[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Bacterii de ciclare rapida. (comerciale)  XML
Forum Index » Apa
Author Message
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

EverSad wrote:
Fadds wrote:
Apollo wrote:Damn,Vreti sa spuneti ca am daat banii degeaba?((

Considerand ca exista variante mult mai eficiente care sunt si gratis pe deasupra...

"Organic garden soil often has large colonies of beneficial nitrifying bacteria. Indeed, almost all soil has sizable colonies of beneficial bacteria. That’s where researchers get their beneficial bacteria to study. One researcher calculated that one gram of garden soil had 19 million beneficial bacteria in it.

Note garden soil has a lot of little organisms in it. These organisms are virtually all very beneficial in an aquarium. For instance, small detritus worms are beneficial in an aquarium. breaking down excess food before pathogenic bacteria can feast on it. The chance of finding a fish pathogen in garden soil is zero."


Acuma, ma scuzi' (nu toti membrii forumului sunt elevati incat sa poata traduce din limbi straine)

Forumul este in limba' Romana. (foloseste translatorul si corecteaza unde este nevoie)

Cacaturi de genul Ctr+C si Ctr+V, poate face oricine. (inteleg ca informatia este doar pentru unii mai elevati la teasta... dar trebuie in acelasi timp, sa fie accesibila si pentru pulime)

Nu ma refer aici strict la colegul de forum @Fadds, mai sunt nescaiva domni care considera ca daca dai: controlV si controlC la un text din alta limba, ai inchis gura la pulime. (hai sa o dam' in Rusa)

Imi place aceasta atragere de atentie
[Email]
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Si farmacia alternativa ajuta. (la vanzari de catina si extract de jojoba, ca: face bine)

Ideea este ca recipientele alea, "vand ceva" care accelereaza ciclarea cu o zi ori 3, functie de conditii/caz.

Una peste alta, nu sunt eficiente. (se pare ca pisatul in bazinul nou, este mai eficient)

LE: multam' Samy. (posteaza si tu, text din tara ta... sa citim: ce plm)

This message was edited 1 time. Last update was at 08/02/2022 18:00:22


Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

EverSad wrote:Si farmacia alternativa ajuta. (la vanzari de catina si extract de jojoba, ca: face bine)

Ideea este ca recipientele alea, "vand ceva" care accelereaza ciclarea cu o zi ori 3, functie de conditii/caz.

Una peste alta, nu sunt eficiente. (se pare ca pisatul in bazinul nou, este mai eficient)

LE: multam' Samy. (posteaza si tu, text din tara ta... sa citim: ce plm)


Eu zic ca ajuta si ajuta mult mai mult decat tiai facut tu o parere.
Nu ma pun sa postez si eu sutele de teste (engleza)

Daca postez din tara mea nici Google translate nu poate traduce asa de incalcita e limba

Dankeschön , wünsch dier ein gute abent, und bitte trink nicht mehr so viel

PS : Daca esti asa doritor sa afli baga translator la pagina asta: da ni ma injura.

https://www.jbl.de/de/blog/detail/211/bakterienstarter-aquarien-ohne-einlaufphase-starten-teil-1?country=at

This message was edited 1 time. Last update was at 08/02/2022 18:06:51

[Email]
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Deduce-m....

multamu' (macar)

Referitor la bloom bacterian: (pe care il reclami)

Nu ai avut bacterii in bidon, ai avut deja bacterii suficiente in bazin.

Excesul de "hrana" oferit de "recipient" a creeato conditie favorabila pentru inmultirea bacteriilor care existau' in bazin.

Acuma: daca bacteriile au fost prea multe si nu mai exista hrana pentru ele, au inceput sa crape/moara. (asa a aparut: bloom bacterian si restul distractiei )

Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Hai sa treaca luna aprilie, sa imi revin si eu cu partea financiara si poate o punem de o cheta si cumparam niste bazine ieftine, niste filtre oarecare, ceva teste la picatura, etc.
Stabilim cine e mai serios si are un pic de spatiu si curent furat de la vecini si putem testa o gramada de chestii: ciclare, materiale filtrante, etc.

