[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Variante iluminat acvariu 500L  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
dinu79
Membru banat

Joined: 24/04/2022 20:52:39
Messages: 135
Location: judetu Cluj
IP:
Offline

Flo. De aia am întrebat ?i eu, pt c? evident conteaz? în?l?imea ?i suprafa?a . ?i ce am g?sit pe net , relativ la luminare, e dat în func?ie de litri ?i putere electrica. Evident, pt c? nu m? pricep la dispozitive de iluminare, doresc s? fiu un viitor cump?r?tor, ?i eu, avizat, m?car în m?sura în care ?tiu cerin?ele fizice ale acvariului c? atare în func?ie de parametrii s?i.

”sunt o somitate in treling”
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

flo77 wrote:
dan.pavelescu wrote:Nu contactezi vanzatorul/producatorul pentru opinii obiective
Cauti un utilizator..


Depinde de ce intrebi, o parere obiectiva ti-o poti forma singur. Pentru produse relativ recente pe piata este greu sa gasesti reviewuri obiective. Mai ales pentru acvarii cu dimesiuni mai putin obisnuite(inaltime 75 cm) s-ar putea ca parerile utilizatorilor care detin acvarii cu inaltimi in jur de 50 cm sa nu fie chiar relevante.


Relevanta pentru mine e fix opinia celor care au acvarii cu inaltimea de ~50, n-am avut niciodata de 75 si nici n-o sa am. Nu stiu cum s-a ajuns aici, problema era foarte simpla, doream o opinie de la un acvarist care a folosit asa ceva (1-2-3 luni sunt suficiente pentru formarea unei opinii, arled nu e asa de crud pe piata, am auzit de ei acum mai bine de un an)
Ca sa cumpar lampa, as avea nevoie de o opinie inainte. Ca sa-mi formez singur o opinie, ar trebui sa detin lampa. Pricepi acum dilema? Cred ca oricine doreste sa cumpere ceva, nu conteaza ca e fier de calcat, robot de bucatarie sau un dildo cu baterii, mai intai se documenteaza si citeste parerile altor utilizatori.
Cat priveste o lampa pentru acvariu, cred ca un acvarist ar fi cel mai potrivit pentru o opinie la obiect. Nu vanzatorul, nu producatorul.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Gege
Senior member

Joined: 10/12/2014 18:25:21
Messages: 563
Location: Constanta
IP:
Offline

alinutz80 wrote:
flo77 wrote:
alinutz80 wrote:


Acvariul colegului cum arata acum arata f bine. Si eu as merge pe lampa...capacul la 170cm va fi intradevar mai greu de manevrat....al meu de 150cm e ok, nu intampin probleme cu el.


Spui sa incerc sa folosesc neoane, ar patrunde mai bine in adancime? sau la ce lampa faci referire?

Am sa ii contactez eu pe cei de la arled, sa vedem cum sunt baietii, revin cu update.

This message was edited 1 time. Last update was at 09/06/2022 08:53:14


Niciodata nu e indeajuns in acvaristica
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/48013.page
alinutz80
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/12/2017 16:46:23
Messages: 2254
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Gege wrote:
alinutz80 wrote:
flo77 wrote:
alinutz80 wrote:


Acvariul colegului cum arata acum arata f bine. Si eu as merge pe lampa...capacul la 170cm va fi intradevar mai greu de manevrat....al meu de 150cm e ok, nu intampin probleme cu el.


Spui sa incerc sa folosesc neoane, ar patrunde mai bine in adancime? sau la ce lampa faci referire?

Am sa ii contactez eu pe cei de la arled, sa vedem cum sunt baietii, revin cu update.


Eu nu am zis sa incerci neoane, dar din ce am mai auzit si citit, neoanele dau o lumina care patrunde mai bine in adancime (mergi pe neoane T5) dar aici as lasa colegii experti in iluminat si acvarii plantate sa detalieze.

Ce am zis eu e sa mergi pe o lampa LED. Acum ce alegi tu e strict alegerea ta.

Daca vrei ceva plantat super cu multe plante si plante medii si pretentioase atunci mergi pe Twinstar, Chihiros sau ADA....sau Dennerle sau Kessil.
https://twinstareu.com/
https://www.chihirosaquaticstudio.com/
https://www.adana.co.jp/en/contents/products/na_lighting/index.html
https://dennerle.com/en/products/aquarium/lighting
https://kessil.com/aquarium/product.php?si=freshwater

Daca vrei ceva doar cu plante easy atunci poti alege o lampa mai de buget....de firma sau facuta la comanda de colegii care fac asta in Romania, gen Arled, Dan Barabas si altii.

