[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Ciclare acvariu (dupa 14 zile NO2 - 1 mg/L (ppm))  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
alexnbv
Membru de baza

Joined: 07/01/2009 14:14:42
Messages: 378
Location: Bucharest - Titan
IP:
Offline

Multumesc pentru sfaturi, pana la urma am sa las configuratia asta din moment ce nu pot aparea probleme.

PS: Greu mai trece timpul cand ai acvariul la ciclat, cand ma gandesc ca stau cu el de 3 saptamani si ar mai trebui sa astept cel putin inca 2 sapt imi vine sa... in sticla de la acvariu )

Ma gandeam poate cei cu mai multa experienta imi pot da niste sugestii pentru acvariul meu, referitor la decor.... http://www.acvariu.ro/coppermine/thumbnails.php?album=1205 sunt convins ca mai am multe de facut.

Multumesc.

Acvariu 126
[Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

alexnbv wrote: niste sugestii pentru acvariul meu, referitor la decor.


Poti pune niste mopani - se gasesc la magazinele de acvaristica sau mangrove pe care sa le imbraci cu muschi de Java, sau sa legi niste Anubias de ele cu un fir de nailon, pietre de riu, bilute de Cladophora etc - depinde de imaginatia si gustul tau. Daca stii cum sa preagatesti o buturuga - si asta o poti face folosind butonul SEARCH, bazinul va capa un plus de originalitate.

Si abtine-te sa pui ruine sau temple antice, amfore , corabii, scoici, bilute colorate sau alte elemente care nu au nici o legatura cu un colt de natura.
blackmoor
Junior member

Joined: 03/01/2009 20:32:34
Messages: 79
Location: Bucuresti, Romania
IP:
Offline

vad o plantuta in spate mai spre dreapta care imi seamana a valisneria. desi momentan e pitica. dupa gustul meu as mai adauga niste valisneria. cand va creste si ea, si elodeele alea, va fi verde backgroundul si va arata frumos.
din tot ce a enumerat dolly, pt cum arata acum si cum sa-l imbunatatesti, as alege doar cladophora, care sa fie undeva in fata acelor pietre, sa rupa putin din golul de pana la ele.
si poate, niste plante, scunde, pitice, dar nu covor, in fata mopanului.
este un echinodorus,,nu stiu cum ii zice'' cu frunze mici si subtiri, cel mai mic din vasta gama de echinodorusi, frunze de forma celor de valisneria, dar care nu creste mai mare de 10cm parca. oricum scund.
ala parca ar da bine acolo.
in rest frumos, cu gust, chiar imi place.
astept sa-ti mai creasta plantele si sa revi cu poze
alexnbv
Membru de baza

Joined: 07/01/2009 14:14:42
Messages: 378
Location: Bucharest - Titan
IP:
Offline

Multumesc mult pentru sfaturi Dolly & blackmoor.

Zilele astea am sa incerc sa folosesc sfaturile date de voi pentru a completa golurile din acvariul meu.

Sper ca plantele sa o duca bine pana cand voi reusi sa imi iau o instalatie mai adevarata de CO2. Pana atunci am sa folosesc zilnic Tetra CO2 optimat...

http://www.acvariu.ro/coppermine/thumbnails.php?album=1205 orice sfat sau critica este binevenita in continuare

Acvariu 126
[Yahoo!]
alexnbv
Membru de baza

Joined: 07/01/2009 14:14:42
Messages: 378
Location: Bucharest - Titan
IP:
Offline

Revin cu inca o intrebare....

As vrea sa schimb cateva tuburi de neon si nu stiu care ar fi combinatia optima pentru a pune in valoare atat culorile pestilor cat si cele ale plantelor.
In capac am loc pentru 4 tuburi de 18W(60 cm), si m-am gandit la urmatoarea schema:
2* PHILIPS AQUARELLE
1* AQUA GLO
1* TLD 830

Nu stiu cat de buna este asocierea de mai sus si nici daca cele 4 tuburi sunt prea mult pentru plantele pe care le am, de aceea ii rog pe cei mai experimentati sa imi recomande o combinatie optima de neoane pentru acvariul meu de 120L - http://www.acvariu.ro/coppermine/thumbnails.php?album=1205

Multumesc.

Acvariu 126
[Yahoo!]
blackmoor
Junior member

Joined: 03/01/2009 20:32:34
Messages: 79
Location: Bucuresti, Romania
IP:
Offline

1. si aqua glo si aquarelle mi se pare mult prea mult albastru
2. 4neoane si plante putinele ar putea duce la alge, si carente, deoarece plantele, in functie de cantitatea de lumina, consuma mai multe/putine micro/macro elemente.

eu as inlocui aquarelle cu osram fluora, daca vrei cu adevarat plante frumoase, daca nu, 2*aquarelle+2*830, asta ar crea un bazin aparent putin luminat, galben, si poate neplacut ochiului, dar si niste plante frumoase

sau 2*aquarell+2*osram 865(si philips are 865 dar e mai bun osram)
spulberica
Member
[Avatar]

Joined: 17/10/2008 15:59:58
Messages: 105
Location: Bucuresti, Eroii Revolutiei
IP:
Offline

Nu cred ca sunt cel mai in masura sa-ti raspund la intrebarile despre tipul neoanelor, dar in ceea ce priveste numarul lor, cred ca ma pricem inca bine la matemetici elementare.

