine (si tie si noua) ... du-i inapoi la magazin, astazi nu mai e duminica. Sau ofera-i cuiva care are conditii mai bune pentru ei .
cristiandincluj wrote:acuma e suficient loc sau mai trebuie sa continui cu mutatul lor ?

Unde sa-i muti ? In 15 l :o ? Ca sfat ... renunta la ternetzi, la betta, la neoni, la zebre si mai ales renunta la scalari. Ia 4-5 guppy si 4-5 platy. Si sa zicem 1 sanitar. De ce sa renunti ? Unii din ei sunt pesti vioi si au nevoie de spatiu mai mare, altii cresc prea mari pentru 40 l, nu sunt compatibili ...
cristiandincluj wrote:inca ceva:
am pus deja titlu romanului meu :
"VIATA MEA IN ACVARIUL LUI CRISTI"...si e scrisa de catre un pestisor care e nedumerit de ceea ce se intimpla in jurul lui

In conditiile astea nu cred ca o sa apuce sa-l termine . Mai mult, nu stiu cat succes o sa aiba romanul cu atatea greseli (gramaticale si de ortografie). Ar trebui sa-l pui sa citeasca mai mult, zic eu (si nu Constitutia, niste manuale de gimnaziu ar fi mai indicate, parerea mea).
attilio
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2005 15:56:07
Messages: 174
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline


... daca nu va potoliti cu replicile astea, am sa inchid topicul ! ...

cristi !!! tare imi este ca romi are mare dreptate
Unde sa-i muti ? In 15 l ? Ca sfat ... renunta la ternetzi, la betta, la neoni, la zebre si mai ales renunta la scalari. Ia 4-5 guppy si 4-5 platy. Si sa zicem 1 sanitar. De ce sa renunti ? Unii din ei sunt pesti vioi si au nevoie de spatiu mai mare, altii cresc prea mari pentru 40 l, nu sunt compatibili ...

si cu parere de rau o spun dar cred ca si adi_ci23
stand de vb cu tine pe yms cred ca nu-ti prea pasa de ei...
pacat ... incearca sa uiti de acvariu si incearca altceva ! cand doi oameni iti spun ca esti ... dute la culcare .
fara suparare, "colega" .
[Yahoo!]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

cristiandincluj wrote:asta a colegului attilio cu preotul a fost cea mai tare poanta pe ziua de azi.e in context cu moda (se referea cred la calugarul ala cu exorcizarile).
si apropos de discutia avuta cu colegul adi_ci23 eu o am salvata si daca intereseaza pe cineva pot ca sa o trimit pe mail cu mare placere.desii nu cred ca ar interesa pe cineva.asta ca sa nu-si faca restul colegilor o imagine gresita despre mine.si am recitit-o si nu e nici vorba despre asa ceva (injuraturii si alte de genul la care te referi ).iar daca nu o afisez pe forum este lesne de inteles pentru ca ,sint convins ,nimeni nu ar vrea ca acest forum sa deraieze intr-atat de la subiect.
ceea ce te-a deranjat pe tine (mare cunoscator .. ) a fost faptul ca la sfirsitul conversatiei avute ti-am spus ca esti pe dinafara cu acest domeniu si ca o sa-ti sterg ym-ul din lista mea.nu poti nega asta pentru ca ai spus ca te depaseste problema identificarii: nu ai stiut cum se cheama a doua rasa neidentificata pe care o aveam in acvariu .de fapt tot domnia voastra ati afirmat :
pune si tu o adresa viabila de yms, sau ia contact cu mine pe yms, ca eu nu am reusit