Arled intradevar este nou pe piata....o fi avand poate 1 an, dar sincer e putin ca si experienta pentru o componenta destul de importanta in acvaristica. Eu cred ca am sa l testez pe Arled....sa vedem daca schimb iluminatul la acvariul meu de 450L.
Daca facem o comparatie cu altii mai cu experienta.....care fac lampi de zeci de ani.....ce sa zic.

Acvariu 450L scalari manacapuru+rio nanay, keyhole chiclids, electric blue acara: https://www.youtube.com/watch?v=-MA1TMbu9ks

Acvariu 100L: https://www.youtube.com/shorts/A5UxprvhBMY

Acvariu 54L, Creveti crystal red: https://www.youtube.com/watch?v=TymTMhB75ms
Acvariu 54L, Creveti Blue dream: https://www.youtube.com/watch?v=G2XfmX2GJVo
Acvariu 54L, Land of trees: https://www.youtube.com/watch?v=6dfXKjSEi74

https://www.flickr.com/photos/190306661@N08/albums
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

Eu unul personal prefer lampile cu LED..
Inaltimea acvariului tau este un obstacol serios, lumina va penetra cu greu la nivelul substratului. Pentru a trece peste acest obstacol trebuie sa cauti lampi mai puternice si/sau sa utilizezi lumina in spectrul de albastru(mai multe LEDuri albastre iar cele albe cu temperaturi de culoare ridicate ). In acel acvariu nu as incerca ceva de gen dutch, ori carpeta. As folosi mai mult plante care necesita lumina putina.
Poate ar fi mai bine daca ai folosi lampi gen pendant, care utilizeaza LED-uri de putere mare. Asta iti permite sa concentrezi lumina in anumite zone unde ai vrea sa pui plantele.
Eu personal cand selectez o lampa ma uit in primul rand daca producatorul publica valorile PAR ptr diferite distante de la lampa. Din nefericire putini o fac. Un alt indicator pe care unii producatori il publica este cantitatea de lumini. In acest caz ma uit si la tipul si cantitatea de LEDuri folosite. Pentru mine este important ca cele albe sa aibe o temperatura de culoare 6500-6700 k sau o combinatie dar asta sa fie temperatura de culoare majoritara. Este important sa foloseasca LEDuri de culoare rosie si albastra cu lungimi de unda apropiate de lungimile de unda care suntabsorbite de clorofila a si b. Eu unul prefer LEDurile rosii cu lungimi de unda de 660nm fata de cele de 630nm.
Apoi ma uit si la tipul(putere) LED-urilor folosite, beam angle, proportia alb, rosu , albastru, modalitatea de control, pret, dimensiuni etc.
Toate aceste date furnizate de producator ma ajuta sa imi fac o parere daca as putea folosi lampa respectiva la acvariul meu.
Bineinteles ca vor conta si reviewurile altor utilizatori, acestea ma vor ajuta sa imi fac o parere despre calitatea lampii respective. De obicei reviewurile negative apar mai rapid decat cele pozitive. Mi se pare normal pentru ca este necesar un timp mai indelungat de folosinta pentru a te declara multumit deun anumit produs.

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
Gege
Senior member

Joined: 10/12/2014 18:25:21
Messages: 563
Location: Constanta
IP:
Offline

Baieti multumesc pentru interes si raspunsuri. L-am contactat pe ARLED, destul de buna interactiunea cu el, mi-a placut de baiat, se pare ca stie cate ceva despre iluminat, pana aici il recomand. Am comandat o lampa de 170cm, vedem cum se descurca cu plantele easy-medium. Va tin la curent si revin cu poze imediat ce am lampa pentru o evaluare asupra aspectului. Spor sa aveti si sa va hidratati!

