[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Atyopsis Moluccensis  XML
Forum Index » Nevertebrate de apa dulce
Author Message
BogdanC
Junior member

Joined: 09/01/2010 12:28:01
Messages: 33
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Da, e interesant...Noi avem scheletul in interior, ei la exterior Cai diferite de a conferi rezistenta fizica corpului. Ai grija ca e mult mai fragil acum, pana i se intareste noua crusta.

Cei doi ai mei inca n-au naparlit. Am "mostenit" si niste solutie pentru creveti Nano Crusta-Fit (Dennerle), care ajuta la refacerea crustei prin continutul de minerale, vitamine etc. Cand o sa naparleasca si ai mei le mai adaug in apa cateva picaturi - oricum le mai pun o data pe saptamana.

This message was edited 1 time. Last update was at 27/01/2010 13:46:23


Detritus, detritus, detritus...ad infinitum
dimonty
Member
[Avatar]

Joined: 25/01/2009 19:55:49
Messages: 126
Location: Bucuresti - Militari
IP:
Offline

Dar la ce interval naparlesc?
aim icon
BogdanC
Junior member

Joined: 09/01/2010 12:28:01
Messages: 33
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Intre timp am mai cumparat inca 2 creveti de bambus, mai mici, astfel ca acum am 4. Azi noapte a naparlit unul dintre cei doi mai "batrani", i-am gasit armura agatata de o parte a bolborositorului, el fiind prins vertical pe partea opusa S-a facut mai rosiatic la culoare, momentan. Am mai adaugat preventiv in acvariu cateva picaturi de Dennerle Crusta-Fit (doza recomandata este de 5 picaturi/10 litri/saptamana).

Cred ca frecventa naparlirilor este legata de abundenta hranei, probabil pe internet exista informatii de unde s-ar putea deduce o medie. In ultima vreme ai mei mananca in disperare Spirulina si Chlorella din bucatile de tablete pe care le dau, 1 data pe zi. Nu spun ca si productia lor de dejectii devine considerabila!

Detritus, detritus, detritus...ad infinitum
simonella
Junior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2010 21:02:41
Messages: 8
Location: Bucuresti - Stefan cel Mare
IP:
Offline

Buna. Am si eu 2 crevetei de bambus cumparati din hornbach in urma cu vreo 8 luni si sunt foarte fericita ca au supravietuit atata timp. Nu stiu unde i-ati gasit voi asa ieftini, caci eu i-am luat cu 28 ron bucata... In fine, cred ca am mascul si femela deoarece unul este mai mic decat celalalt si mai subtirel. Intr-adevar, si ai mei stau mai toata ziua agatati in fata filtrului, dar mai au si perioade in care stau pititzi cate 2-3 zile fara sa dea niciun semn de viata.
In legatura cu naparlirea lor, este bine sa nu aruncati exoscheletul, ci sa il lasati in acvariu, deoarece am inteles ca ei isi iau o foarte mare parte din nutrimente, calciu si alte minerale din acesta.
Eu ii tin intr-un acvariu de 300 litri alaturi de guppy, neoni, platy, xipho , molly si cativa sanitari si le pisez 2-3 pastile novo crabs o data la cateva zile (e bine sa le dati la 2 zile, dar eu mai uit si le dau chiar si la 4-5-6 zile ). Oricum , daca este bine plantat si daca mai aveti si niste moss , gasesc ei ce sa manance...

Multa bafta la cresterea creveteilor!
[Email]
bavarezu2001
Unripe member

Joined: 31/07/2010 10:03:30
Messages: 1
IP:
Offline

salve tutror am un acvariu de vreo 3 luni de capacitate 120 l si tin in el neoni ,zebre barbusi si creveti evantai.De la o vreme am constatat ca tot mi au disparut neoni vreo 10 la numar ,un barbus si o zebra ,o a doua zebra are o rana rosie sub burta.Mentionez ca nu am gasit urma sau ramasita de vreun peste mort.Sa fie oare crevetii de vina???
ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Cu siguranta NU. Sunt inofensivi.

Until you find someone worth dying for, you never really live.
cozmin_amr
Junior member
[Avatar]

Joined: 01/08/2010 03:47:56
Messages: 58
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutari. Am si eu un Bamboo (am mai cautat o pereche pentru el, dar nu am reusit sa mai gasesc). Il am deja de 5 luni, si pare sa se inteleaga foarte ok cu restul locatarilor (neoni, un ramirez, tetra, cory, etc). E destul de tupeist si nu pare sa il opreasca ceva sa sta in "camp deschis", fata de restul semenilor lui (50-100 Red Cherry si inca un crevete mare, maro care sta ascuns tot timpul).

May I remind you - in this archdiocese, God don't run the bingo
[Email] [Yahoo!]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Salut!

Am urmarit cu interes topic-u si mi-a placut mult. Felicitari!
Eu am doi Atyopsis Gaboensis, rude apropiate cu ai tai. Iata doua poze recente.

http://i.imgur.com/wsjgu1B.jpg1
http://i.imgur.com/ZbQYWu9.jpg?1

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

As vrea sa iau si doi Moluccensis dar nu stiu daca mai incap intr-un acvariu de 100 litri. Ce doi gaboensis si-au gasit cite un culcus si nu-l mai parasesc. Credeti ca merge?

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
 
Forum Index » Nevertebrate de apa dulce
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com