[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Album de alge  XML
Forum Index » Alge
Author Message
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

Asta e problema cu ei. Am si eu unul si aproape s-a dublat intr-o luna. Poate daca iti cumperi mai multi sa faci ceva treaba.
[Email]
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

Avand putin timp liber va fac o propunere impreuna cu rugamintea de a ma ajuta: precum se vede in momentul de fata albumul de alge a ramas fara pozele originale din motive de copyright, propunerea mea este sa posteze fiecare poze cu algele tratate in articol dupa care la vom selecta pe cele mai bune si le vom pune in album.

Inafara de acest lucru, acest topic ramane deschis discutiei despre alge si impartasirii experientei impotriva algelor a fiecaruia dintre acvaristii de aici care a avut succes impotriva oricarui fel de alga.

In aceasta idee o sa incep eu cu o problema care ma apasa in momentul de fata: cum scap de algele "albastre verzui maloase" inafara de metoda prezentata in articol pentru ca nu as vrea sa stric filtrul biologic.
Datele problemei sunt: acvariu de 60 tinut fara doar cu 2 ancistrus si un SAE pentru mai multe luni in care aceste alge au progresat si regresat din cand in cand. In ideea ca sunt putini nitrati am acum in acvariu 5 leeri marisori si un SAE si algele au ramas in acelas stadiu, ba cateodata se inmutesc foarte mult. Mai am un acvariu la fel in care folosesc aceeasi apa si nu am astfel de probleme, dar am alte plante in el si nu am substrat fertil. Sa fie din cauza aquabasis plus? Masa vegetala este mare in acvariu: barclaya, eustralis, heteranthera zosterifolia, ludwigia repens.
[Email]
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

Incearca blackout 3 zile. Daca nu mor, nu sunt cianobacterii.
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

In sfarsit am scapat de ele! Am redus lumina de la 0.68 W/litru la 0.38 W/litru si am curatat bine toate plantele de putreziciuni. Multumesc Val pentru sfat, a ajutat insa nu mi-am permis chiar blackoutul pentru ca aveam ceva plante la care tin foarte mult si n-am vrut sa le pierd. Metoda cu redusul luminii a durat mai mult dar de cand am redus-o au inceput sa moara incet si sigur .

Partea ciudata din lupta cu ele e ca se zice ca se fac in ape cu nitrati putini. Nu aveam decat un peste mic atunci cand au aparut. Dupa ceva vreme am bagat o populatie de vreo 5 leeri, 4 moli, 3 kribi si un SAE si parca tot in ciuda imi faceau, tot mai mari s-au facut, cateodata se faceau ca o "patura" atat de groasa incat avea consistenta de jeleu, se faceau chiar si de 5 mm grosime.
[Email]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

sasuku wrote:am si eu o alga de care nu pot sa scap nicicum,nu stiu ce sa mai fac si nici nu stiu cum se chiama,creste pe plante si pe toate onamentele ca un par,
ma poate ajuta si pe mine cineva?

Acesta este un Sticky si ar fi bine sa nu il poluam.
Deschide un topic separat. Daca ai si o poza, cu atit mai bine. Vei afla si raspunsul cu siguranta.
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

sasuku, o sa-mi permit un raspuns. Ai un tip de alge rosii destul de comune in acvariu, se cheama BBA. Sunt destul de pacatoase si scapi greu de ele. Cauza aparitiei nu o cunosc dar stiu ca nu rezista prea mult in acvariu la aditia de dioxid de carbon.
[Email]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Sasuku si Daniela76, va rog sa deschideti topicuri la Coltul Incepatorului sau la Alge, nu mai postati in articolele sticky.
Sasuku, ne vedem si la Despre noi? Te roooooog. Multumeeeeeeesc.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Daniela76
Member
[Avatar]

Joined: 14/01/2012 22:21:35
Messages: 209
Location: Bruxelles
IP:
Offline

alber wrote:Sasuku si Daniela76, va rog sa deschideti topicuri la Coltul Incepatorului sau la Alge, nu mai postati in articolele sticky.
Sasuku, ne vedem si la Despre noi? Te roooooog. Multumeeeeeeesc.


