[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
construire filtru extern..  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
clauss
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2008 08:53:52
Messages: 500
Location: italia
IP:
Offline

spuneam mai devreme ca vreau sa fac acest tip de filtru in varianta "hard"
iata ideea mea: intrucit am vazut ca filtrul functioneaza perfect, m-am gindit sa il fac intr-o varianta mai mare si mai bine facut... am vazut prin posturile "batrinilor" de pe acest forum ca "virgula" capacitatea de filtrare este direct proportionala cu marimea mediilor filtrante, noul filtru v-a arata cam asa: acelasi tub de plastic, insa in loc de 110 mm voi folosi unul de aproximativ 250 sau chiar 300 mm deci mult mai mare, in care vor incapea mult mai multe medii filtrante si apa . Pentru ca o sa folosesc o pompa eheim de 1000 l/h o sa pun 2 furtune de tur care vor trage apa din 2 puncte diferite din acvariu. o data cu tubul de plastic o sa iau inca unul cu citiva mm mai mic decit primul tub pe care o sa il sectionez in bucati de 8-10 cm cu site la capete, bucati pe care l-e voi introduce in prima teava si in care o sa pun mediile, in acest mod curatirea si intretinerea s-e vor face mult mai usor
p.s. cind o sa il fac o sa rog sotia sa-mi faca niste poze pas cu pas dupa care sa se ghideze mai usor cine vrea sa il faca..



si inca un p.s. a-si vrea sa-i intreb pe "cei care stiu " cum a-r fii stimabilul domn Cirja Ioan si multi altri daca un astfel de filtru made by home a-r putea depasi performantele unui filtru canistra din comert?( in afara de estetica )

ACVARIUL MEU : http://s586.photobucket.com/albums/ss308/clauss77/?action=view&current=P1020632.jpg
[Email] [Yahoo!]
clauss
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2008 08:53:52
Messages: 500
Location: italia
IP:
Offline

am uitat sa mentionez inca o imbunatatire , in capac o sa am pe linga pompa principala , o eheim de 1000 l/h inca una care o sa stea in stand-by de 700l/h si care la nevoie( un acvariu pt puiet , carantina sau altceva) o sa intre in functiune , in felul acesta o sa am la dispozitie in tr-un timp record un acvariu deja ciclat

ACVARIUL MEU : http://s586.photobucket.com/albums/ss308/clauss77/?action=view&current=P1020632.jpg
[Email] [Yahoo!]
luci_sandor
Member
[Avatar]

Joined: 04/05/2008 09:32:18
Messages: 219
Location: Fagaras, judetul Brasov
IP:
Offline

am si eu o intrebare..poate ai scris si nu am citit eu destul de atent....cum etansezi firul care alimenteaza pompa...???

http://s571.photobucket.com/albums/ss156/luci_sandor/Green%20terror/
[Yahoo!]
cibserg
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/02/2009 17:54:34
Messages: 500
Location: Iasi
IP:
Offline

Dai o gaura in capac, comparabila ca diametru cu grosimea firului. Treci firul prin ea si apoi etansezi pe ambele fete cu un adeziv rezistent la apa. Pune o cantitate de adeziv generoasa. Eu am folosit Bizon Uuiversal ca asta aveam in casa dar merge si cu alti adezivi.

^Made in Iasi^ sau ^Buturuga si fluturi^ sau ^Terra fructuarius^ sau ^Pe urmele primaverii^ sau ^Hai la munte!^ sau ^Cycle of life!^
[WWW] [Yahoo!]
luci_sandor
Member
[Avatar]

Joined: 04/05/2008 09:32:18
Messages: 219
Location: Fagaras, judetul Brasov
IP:
Offline

la asta ma gandeam si eu..dar as fi sperat la o solutie care sa nu necesite taierea firului pompei sau desfacerea ei...caci asta duce la pierderea garantiei...

http://s571.photobucket.com/albums/ss156/luci_sandor/Green%20terror/
[Yahoo!]
clauss
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2008 08:53:52
Messages: 500
Location: italia
IP:
Offline

la unul dintre filtre am taiat firul pompei linga steker, la altul(cel cu pompa eheim) am decupat in capac o fanta 4 cm pe 1 cm pe care am astupat-o cu silicon in "cantitate generoasa" cum zice Cibserg , m-a costat 40 euro nu vreau sa pierd garantia...si amindoua variantele functioneaza fara probleme

ACVARIUL MEU : http://s586.photobucket.com/albums/ss308/clauss77/?action=view&current=P1020632.jpg
[Email] [Yahoo!]
alexnbv
Membru de baza