ceea ce denota intru totul vastele dumneavoastra cunostinte.atit in ale acvaristicii cit si in ale folosirii ym-ului.
i-mi cer scuze fata de colegii care citesc raspunsul meu la atacul tau public pe care l-ai facut fata de persoana mea si sper sa fiu inteles ca a trebuit sa raspund aici acestor insinuari si sa-i anunt ca din punctul meu de vedere consider subtopicul deschis de colegul care m-a blamat inchis .
era mai corect din punctul meu de vedere sa procedezi ca si colegul Dalles :"Banuiesc ca e vorba de Gymnocorymbus ternetzi. Seamana cu cei din poza de mai jos?"..si mi-a trimis un link cu o poza dupa care i-am identificat.
a facut asta fara ca sa-si dea aere de mare cunoscator (asa cum va credeti domnia voastra ) si m-a ajutat la identificarea lor.
oricum sa incepi sa blamezi pe cineva pe un forum public fara a avea cel putin o dovada palpabila i-mi pare de neacceptat si intolerabil.
oricum ma mira raspunsul colegului dalles :"Din pacate se pare ca nu e singurul. Cam multi ciudati in ultima vreme pe aici..."care cred din greseala a luat drept bun ceea ce a spus domnia voastra.si sper ca realizeaza asta acum.
oricum scopul acestui forum (din cite-mi dau eu seama) e nu sa ne blamam unii pe altii ci sa ne ajutam.cred asta.
si ca o ultima noutate referitore la romanul de aventuri pe care o sa-l scriu anunt pe toti colegii ca am mai facut o mutare:
am mutat 2 sanitari alaturi de cei 3 sumatrani.
acuma e suficient loc sau mai trebuie sa continui cu mutatul lor ?
inca ceva:
am pus deja titlu romanului meu :
"VIATA MEA IN ACVARIUL LUI CRISTI"...si e scrisa de catre un pestisor care e nedumerit de ceea ce se intimpla in jurul lui


VINA e a noastra ca incercam sa-i ajutam pe cei mai nepriceputi ca noi si incercam sa-i invatam tot ce inseamna acvaristica sau tot ce am invatat noi in luni sau ani de esecuri si realizari in cateva minute pe messenger.Mai oameni buni(ma adresez incepatorilor acum nu numai lui Cristi) daca vreti sa invatati ce inseamna sa ai grija de un peste nu e de ajuns sa pui cateva intrebari pe messenger si sa astepti raspunsul , trebuie sa citesti mult si sa asculti de sfaturile altora care au mai trecut prin asa ceva.Daca fiecare incepator ar citit macar cateva posturi de la Coltul incepatorului si mai ales cele facute sticky ar fi mult mai putine intrebari de pus si nu am fi nevoiti sa repetam acelasi lucru in fiecare zi altui incepator care dupa ce isi face user posteaza repede "Helppppppppp: Mor pestiiiiiiiii!" si asteapta raspunsurile fara sa faca nici un alt efort.
Mai Cristi eu nu am nimic cu tine personal , si nu am vorbit cu tine pe messenger dar cand vad o astfel de atitudine nu pot sa nu ma enervez.Nu mi se pare normal sa-i zici cuiva ca e paralel in ale acvaristicii cand esti intr-o situatie cum e a ta.Mai ales ca acel cineva incearca sa te ajute , si iti da niste sfaturi pe care le-a prmit si el candva de adevaratii acvaristi de pe forumul asta cei cu peste 2000 de posturi si nu numai.De la ei am invatat totul si nu ne dam mari stiutori pentru ca acvaristica e o invatare continua la fel ca multe alte pasiuni.Asa ca pot fi specii de pesti pe care nu le cunoastem sau specii de plante dar asa nu inseamna ca suntem paraleli.Daca vrei si tu sa inveti ceva si daca tii cu adevarat la pestii aia invata sa lasi de la tine si sa asculti sfaturile primite de la colegii de pe forum.Si daca cineva iti spune ca ai prea multi pesti nu inseamna ca e invidios , inseamna ca ai doua solutii : ori le cumperi un acvariu mai mare ori ii dai inapoi la magazin sau la cineva care are loc de ei.Daca nu o sa asculti ce ti se spune si o tii cu ideile tale si cu ce ti-au spus prietenii tai o sa ne vedem foarte des la rubrica Boli si tratamente si pana la urma din pestii tai frumosi nu va mai ramane niciunul.
Cat despre romanul pe care vrei sa-l scrii vei avea nevoie si de niste deocumnetatie inainte nu doar de un borcan si 30 de pesti.Documentatie gasesti destula pe situl asta si cu ajutorul amicului Google.Asa ca daca vrei sa fie un Best Seller pune mana si citeste ca sa poti sa scrii ceva credibil si corect.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
cristiandincluj
Junior member

