[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Puncte mici albe pe interiorul sticlei din acvariu.  XML
Forum Index » Alge
Author Message
Misumic
Unripe member

Joined: 04/11/2007 17:03:57
Messages: 1
Location: BUCURESTI
IP:
Offline

Am patit si eu acelasi lucru la un acvariu infiintat cu 2 luni in urma. Dupa ce am trecut prin faza cu invazia de alge verzi in prima luna si cu alga bruna in cea de a doua, am patit-o si pe asta cu niste pete albe pe geam si pe Cabomba. S-a intamplat la 3 zile dupa ce schimbasem apa (50% din ea+spalare temeninica a acvariului, pietrisului si a filtrului) si elementul filtrant (Tetratec EasyCrystal FilterPack C).
Am sifonat fundul acvariului si am improspatat 25% din apa adaugand Algacid si Sera Nitrivec. Am oprit hranirea pestilor pentru 24 de ore si am intrerupt iluminarea acvariului pe timp de noapte (pana atunci lumina mergea non-stop). Deja de a doua zi geamurile au inceput sa se curete usor iar pestii ciuguleau de zor frunzele de Cabomba. La trei zile fenomenul a disparut complet. Oricum, dupa pataniile cu algele de tot felul, am ajuns la concluzia ca multe din rele mi s-au tras de la prea multa mancare data odata. De atunci le dau numai cat pot manca de la suprafata in 1-2 minute iar o data pe saptamana ii tin la regim pentru 1 zi.
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

viulian wrote:

Acum imi dau seama ca punctele alea au inceput sa apara atunci cand filtrul s-a imbaxit de mizerie. De vreo saptamana vreau sa-l spal (a trecut o luna fix de cand i-am dat drumul), si azi i-a venit randul.

Aproape sa vomit de cat de urat mirosea s-a inegrit apa de 5L (scoasa din acvariu) in care a plutit. Probabil bacteriile alea din el nu-si mai faceau treaba corect.


niciodata n-am patit sa am buretii chiar atat de oribili. se intampla sa devina maro si sa para plini de mal, dar nimic prea scarbos
nu mai hranii pestii niciodata in cantitati mari, ca sa aiba destul pentru mai tarziu smilie incearca sa-i hranesti mai des, dar in cantitati foarte mici. nici macar cat manca in 2-3 minute. doar putin cat prinzi intre 2 degete, si reusesc ca ciuguleasca in sub 1 minut, de 2-3 ori de zi :pigeons: . iar sanitarii gasesc orice urma de hrana, nu le trebuie din belsug, sa stea linga ei si sa putrezeasca.

fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Da, acum pot spune ca ai dreptate tot patitu'-i priceput!

La mine filtrul s-a murdarit in prima zi, cand nestiind cum sa torn apa usor peste substrat, am ridicat o gramada de 'pamant' in apa - si facusem un terci acolo. Probabil o sa cumpar un filtru nou sa il las o vreme sa mearga in paralel cu asta vreo 2-3 saptamani, si dupa aceea il spal bine de tot si-l refolosesc dupa ce se usuca.

Am urmat si sfatul lui Anubias sa mai cumpar ceva plante care sa manance nutrientii in surplus [eu avand putine], si acum astept sa vad daca dispare pufu'.
Am cumparat si niste Algumin, dar am citit mesajele lui Porcu' in care spunea ca el foloseste doar in cazuri critice, caci omoara si plantele cateodata. Asa a sunt mai linistit acum
[WWW]
Sesmar
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 07/10/2007 09:32:07
Messages: 509
Location: Insulele Virgine, Inteligente si Devreme Acasa
IP:
Offline

Da' de schimbatul partial al apei nu zici nimic?
Pana cumperi filtrul ala nou si vezi cum se adapteaza plantele noi incearca sa schimbi 10-15 % din apa zilnic si cateva zile scade perioada de iluminat a acvariului la doar 4-5 ore - presupun ca nu vrei sa auzi de intuneric total :p

Si, in aceasta perioada, hraneste pestii o data la doua zile atat cat le-ai da la o masa...nu-ti face griji ca n-or sa sufere rau...cel mult ies din acvariu si te alearga prin casa.

865
[Yahoo!]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Am zis :-) !

si o sa schimb zilnic cam 10% ca sa dispara mirosul

Da, o sa reduc si iluminarea. Acum e pus 8 ore de maine incepand, 4-5h. A venit iarna ziua pestilor mai scurta!.
[WWW]
Sesmar
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 07/10/2007 09:32:07
Messages: 509
Location: Insulele Virgine, Inteligente si Devreme Acasa
IP:
Offline

viulian wrote:Am zis :-) !



btranetile taica

865
[Yahoo!]
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

viulian wrote:Aproape sa vomit de cat de urat mirosea s-a inegrit apa de 5L (scoasa din acvariu) in care a plutit. Probabil bacteriile alea din el nu-si mai faceau treaba corect.
Sa fie oare de la datul mancarii cat pentru o saptamana, cand ai introdus pestii?

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Bingo
Vineri seara le-am dat de mancare de toate. Sambata n-a avut nimic. Duminica dimineata insa........... ziceai ca a trecut armata de pisici cu burtile pline de apa si s-au desertat la mine in acvariu
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Dupa cateva zile cu lumina 8 ore (eu lasam de dimineata pana seara cand veneam, in total 12-13 ore) si mult mai putina hrana, a inceput intr-adevar sa se curete.

Yupii!

(mai greseam si cu faptul ca dand multa mancare pentru sanitari (mancare de 'fund') - peste ea dadeau si melcii care se infruptau cu nesimtire nemai fiind atrasi de alergatura meticuloasa dupa alge. Mancau, se retrageau intr-un colt, si vegetau acolo. Acum, cu mancare mai putina, au prins viteza pe geamuri si physa si pomacea si rezultatele se vad).
[WWW]
 
Forum Index » Alge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com