Joined: 07/01/2009 14:14:42
Messages: 378
Location: Bucharest - Titan
IP:
Offline

Astept cu mult interes poze cu varianta "hard" a filtrului

Acvariu 126
[Yahoo!]
cibserg
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/02/2009 17:54:34
Messages: 500
Location: Iasi
IP:
Offline

Si eu sunt curios.
Pana una alta ma chinui cu al meu.
Merge foarte bine dar face zgomot. Nu pot sa-l tin in camera in care dorm. Acolo e acvariul.
Nu inteleg de unde a aparut zgomotul. La inceput era doar cel de vibratie al pompei. Ulterior dupa cateva ore de functionare a inceput sa faca un zgomot asemanator cu fierberea apei. Diferit de cel care se aude cand intra bule de aer intr-o pompa.
Dupa amiaza o sa-l desfac sa vad care ar fi cauza.

^Made in Iasi^ sau ^Buturuga si fluturi^ sau ^Terra fructuarius^ sau ^Pe urmele primaverii^ sau ^Hai la munte!^ sau ^Cycle of life!^
[WWW] [Yahoo!]
clauss
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2008 08:53:52
Messages: 500
Location: italia
IP:
Offline

zgomotul a-r putea fi produs de faptul ca ai pus mediile filtrante prea dense sau prea inghiesuite vreau sa zic ca probabil ai presat vata sau buretele prea mult, e prea dens si dupa ce a tras si putina mizerie apa nu mai urca destul de repede la pompa , sau nu urca in cantitatea necesara,iar zgomotul e diferit pt ca nu e aer dar nici apa nu are de ajuns...

ACVARIUL MEU : http://s586.photobucket.com/albums/ss308/clauss77/?action=view&current=P1020632.jpg
[Email] [Yahoo!]
clauss
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2008 08:53:52
Messages: 500
Location: italia
IP:
Offline

edit :ca sa rezolvi problema (nu stiu decit ai debitul la pompa)i-ti recomand o imbunatatire: un al doi-lea furtun de tur care sa traga apa din celalalt colt al acvariului, asa o sa ai o apa si mai curata, daca nu ori schimba turul filtrului cu unul mai mare pentru un debit mai mare ,ori ai grija ca mediile filtrante sa nu fie prea presate, apa trebuie sa treaca oarecum lejer ptin ele...

ACVARIUL MEU : http://s586.photobucket.com/albums/ss308/clauss77/?action=view&current=P1020632.jpg
[Email] [Yahoo!]
cibserg
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/02/2009 17:54:34
Messages: 500
Location: Iasi
IP:
Offline

Multumesc de sugestii.
Cred ca aveti dreptate. Chiar sper sa fie asa. Va tin la curent.


Sergiu C.

^Made in Iasi^ sau ^Buturuga si fluturi^ sau ^Terra fructuarius^ sau ^Pe urmele primaverii^ sau ^Hai la munte!^ sau ^Cycle of life!^
[WWW] [Yahoo!]
cibserg
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/02/2009 17:54:34
Messages: 500
Location: Iasi
IP:
Offline

Datorita unor probleme tehnice, acest mesaj s-a pierdut.

^Made in Iasi^ sau ^Buturuga si fluturi^ sau ^Terra fructuarius^ sau ^Pe urmele primaverii^ sau ^Hai la munte!^ sau ^Cycle of life!^
[WWW] [Yahoo!]
cibserg
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/02/2009 17:54:34
Messages: 500
Location: Iasi
IP:
Offline

Daca s-a pierdut atunci o sa incerc sa repet ce scrisesem.

Spuneam ca am facut iar teste si am ajuns la concluzia ca, usurinta cu care apa circula prin filtru, influenteaza zgomotul produs de acesta.
De ex. daca strangulam furtunul de iesire din filtru, efectul era de crestere a nivelului de zgomot.

Am mai gasit o cauza a zgomotului.
Aerul ce sta sub capacul superior peste gura de intrare a pompei.
Am dat o gaura in capac, in care voi monta o supapa si dupa ce am eliminat aerul, s-a redus si zgomotul.

Zgomotul nu e unul deranjant dar cum eu sunt sensibil la zgomotele constante, in timpul noptii, si acvariul este in camera in care dorm, trebuie sa iau masuri.

