[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
acvariu #2  XML
Forum Index » Despre noi
Author Message
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

Lofty wrote:
viviparu'"]3) ... nici filtrul nu ameninta eventualii pui...[/quote:44f0aab713 wrote:
Din pacate al meu ii cam ameninta... filtru intern de Juwel Rekord 60. La curatarea lui gasesc printre bureti de fiecare data 15-20 de pui de cca. 2mm. Bineinteles ca incerc sa salvez cati pot... ideea e ca pot ajunge acolo...

Contextul in care am raspuns ca filtrul nu este o amenintiare era legat de ceea ce zicea ozi, adica faptul ca peste intake-ul filtrului am pun un burete in rest asa e, o caruta de red cherry traiesc in cele 4 compartimente ale filtrului meu

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

eu ii hranesc pe ai mei cu Nutrafin Color Enhancing Flakes, cu mancare congelata (bloodworms, artemia, spirulina si inima de vita) si cu felii de castravete, mazare sau foi de salata verde (pe care ori le inghet, ori pe bag in cuptoru cu microunde vreo 10-15 sec, ca sa le inmoi si ca sa se scufunde in apa). le dau foarte putin in fiecare zi, doar cate una din cele enumerate mai sus, in ordine aleatorie.
azi pe cand ii chemam la potol :pigeons: am vazut ca de fapt am 2 femele cu oua pe burta

fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
viviparu'
Senior member

Joined: 31/08/2004 20:19:34
Messages: 1131
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Sandu wrote:In paranteza fie spus pH-ul este factorul care tine sub control reproducerea lor mai mult sau mai putin frecventa

Citind articolul despre Red Cherry am vazut ca le place un PH usor acid spre neutru.
Sa inteleg ca un asemenea pH pastreaza o anumita cadenta a reproducerilor in timp ce un pH mai degraba bazic(7.2-7.4) rareste ritmul depunerilor?
Duritatea apei are vreo influenta? Presupun ca DA. Deci apa ar trebui sa fie mai degraba "moale", nu?

Oare unde vom gasi atatea intrebari pentru cate solutii avem?
[Email]
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

[quote="viviparu'"] Citind articolul despre Red Cherry am vazut ca le place un PH usor acid spre neutru.
Sa inteleg ca un asemenea pH pastreaza o anumita cadenta a reproducerilor in timp ce un pH mai degraba bazic(7.2-7.4) rareste ritmul depunerilor?
Duritatea apei are vreo influenta? Presupun ca DA. Deci apa ar trebui sa fie mai degraba "moale", nu?[/quote:ea811b084d"]
Nu stiu la ce articol faci tu referinta.
Pe net sunt zeci...unele cu informatii prea generale, altele cu informatii eronate, unele intr-adevar mai documentate...dar din pacate nu am carti pe subiect care cu siguranta ar fi mai credibile.
Eu iti spun din experienta mea, in acvariul meu, pe la pH 6.6 nu prea le mai ardea de ...duritatea posibil sa influenteze, dar la mine e aia de Bucuresti, la alta nu m-am jucat deci de ce sa te aburesc...cu ce am citit prin alte pariti si sa iti prezint ca si cum ar fi din experienta mea?!?
Asta e pasiune altora...

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

Acum am 3 femele gravide :rulez: :rulez: :rulez:
Asta inseamna ca le merge bine crevetilor si tot soiu de activitati :18: au locul prin acvariul meu nano
Le-am vazut pe toate 3 la un loc, dar pana am adus aparatu sa le trag o poza, s-au imprastiat si s-au ascuns. Incerc maine din nou, pe la ora mesei...ca doar atunci se strang cu totii in acelasi loc.

fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

tocmai am gasit cum se inmultesc Red Cherry Shrimp.
aviz minorilor, urmeaza material :18:
http://www.planetinverts.com/forum/viewtopic.php?t=640

fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

ozi wrote:tocmai am gasit cum se inmultesc Red Cherry Shrimp.
aviz minorilor, urmeaza material :18:
http://www.planetinverts.com/forum/viewtopic.php?t=640

Hustler curat ce mai...
Poza este extrem de sugestiva si pentru ce scriam pe la primele postari legate de subiect, apropos de diformismul sexual:
Sandu wrote:Deobicei cei rosu inchis sunt femelele...Cei transparenti si mai mici sunt masculii.
...asadar recunoasteti personajele...