Joined: 26/06/2005 09:05:05
Messages: 9
Location: cluj-napoca
IP:
Offline

"ar fi mult mai putine intrebari de pus si nu am fi nevoiti sa repetam acelasi lucru in fiecare zi altui incepator"
l-am citat pe colegul johny6600.
pai daca nu ma insel eu de aceea e coltul incepatorului :
ca noi astia mai prostalai in domeniu sa intrebam si cei mai vechi sa ne lamureasca.nu ???
sau se pare ca m-am inselat .
dupa parerea ta care e rostul acestui forum pentru incepatori daca nu e ala pe care-l cred eu ?
oricum m-am lamurit in privinta modului in care vezi tu viata :
"VINA e a noastra ca incercam sa-i ajutam pe cei mai nepriceputi ca noi si incercam sa-i invatam tot ce inseamna acvaristica sau tot ce am invatat noi in luni sau ani de esecuri si realizari in cateva minute pe messenger."
adica daca domnia ta s-a chinuit luni sau ani (de esecuri ),atuncea de ce sa nu se chinuie si restul ???
cu alte cuvinte.... mai da-i mai si-n mama lor de incepatori...las sa se chinuie ca si noi ....frumoasa aptitudine ai,as zice chiar "colegiala".
[Email] [Yahoo!]
Cory
Member
[Avatar]

Joined: 06/06/2005 09:56:14
Messages: 180
Location: Vatra Luminoasa
IP:
Offline

Scuze ca ma bag, dar am citit (mai mult sau mai putin atent topicul). Draga cristiandincluj, din cate am vazut, toata lumea incerca sa iti spuna sa iei un acvariu mai mare sau sa dai pesti - in fiecare reply era acest sfat. Cred ca ar fi bine sa il urmezi.
Compatibilitatea pestilor e intr-adevar o chestie serioasa de care e bine sa tii cont - stiu ca eu mi-am luat consoarta si am privit pestii din pet shop. Dupa care am cautat sa vad ce anume necesita, cu cine se intelege fiecare specie. Am descoperit ca Barbus Tetrazona - sumatranii - au nevoie de un grup ca sa se simta bine, m-am comformat.
Intr-adevar, acvaristica nu e grea, daca vrei sa schimbi pesti cu alti pesti, dar daca te atasezi de ei incepi sa te gandesti si noaptea cum sa faci sa le fie mai bine. Si, pentru placerea care ne-o ofera prin acele minute in care ne pierdem in contemplarea lor chiar merita un efort. Pentru puterea lor de a ne descretii fruntile si a ne distruge - partial - stresul acumulat peste zi.
Si sa stii, oricat te-ai supara pe Johny6600, nu cred ca e vorba de infatuare, de o superioritate infantila sau de o competitie dusa prin orice mijloace, de lipsa de interes pentru colegi sau "hai sa nu-i spunem fraierului ce stim". Cred ca este vorba de simplul fapt ca este prea vast domeniul acvaculturii astfel incat sa fie invatat pe YM intr-un chat scurt. Si, crede-ma, de lucrul asta ma lovesc in fiecare zi, si de fiecare data incerc sa gasesc informatiile de care am nevoie aici pe forum sau pe internet.
Simplu, nu-i asa?

I shut my eyes in order to see...
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

E clar ca tu intelegi ce vrei din vorbele mele , eu incercam sa te lamuresc ca nu se poate invata acvaristica in 10 min si ca e un pic mai complicat.Din actiunile tale am dedus ca tu asta vrei , sa te chinui la fel cum ne-am chinuit si noi nu sa asculti de sfaturile noastre.Daca vrei sa-ti mai raspunda cineva de pe forumul asta ar fi bine s-o lasi mai moale cu tupeul k nu impresionezi pe nimeni Totusi eu cred ca ai gresit forumul , acesta se adreseaza unor oameni carora le pasa de pesti si care prefera sa dea 200.000 sau mai mult pe un medicament sa trateze un peste decat sa dea 20.000 pe un peste nou.
Imi pare rau pentru offtopic , daca adiministratorii considera ca posturile trebuie sterse sau topicul inchis asa sa fie , eu nu am facut decat sa-mi exprim solidaritatea fata de colegii nostri care se chinuie sa-i ajute pe incepatori si primesc bobarnace in schimb din partea lor.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
cristiandincluj
Junior member