^Made in Iasi^ sau ^Buturuga si fluturi^ sau ^Terra fructuarius^ sau ^Pe urmele primaverii^ sau ^Hai la munte!^ sau ^Cycle of life!^
[WWW] [Yahoo!]
clauss
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2008 08:53:52
Messages: 500
Location: italia
IP:
Offline

filtru diy hard ...nu o sa m-ai fie chiar asa de hard , cind m-am dus sa cumpar cele trebuincioase mi-au zis de la magazin ca cel mai mare tub de plastic cu capace etanse este de 160 mm, adica putin mai mare decit cel de 110 mm pe care il am acum, eu voiam minim 250 mm . oricum o sa mai caut, iar daca nu gasesc o sa il fac si din tub de 160, si o sa fie ...semi hard . mai cautam...

ACVARIUL MEU : http://s586.photobucket.com/albums/ss308/clauss77/?action=view&current=P1020632.jpg
[Email] [Yahoo!]
terapie
Junior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2009 13:24:13
Messages: 19
Location: Resita
IP:
Offline

clauss wrote:cind m-am dus sa cumpar cele trebuincioase mi-au zis de la magazin ca cel mai mare tub de plastic cu capace etanse este de 160 mm, adica putin mai mare decit cel de 110 mm pe care il am acum, eu voiam minim 250 mm


Ai putea sa pui 2 tevi cap in cap(din cate am vazut in poze is genul de teava de se foloseste la scurgeri si alte cele...mai inguste intr-un capat mai late in celalalt ptr a putea fi imbinate) acuma...nu stiu ce inseamna cu capace etanse, adica au capace doar ptr 1 tip de capat sau ? desi...tot poti sa unesti 2 tevi si ramai cu o teava de o marime pe care o vrei tu,oricum e ciudat ca au doar asa mici marimi

Bafta in continuare...m-am mai uitat si eu pe ici pi colo...si am mai vazut un tip de filtru extern home made (din sticla...cu admisie din teava mai groasa(pexal 16mm)etc...arata okish...si ceva mai interesant modul de filtrare decat burete, vata, burete...

image

http://img209.imageshack.us/img209/3174/clipimage0018kk.jpg

Bafta!
driku
Junior member
[Avatar]

Joined: 18/02/2009 16:47:10
Messages: 41
Location: Bucuresti - Militari(Gorjului)
IP:
Offline

eu am gasit tot ce mi-a trebuit in Hornbach! am facut filtrul si merge impecabil!
[Yahoo!]
clauss
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2008 08:53:52
Messages: 500
Location: italia
IP:
Offline

m-a bucur ca am fost de ajutor, si al meu functioneaza perfect, am facut o mica gresala pe care an remediat-o, in partea de jos pe unde intra apa am pus multa vata perlon cam indesata si se colmata repede, la 2 saptamini scadea debitul, acum am mai scos din vata si merge perfect , un al 2-lea sfat este cind vrei sa il cureti pune-l intr-o galeata , dezamorseaza turul , opreste-l si apoi tragi furtunele , altfel dai cu apa pe jos si sotia ...
in curind vreau sa il refac sin teava de 200 sau 250mm(deci o capacitate imensa de filtrare), problema e ca la dimensiunea asta nu gasesc tub cu capac la ambele capete...tre sa vad cum fac...

ACVARIUL MEU : http://s586.photobucket.com/albums/ss308/clauss77/?action=view&current=P1020632.jpg
[Email] [Yahoo!]
clauss
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2008 08:53:52
Messages: 500
Location: italia
IP:
Offline

varianta prezentata de Terapie cu un topic in urma am avut-o la acvariul vechi, nu prea merge pentru ca functioneaza pe principiul vaselor comunicante, nu puteam folosi o pompa mai mare de 200 l/h pentru ca cele 2 furtune de tur nu aduceau apa destul de repede.. smilie

ACVARIUL MEU : http://s586.photobucket.com/albums/ss308/clauss77/?action=view&current=P1020632.jpg
[Email] [Yahoo!]
terapie
Junior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2009 13:24:13
Messages: 19
Location: Resita
IP:
Offline

clauss wrote:varianta prezentata de Terapie cu un topic in urma am avut-o la acvariul vechi, nu prea merge pentru ca functioneaza pe principiul vaselor comunicante, nu puteam folosi o pompa mai mare de 200 l/h pentru ca cele 2 furtune de tur nu aduceau apa destul de repede.. smilie


Poti sa pui furtun mai gros pe tur si mai subtire pe retur...ar trebui sa se remedieze problema ;)
driku
Junior member
[Avatar]

Joined: 18/02/2009 16:47:10
Messages: 41
Location: Bucuresti - Militari(Gorjului)
IP:
Offline

da...se poate si asa...am incercat eu ! acum depinde cum vrea omul...
[Yahoo!]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com