Niciodata nu e indeajuns in acvaristica
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/48013.page
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Daca n-ar fi fost problema consumului n-as fi renuntat niciodata la tuburile T5 pentru plante (si aici nu discut de plante easy/medium). In privinta asta, ledurile sunt o gluma pe langa T5-uri.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Eu nu mi am pus problema consumului, dar nu mai gasesc giesseman de 39w. Luna asta am pus si ultimul pe care il mai aveam, sa vad de acum. La T8, mai gasesc fluora. Sa vad ce rezultate are colegul cu arled, ma bate gandul sa incerc si eu pe viitor.
[ICQ]
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

Sunt multe discutii legate de iluminarea T5 vs LED pe un forum dedicat acvariilor plantate, nu as vrea sa-l numesc pentru a nu intra in bucluc.
Exista o aplicatie pe telefon numita photone cu ajutorul careia puteti compara diferiti parametrii ptr diferite surse de lumina. Bineinteles ca are limitele ei(ca de exemplu nu cred ca ai putea face citiri sub apa, eu nu am vrut sa testez cat de etans e telefonul) dar ar putea fi un instrument util si ieftin. Pentru cei care vor sa testeze lampile Arled ar putea fi util, mai ales daca s-ar compara valorile cu altele obtinute de la o sursa consacrata de lumina.

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

flo77 wrote:Sunt multe discutii legate de iluminarea T5 vs LED pe un forum dedicat acvariilor plantate


Nu stiu, eu mi-am format parerea strict din experienta. Sa discute sanatosi, din partea mea.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:
flo77 wrote:Sunt multe discutii legate de iluminarea T5 vs LED pe un forum dedicat acvariilor plantate


Nu stiu, eu mi-am format parerea strict din experienta. Sa discute sanatosi, din partea mea.

Sunt foarte multi care sunt de aceeasi parere cu tine si argumentele lor sunt foarte solide.
Valoros in acele discutii sunt prezentarea avantajelor si dezavantajelor fiecarui tip de iluminat. Deasemenea si trendul pe piata, asa cum bine a remarcat @narcis.

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Trendul e clar, leduri. Piata e inundata de lampi cu leduri, de la pocnitori la lampi premium.
Argumente nu am si nici nu incerc sa le adun, eu stiu ce am obtinut cu tuburi si ce am incercat sa obtin cu leduri..

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Trendul e clar, leduri. Piata e inundata de lampi cu leduri.


Este si normal ca "LED-urile' " sa devina: viitorul iluminat.

Nu se pune in discutie raportul Lumen/Watt... (ledu' aduna' potu' dupe' masa )

Lampile premium, demonstreaza ca se poate cu LED.

Daca tot au confirmat lampile premium eficienta, "cineva" a descoperit un segment de piata pentru leduri la acvarii...

Firesc, apar diversi "bagatori" de leduri in carcase rezistente la umezeala si incearca sa vanda: lampi de acvariu, fara a se documenta de spectru/temperatura de culoare si alte

caracteristici. (aici: pocnitorile specificate mai sus)
_____________________________________________________________________________

In productia de biscuiti, exista producatori premium si "biscuiti populari" de zeci de ani.... (dar: toti producatorii, vand biscuitii pe care ii produc)

De ce? Pentru ca 100G de biscuiti, functie de producator: se vand cu un leu ori 22 lei. (vreutorul de biscuiti, nu ramane nemancat, indiferent de bugetul disponibil: manca' omu' biscuiti)
_____________________________________________________________________________

Revenind la LED....

Avand in consideratie ca pe vremuri, proiectam ansamble electronice, ar trebui sa mentionez ce inseamna ca pret si ore de functionare, o componenta ori piesa distincta:

Aceeasi componenta ca valori ori parametrii, se alege in functie de orele de functionare (2k, 5K, 15K) si poate costa de la 0.21 lei pana la 8 lei. (valori inexacte, dar relevante ca diferenta)

De aici se deduce ca exista pocnitori si calitate.

Cand ledurile, cu nu stiu ce cod, au aparut: au facut furori', Imediat au aparut si cei care au vandut ledurile respective la un sfert de pret... (pentru ca au fost copiate si promovate ca originale)

Uerevar' sper ca se deduce ce am dorit sa scriu.

Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
dinu79
Membru banat

Joined: 24/04/2022 20:52:39
Messages: 135
Location: judetu Cluj
IP:
Offline

EverSad wrote:
dan.pavelescu wrote:Trendul e clar, leduri. Piata e inundata de lampi cu leduri.


Este si normal ca "LED-urile' " sa devina: viitorul iluminat.

Nu se pune in discutie raportul Lumen/Watt... (ledu' aduna' potu' dupe' masa )

Lampile premium, demonstreaza ca se poate cu LED.

Daca tot au confirmat lampile premium eficienta, "cineva" a descoperit un segment de piata pentru leduri la acvarii...