Lumina se calculeaza in functie de suma de watti pe care o au neoanele tale, apoi iei in calcul si temperatura de culoare si spectrul radiat. In privinta temperaturii si a spectrului mai am multe de invatat. In schimb, regula spune ca o lumina puternica inseamna 1w / litru iar o lumina slaba este sub 0.3w / litru.

Aici vei gasi catalogul cu plante de la tropica unde se specifica in dreptul fiecarei plante de cata lumina are nevoie. Atentie, intensitatea luminoasa perceputa de ochiul uman (care se masoara in lumeni) nu are nici o legatura cu necesarul plantelor. Deci calculezi w / litru. In plaja 0.3 - 1 w / litru cred ca te descurci sa faxi aproximari de lumina slaba / buna pentru plantele tale odata ce le-ai trecut in revista necesitatile.

Succes
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

AquaGlo n-o sa-si faca simtit efectu' intre celelalte.
Insista cu Osram Fluora .

Poze: smilie ... Poze cu plante
alexnbv
Membru de baza

Joined: 07/01/2009 14:14:42
Messages: 378
Location: Bucharest - Titan
IP:
Offline

Multumesc pentru sfaturi.
Am vazut ca foarte multa lume este multumita de tuburile OSRAM Fluora, dar din cate am vazut acestea se gasesc mai greu, din acest motiv m-am gandit prima data la Philips.
Sper sa gasesc maine in Hornbach aceste tuburi...daca nu trebuie sa ma uit prin alte parti.

Acvariu 126
[Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

In hornbach gasesti doar Phillips Aquarelle. Pentru Osram Fluora,865,etc. poti cauta la oamenii astia: Marbo Media

Telefon: 0212530818
0212530819
Fax: 0212530820
Adresa: Str.Popa Lazar, nr. 5-25, Bucuresti
Email: office@marbo-media.ro
Vezi ca parca au si site, si sunt si relativ aproape de tine. Io de la ei am luat.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
LUPmic
Senior member

Joined: 26/05/2008 09:28:07
Messages: 1182
Location: Bucuresti, Berceni
IP:
Offline

In Hornbach am fost eu acum cateva zile, au Aquarelle, mai era 830 si 840(de 18 w).Asta stiu sigur ca aveau ca le-am retinut dar mai au si altele
[Email] [Yahoo!]
alexnbv
Membru de baza

Joined: 07/01/2009 14:14:42
Messages: 378
Location: Bucharest - Titan
IP:
Offline

Foarte utila informatia de la tine, multumesc pentru raspunsul rapid.

Am retinut de cand mi-am cumparat acvariul ca in Hornbach nu aveau o oferta foarte diversificata de tuburi...

Poate am noroc ca maine sa fie deschis la cei recomandati de tine. :-o

Acvariu 126
[Yahoo!]
alexnbv
Membru de baza

Joined: 07/01/2009 14:14:42
Messages: 378
Location: Bucharest - Titan
IP:
Offline

Au si alte modele, am patit-o... cand am inceput acvariul mi-am luat si 2 tuburi din HOrnbach, iar dupa 2 sapt am realizat ca unul dintre ele(JBL) era pentru soparle si alte reptile... deci nu avea nici-o legatura cu acvaristica...treuia sa fiu un pic mai atent...;)

Acvariu 126
[Yahoo!]
alexnbv
Membru de baza

Joined: 07/01/2009 14:14:42
Messages: 378
Location: Bucharest - Titan
IP:
Offline

Greu de gasit modelul FLORA....poate aveti idee de unde l-as putea achizitiona.
Toate variantele anterioare nu au dat rezultate.

Multumesc.

Acvariu 126
[Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Ti-am scris mai devreme unde. Suna-i maine, ca sigur au, daca nu, 865

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
alexnbv
Membru de baza

Joined: 07/01/2009 14:14:42
Messages: 378
Location: Bucharest - Titan
IP:
Offline

Intradevar...pana la urma am fost la adresa indicata de tine si am reusit sa achizitionez cele 2 tuburi OSRAM Fluora, multumesc inca o data pentru info.

In cazul in care exista si alti potentiali clienti nu incercati sa mergeti in weekend pentru ca este inchis, au program doar in cursul saptamanii de la ora 9 pana la 18.

Acvariu 126
[Yahoo!]
alexnbv
Membru de baza

Joined: 07/01/2009 14:14:42
Messages: 378
Location: Bucharest - Titan
IP:
Offline

Desi am citit toate articolele despre popularea acvariului, totusi cred ca am gresit un pic....in acvariul meu de 123 litri brut am pus 29 neoni si 2 cory.

Credeti ca este prea mult? Ar trebui sa renunt la o parte din ei?

Acvariu 126
[Yahoo!]
ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Eu as mai pune in acel acvariu 4 cory (sunt pesti de banc , minim 6).29 neoni nu sunt foarte multi,avand in vedere ca sunt mici si nu fac mizerie aproape deloc.Insa nu mai lua alti pesti in afara de 4 cory.

Until you find someone worth dying for, you never really live.
alexnbv
Membru de baza

Joined: 07/01/2009 14:14:42
Messages: 378
Location: Bucharest - Titan
IP:
Offline

Cory se fac destul de mari...si ma gandesc ca nu se vor simtii bine 35 de pesti intr-un acvariu de 126 de litri.

Acvariu 126
[Yahoo!]
ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Exista si specii de cory care raman pitice : Corydoras hastatus,Corydoras pygmaeus,etc.Poate gasesti sa cumperi 6...si ii apoi ii dai pe actualii 2.

Until you find someone worth dying for, you never really live.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com