N-am nimic impotriva acestei decizii dar daca articolele postate de noi sunt "sticky" inseamna ca si ale celorlalti nu-si au locul aici. Mi se parea normal sa se stearga ori toate discutiile dupa articolul initial si fiecare sa-si deschida topicuri noi, ori niciunul. In fine, e doar o sugestie. Poti sterge acest post dupa ce il vei citi.
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Am inceput sa am si eu " algele sub forma de puncte " care se manifesta si la mine in acvariu exact ca in descriere. Pe peretii acvariului. Totusi am vazut ca apar ici colo si pe pietre, asta nu am vazut in descriere. Ce se poate face ca sa le combat ? Doar indepartare mecanica ? Sau ar fi cazul sa incerc sa reduc putin fertilizarea ?
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

MihaiF wrote:Am inceput sa am si eu " algele sub forma de puncte " care se manifesta si la mine in acvariu exact ca in descriere. Pe peretii acvariului. Totusi am vazut ca apar ici colo si pe pietre, asta nu am vazut in descriere. Ce se poate face ca sa le combat ? Doar indepartare mecanica ? Sau ar fi cazul sa incerc sa reduc putin fertilizarea ?


Daca sunt sub forma de puncte verzi, pe peretii acvariului dar si pe plante de tip Anubias, cu crestere lenta, atunci sunt Green Spot Algae (GSA). Eu am scapat de ele cu Spiral Horn. Probabil si Oto le consuma. De regula apar acolo unde poate sa ajunga razele soarelui.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

soarele nu bate pe acvariul meu nici o dat , nu are pe unde . Sunt exact cum ai zis tu doar ca pe plante nu, ci pe sticla si piatra. Eu am doar 2 oto, un aimonier si 6 neritina in echipa de curatenie.

This message was edited 1 time. Last update was at 19/05/2017 22:32:58

Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Cum spuneam, pe mine m-au scapat Spiral. Sunt tot din clasa Neritina. Dar sunt multe Neritina. Tu ce ai, Zebra?

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Da
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Ciudat! Zebrele sunt listate ca mincatori de alge in acelasi orizont ca si Spiral. Sindurul lucru care ii face sa nu conzume alge este prezenta resturilor de hrana, mai cu seama vegetala, pe substrat. In acest caz, ii vezi mai mult pe fundul acvariului decit "pascind" pe pietre, plante si peretii acvariului. Dai de mincare cu Spirulina sau pastile de tip wafer?

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Ene Flavius
Unripe member

Joined: 09/12/2021 21:47:25
Messages: 1
IP:
Offline

Andariel wrote:Cam asa arata acvariul meu de cand am schimbat tuburile fluorescente cu lampile HQI.

image

De 1 luna am cosmaruri cu acvariul asta; am zis initial ca e de la substrat - l-am aruncat (sau dus 4 bulioane la gunoi); am schimbat apa, am schimbat materialele filtrante, am pus carbon activ, am renuntat la fertilizanti.........ce sa mai......mai aveam un pic si schimbam casa in care se afla acvariu si acum aflu ca e de la lumina. Nu mai vorbim de faptul ca i-am terorizat pe toti cu telefoanele intreband ce si cum, din ce cauza, etc...... si in afara de Andrei Cristea, nimeni nu mi-a oferit o solutie viabila. Se pare ca spusele lui Andrei se adeveresc in acest caz.

Buuuuuun......... Fac eu calculul la lumenii de la lampi si descopar ca am 95 de lumeni pe litru !!!!!!!!!!!!! cand toata lumea vorbeste de faptul ca la 40 de lumeni/litru e un acvariu bine luminat. Acum stau si ma intreb: eu sunt prost sau dobitoc ? Cum naiba nu mi-a trecut prin cap ca poate fi de la lumina ?

Postul asta in sfarsit m-a luminat asupra problemei. Maine introbag o lampa UV si va spun daca are vreun efect sau este egal cu zero. Nu vreau sa apelez la solutii anti-alge (nu am incredere in ele).

In orice caz, daca schimb la 3 zile cam 75% din apa din acvariu si este inutil. Dupa 3 zile e la loc verde. Foarte curata, dar verde.

Intrebarea este: ce sa fac in cazul asta? Ca lampa UV mai mult de 1 ora nu o tin ca imi distruge substantele fertilizante si Dennerle costa mult.

O solutie mi-ar prinde bine !



Am si eu aceeasi problma ca si tine.. cu algele adica.... bine, eu si cu ciclarea, ca sunt la inceput.... si se pare ca, pana nu ti-o furi nu te apuci de cautat....

Ce vreau eu sa va intreb este daca pot refolosii substratul de la apa aia verde, filtrul si toate accesoriile.... la un schimb complet de apa.
Am hotarat, pentru a nu o lua de la 0 cu ciclul, sa iau cam jumatate din cantitatea acvariului, deja ciclata de la cineva.
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Poate nu am inteles eu, vrei sa schimbi toata apa? Nu exista apa ciclata, deci te chiniesti sa o cari degeaba.
[ICQ]
 
Forum Index » Alge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com