[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
betta cel agresiv o ia pe carca de la xipho !!! cum asa ?  XML
Forum Index » Anabantidae
Author Message
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

iomaster wrote:Si apropos de bettanul meu e normal ca apa in care sta sa faca bulbuci ( bule de aer care plutesc la suprafata ) cu toate ca e schimbata cam la 2-3 zile . Stiu ca am gasit mai demult o explicatie parca pe forum in acest sens dar vad ca nu mai dau de ea acum pe forum .

Nu "bolboroseste" . Inseamna ca masculul tau este matur si isi face un cuib din spuma. E perfect normal, asa ca lasa-l in pace sa-si vada de "treaba".
iomaster
Junior member
[Avatar]

Joined: 07/12/2008 18:21:22
Messages: 17
Location: Pitesti
IP:
Offline

okeiu ! as you said ... Haruko
Alex21
Junior member

Joined: 22/06/2017 01:06:59
Messages: 5
IP:
Offline

Salut
Si eu am o problema de genul acesta. Am un acvariu de 40 l populat cu 3 molly,2 xipho,3 guppy,4 cory si 3 creveti iar ieri mi-am luat un betta halfmoon care si-o ia rau de tot de la o femela molly. Ce sa fac? Femela este galbena si il ciupeste intr-una. Betta se zvarcoleste ca si cum e pe uscat atunci cand il ciupeste si nu riposteaza deloc. Azi am facut un mic experiment si am bagat fiecare peste pe rand cu betta in maternitate ca sa vad daca toti il ataca. Pe betta l-au mai atacat doare cei 2 xipho(mascul si femela) dar la ei a ripostat in rest el a fost cel care urmarea pestii. Cand am pus molly galben am crezut ca o sa moara pestele betta pentru ca facea atat de urat cand era ciupit incat se dadea cu capul de peretii maternitatii asa ca am scos imediat pestele molly iar acum betta este singur in maternitate. Aseara am tinut pestele molly singur in maternitate ca sa vad cum se comporta betta in acvariu iar el este foarte retras pentru un peste betta,chiar dubios de retras si calm. Azi am luat o solutie care reduce stresul gangindu-ma ca molly reactioneaza asa deoarece este stresata dar nu a dat rezultate pentru ca experimentul l-am facut dupa ce am pus solutia si dupa cum am spus mai sus,pestele betta nu stia pe unde sa mai fuga de acel molly galben... . Am mai avut un beste betta crowntail in acel acvariu cu aceiasi pesti si nimeni nu se lua de el. Momentan crowntail este pus intr-un acvariu separat pentru ca este pe tratament. Vad ca si acum molly galben ii da tarcoale pestelui betta care este in maternitate. Ce sa fac? Va rog ajutati-ma pentru ca este un betta foarte frumos si este pacat de el pentru ca este si foarte calm.
 
Forum Index » Anabantidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com