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
aladin
Junior member

Joined: 24/10/2007 22:49:48
Messages: 26
Location: bacau
IP:
Offline

gataa...am printat poza si am puso background la ''borcanul'' cu creveti..poate poate ii vad si eu in actiune ..ca tot naparlesc zilnic cate unu si se zice ca dupa naparlire e momentul
g.g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/08/2002 04:30:55
Messages: 1728
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Foarte tare!

Just for fun!
www.REEF.ro
[WWW]
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

tocmai am vazut primul puiut de la creveti. e super mic, 1-2mm, si sta ascuns in xmass moss. m-am holbat vreo 5 minute, dar altii n-am reusit sa ochesc. sunt sigur ca sunt mai multi, pt ca acum doar 1 din 3 femele mai poarta oua.
in orice caz, pentru cei ce vor sa creasca si sa inmulteasca creveti, fara batai de cap, le recomand cu drag sa incerce Red Cherry Shrimp (Neocaridina denticulata sinensis)
acu abia astept sa creasca puii, ca sa-i mut in acvariul de 60 L, sa mai lupte impotriva algelor :scrima:

fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

zilele trecuta am facut defrisari masive, pentru ca rotala rotundifolia crescuse in mod barbar si saracul meu nano parea o jungla. abia mai zaream cate un crevete dupa cateva minute de cautari.
in sfarsit ii pot vedea usor acuma. chiar si puii, care-s o droaie :pigeons:
este inca "fresh" noul aquascape, trebuie sa-si mai "dea drumul", dar nu m-am putut abtine, si i-am tras vreo 2 poze:
image
image

fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

Am fost plecat de acasa vreo 10 zile de sarbatori, iar cand m-am intors am fost placut surprins de cat de fain a crescut riccia. A acoperit complet plasa cu care este prinsa de pietre, in doar 2 saptamani:
image
Asa arata nano-ul acuma:
image
image
Stiu ca nuca de cocos pare din alt film, dar este acolo mai mult pentru scopuri practice decat pentru decor. Cand "naparlesc" crevetii, se ascund sub ea, pentru ca sunt vulnerabili cateva ore dupa naparlire.
Ce nu imi place mie sunt plantele din background (bacopa monnieri si moss-ul din spate). As vrea sa le inlocuiesc cu altceva...dar nu prea stiu ce-ar merge. Ma gandeam ca as putea lega moss-ul de pietre, si ar creste ca o peluza de iarba mai inalta decat riccia din fata.
Astept sugestii

fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
canadezu
Member
[Avatar]

Joined: 24/02/2006 08:18:36
Messages: 155
Location: Vancouver BC Canada
IP:
Offline

Nu mai ai Micranthemum umbrosum sau Hemianthus micranthemoides?
D
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

canadezu wrote:Nu mai ai Micranthemum umbrosum sau Hemianthus micranthemoides?
D


Din pacate Hemianthus micranthemoides ajunsese cam flecit si maroniu. Credeam ca isi va reveni, dar n-am avut noroc si nu mai am deloc acum. In schimb mai am Micranthemum umbrosum in acvariul de 60 litri. Crezi ca ar creste la conditiile low-tech din nano-ul meu??

fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
fipilica
Senior member
[Avatar]

Joined: 04/03/2004 10:52:05
Messages: 609
Location: Brasov, Calea Bucuresti nr. 106
IP:
Offline

ozi wrote:As vrea sa le inlocuiesc cu altceva...dar nu prea stiu ce-ar merge. Ma gandeam ca as putea lega moss-ul de pietre, si ar creste ca o peluza de iarba mai inalta decat riccia din fata.
Astept sugestii

Poate un buchet de anubias nana pe piatra/pietrele din stanga si nuca de cocos mutata in dreapta spate si acoperita de java moss ?
Doar o sugestie

PS. Riccia a crescut asa frumos doar cu neonul acela de 15 w ?