Joined: 26/06/2005 09:05:05
Messages: 9
Location: cluj-napoca
IP:
Offline

eu am inteles exact ce ai vrut sa spui , ti-am dat raspunsul. smilie
off topic inchis din partea mea.
si citesc aproape tot ce e scris pe forum.si in plus intreb si pe unul si pe altul ca sa fiu sigur ca iau decizia corecta.ca fiecare are o anumita parere.
le analizez,le pun cap la cap si apoi trag concluziile.
multumesc tuturor celor care ma ajuta cu sfaturi reale si nu cu afirmatii de genul : " Totusi eu cred ca ai gresit forumul "
apropos....mai am 2 guppy-tze.
una sta sus toata ziulica(linga neon) si cealalta se tot freaca cu burta de substrat (pietris) .care ar fii explicatia pt comportamentul celei de-a 2-a ?
nu e gravida ca m-am uitat cu atentie ....
se poate ca genocidul sa se datoreze faptului ca am pus pietris colorat din magazin sau doar faptului ca e prea mare (inca :-) :-) )numarul de pesti in comparatie cu numarul litrilor de apa.
[Email] [Yahoo!]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Probabil ca gupoaica ta are gris.Grisul e o boala des intalnita in acvariile supraaglomerate unde pestii sunt stresati si au sistemul imunitar scazut.Semnele ca pestii ar avea gris sunt "scarpinatul" de palnte si de substrat si niste puncte albe care pot aparea pe corp variabile ca numar. Tratamentul pentru gris este destul de simplu.Im primult rand temperatura din acvariu trebuie ridicata TREPTAT pe parcursul unei zile pana la 30 de grade celsius si mentinuta asa minim 3 zile.Deasemenea trebuie sa adaugi 1 lingurita de sare grunjoasa la 10 l de apa , dar asta numai in prima zi.Dupa 3 zile daca gupoaica ta nu se mai freaca de substrat atunci inseamna ca e vindecata si poti cobora TREPTAT temperatura de la 30 de grade la cat ii tii tu de obicei.Apoi trebuie sa faci un aschimb de apa sa se mai elimine din sare.Oricum la cati pesti ai tu in acvariu schimburile de apa trebuie facute la maxim 3 zile distanta iar hrana trebuie data in cantitati mici.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
kid
Member
[Avatar]

Joined: 05/05/2005 22:54:19
Messages: 157
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Parerea mea...
Sincer nu inteleg de ce va agitati atata. De raspuns la subiect sa raspuns. Daca omul nu vrea sa intelega ca "asa e mai bine pentru pesti" asta este. Doar nu vreti/sperati sa convingeti pe cineva care este foarte hotarat pe "ce stie el".
Sa oferi conditii optime la un acvariu tine de multe: respectul pt pesti, pt tine, etc. Dar ca in natura nu se poate.
Ideea forumul/posturilor este de a invata azi mai mult decat stiam ieri. Prin studiul altor posturi mai vechi poti obtine multe raspunsuri la problemele tale. Si in cazul unor nelamuririi/opinii la ceea ce ai "citit" deja, este ok sa intrebi fara nici o jena (fara aere ca postul asta asta este saturat).
Sincer din postul acesta nu se poate invata decat cum sa fii acid, sarcastic, incapatanat etc...dar nimic de bine (poate ca la uni e bine sa dai "ignor").
Legat de "Vina" de care zice johnny6600 nu sunt deacord...dar sper ca este doar parerea lui.
Cred ca cel mai bine este sa inchida un administrator acest post pana nu degenereaza mai mult.
Parerea mea...
[Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com