Firesc, apar diversi "bagatori" de leduri in carcase rezistente la umezeala si incearca sa vanda: lampi de acvariu, fara a se documenta de spectru/temperatura de culoare si alte

caracteristici. (aici: pocnitorile specificate mai sus)
_____________________________________________________________________________

In productia de biscuiti, exista producatori premium si "biscuiti populari" de zeci de ani.... (dar: toti producatorii, vand biscuitii pe care ii produc)

De ce? Pentru ca 100G de biscuiti, functie de producator: se vand cu un leu ori 22 lei. (vreutorul de biscuiti, nu ramane nemancat, indiferent de bugetul disponibil: manca' omu' biscuiti)
_____________________________________________________________________________

Revenind la LED....

Avand in consideratie ca pe vremuri, proiectam ansamble electronice, ar trebui sa mentionez ce inseamna ca pret si ore de functionare, o componenta ori piesa distincta:

Aceeasi componenta ca valori ori parametrii, se alege in functie de orele de functionare (2k, 5K, 15K) si poate costa de la 0.21 lei pana la 8 lei. (valori inexacte, dar relevante ca diferenta)

De aici se deduce ca exista pocnitori si calitate.

Cand ledurile, cu nu stiu ce cod, au aparut: au facut furori', Imediat au aparut si cei care au vandut ledurile respective la un sfert de pret... (pentru ca au fost copiate si promovate ca originale)

Uerevar' sper ca se deduce ce am dorit sa scriu.
se în?elege f bine.

”sunt o somitate in treling”
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Se poate baga' si PAR-Meteru' in bazinul iluminat cu leduri... (retoric: ce este asa greu? )

This message was edited 1 time. Last update was at 30/06/2022 00:28:49


Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

EverSad wrote:Se poate baga' si PAR-Meteru' in bazinul iluminat cu leduri... (retoric: ce este asa greu? )

Daca te referi la ce am postat eu la #29, eu totusi am o retinere sa-mi bag telefonul in bazin.

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
Gege
Senior member

Joined: 10/12/2014 18:25:21
Messages: 563
Location: Constanta
IP:
Offline

Daca as fi avut un parmetru l-as folosi cu placere, dar cred ca o sa imi bag telul, producatorul spune ca e rezistent la apa, asa ca am a luat aplicatia aceea si o sa am niste masuratori curand, problema e ca nu stiu cum o sa fac cu dispersorul, ca este din hartie si apa o sa termine hartia.

This message was edited 1 time. Last update was at 30/06/2022 09:26:20


Niciodata nu e indeajuns in acvaristica
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/48013.page
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

Eu deocamdata folosesc aplicatia "pe uscat" pentru a compara diferite surse de lumina si sunt oarecum multumit de rezultate. Chiar si pe "uscat" o sa fii surprins cat de mult scad valorile odata cu cresterea distantei de la sursa de lumina.
Aplicatia are review-uri bune si pretul e imbatabil.

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
Coma21
Junior member

Joined: 10/09/2020 10:16:04
Messages: 7
IP:
Offline

Salut, o intrebare, oare daca se doreste o lampa premium de ce nu cumparam de ex Chihiros WRGB II ? Adica, exista foarte multe lampi ce deja au fost testate atat in laboratoare cat si de sute de mii de acvaristi, nu-i mai simplu pt cei care doresc ceva premium sa cumparam o lampa premium? Acum stiu, costa, dar... din cunostiintele mele premium = costisitor. Eu mi-am facut singur sincer lampa, nu prea am avut bani si am zis sa incerc, la final m-a costat vreo 350 de lei si arata deplorabil, bine, nu cunosc la cai, am cautat informatii pe grupuri, facebook si am facut cum am putut si eu, mi-a parut rau la final ) mult timp pierdut pt o lampa de 80 si foarte inestetic, data viitoare imi pun o veioza, la ce plante am eu merge sigur.
Gege
Senior member

Joined: 10/12/2014 18:25:21
Messages: 563
Location: Constanta
IP:
Offline

Cand ai un acvariu de 170cm e putin mai problematica treaba cu lampa, poti face asta, insa pt ce plante doresc, aceasta investitie nu isi are rostul. Da, daca o sa vreau sa pun gazon si alte plante care necesita lumina si sunt pretentioase atunci as da banii, pana atunci, ma rezum la o lampa medium.

Niciodata nu e indeajuns in acvaristica
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/48013.page
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com