...
[Yahoo!] [MSN]
canadezu
Member
[Avatar]

Joined: 24/02/2006 08:18:36
Messages: 155
Location: Vancouver BC Canada
IP:
Offline

Din pacate Hemianthus micranthemoides ajunsese cam flecit si maroniu. Credeam ca isi va reveni, dar n-am avut noroc si nu mai am deloc acum. In schimb mai am Micranthemum umbrosum in acvariul de 60 litri. Crezi ca ar creste la conditiile low-tech din nano-ul meu??


Poti incerca eu cred ca o sa mearga.
Cind s-o incalzi afara o sa-ti mai trimit o data si cred ca o sa mai am si niste noutati .

D
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

fipilica wrote:
Poate un buchet de anubias nana pe piatra/pietrele din stanga si nuca de cocos mutata in dreapta spate si acoperita de java moss ?
Doar o sugestie

PS. Riccia a crescut asa frumos doar cu neonul acela de 15 w ?


Mersi de sugestii. Voi acoperii nuca de cocos cu java moss, dar nu cred ca o s-o mut in dreapta spate pentru ca acolo este intake-ul de la filtru si nu as vrea sa-l acopar si sa opresc circulatia apei. Dar in privinta anubiasului pe pietrele din stanga, nu prea as vrea sa fac asa ceva, fiindca vreau ca nano-ul sa aiba o tenta de Iwagumi, cu punctul focal pe roci.
Iar raspunsul la intrebarea ta este: DA. Riccia a crescut asa doar cu neonul de 15W, fara CO2 (dar cu Flourish EXCEL). Riccia creste frumos si verde, dar nu perleaza...ceea ce nu ma deranjeaza deloc, fiindca nu prea-mi place cum arata cand e plina de bule, e "lucioasa" in loc sa fie ca o peluza de iarba verde.

canadezu wrote:
Poti incerca eu cred ca o sa mearga.
Cind s-o incalzi afara o sa-ti mai trimit o data si cred ca o sa mai am si niste noutati .
D


Stii ce as vrea sa incerc? Sa planez jumate din fundal cu Micranthemum umbrosum si cealalta jumate sa leg ceva moss de niste pietre. Le las asa o vreme, si apoi ma decid in functie de care creste si arata mai bine.
As aprecia daca mi-ai mai face un cadou...poate de Pasti. Multumesc inca o data pentru toate plantele trimise!!

fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
canadezu
Member
[Avatar]

Joined: 24/02/2006 08:18:36
Messages: 155
Location: Vancouver BC Canada
IP:
Offline

Doar o idee, dece nu te duci sa cauti (pe malul unui lac sau riu) o bucatica de lemn pentru moss?

D
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

canadezu wrote:Doar o idee, dece nu te duci sa cauti (pe malul unui lac sau riu) o bucatica de lemn pentru moss?

D

Nu as "incarca" peisajul daca-as mai baga si-o buturuga acolo???
Din cate stiu eu nu prea merge sa ai bolovani si buturugi in acelasi setup, mai ales unul nano. Poate daca-as gasi un lemn care sa-l pun pe lungime in spate, si sa-l acopar cu moss astfel incat sa se vada doar putin din baza lemnului...
La asta te refereai si tu??

fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
canadezu
Member
[Avatar]

Joined: 24/02/2006 08:18:36
Messages: 155
Location: Vancouver BC Canada
IP:
Offline

Exact, ca o creanga sau o bucata de radacina. Doar ai grija sa fie uscata bine.

D
 
Forum Index » Despre noi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com