Pentru ca ma lasa rece ce scrie X sau Y pe site-uri si forumuri aiurea. Ce-i in mana, nu-i minciuna. Pentru ca, in general, unde sunt 70 de oameni sunt si 70 de pareri.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Hai sa treaca luna aprilie, sa imi revin si eu cu partea financiara si poate o punem de o cheta si cumparam niste bazine ieftine, niste filtre oarecare, ceva teste la picatura, etc.
Stabilim cine e mai serios si are un pic de spatiu si curent furat de la vecini si putem testa o gramada de chestii: ciclare, materiale filtrante, etc.

Pentru ca ma lasa rece ce scrie X sau Y pe site-uri si forumuri aiurea. Ce-i in mana, nu-i minciuna. Pentru ca, in general, unde sunt 70 de oameni sunt si 70 de pareri.

Spatiu si curent furata nu am
Dar la cheta particip.
Ai dreptate fiecare are alta parere asa ca o testare nu ar fi rea.

Domnu cu dozele ma retrag.

This message was edited 1 time. Last update was at 08/02/2022 18:42:59

[Email]
alinutz80
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/12/2017 16:46:23
Messages: 2257
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

De a acord in totalitate cu Dan si Samy!!!

Folosesc de mult timp bacterii, si acum am Seachem Stability si Pristine, mai nou Pristine.

De acord si cu fazacu testarea mentionata mai sus.

Acvariu 450L scalari manacapuru+rio nanay, keyhole chiclids, electric blue acara: https://www.youtube.com/watch?v=-MA1TMbu9ks

Acvariu 100L: https://www.youtube.com/shorts/A5UxprvhBMY

Acvariu 54L, Creveti crystal red: https://www.youtube.com/watch?v=TymTMhB75ms
Acvariu 54L, Creveti Blue dream: https://www.youtube.com/watch?v=G2XfmX2GJVo
Acvariu 54L, Land of trees: https://www.youtube.com/watch?v=6dfXKjSEi74

https://www.flickr.com/photos/190306661@N08/albums
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

AF Life Essence:

image

image

Iar daca va intrebati cum rezista bacteriile in fiole, luni de zile, raspunsul tot din chimie vine.

La fel cum mama facea gogonele pentru iarna si punea aspirina pe post de conservant. Ma gandesc ca daca au reusit sa puna bacterii in fiole, au pus si ceva zeama sa le tina in viata, amortite cumva.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Cred ca e cel mai pe inteles raspuns pentru oricine noi astia nechimisti gogonele

This message was edited 1 time. Last update was at 08/02/2022 19:17:45

[Email]
dandumitru
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/01/2012 00:57:30
Messages: 542
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

Fadds wrote:
CHIMIE ORGANICA
Colonii de bacterii in stare de repaus care pot coloniza substratul , mediile de filtrare biologica , si coloana de apa, care au nevoie de conditii optime cu termen de valabilitate de n luni

Asta tine de microbiologie, nu de chimie organica.

Chimia organica se ocupa cu studiul compusilor organici (hidrocarburi si derivatele lor)

Microbiologia - studiul microorganismelor unicelulare


Corect !

sa nu fie cum ne place,safie cum vrea natura si ne va fi mai bine !!
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/25942.page
[Yahoo!]
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

alinutz80 wrote:
De acord si cu fazacu testarea mentionata mai sus.

Teste s-au facut deja
https://brokenaquarium.com/2015/02/25/experiment-1-cycle-aids-fritz-vs-seachem/

Nu am timp sa stau sa traduc si sa adaptez, cine este interesat se va descurca.
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

alinutz80 wrote:De a acord in totalitate cu Dan si Samy!!!

Folosesc de mult timp bacterii, si acum am Seachem Stability si Pristine, mai nou Pristine.

De acord si cu fazacu testarea mentionata mai sus.


Ce imi place la cei de la Seachem este ca sunt foarte transparenti in ceea ce priveste produsele lor: ingrediente, analiza chimica(poti replica oarecum produsele lor ca de exemplu fertilizanti), intrebari si raspunsuri.
Deoarece folosesti Stability poti intra pe pagina produsului si la rubrica de intrebari poti vedea ce contine( bacterii vii, dar nu active- sub forma de spori). Tot acolo se explica si de ce nu trebuir refrigerat si de ce se poate folosi dupa multa vreme. Nu am fe gand sa postez linkul(lb. engleza ) pentru a nu rani anumite sentimente .
Eu personal prefer sa merg cu metodele traditionale(incete) de ciclare. Totusi sunt anumite cazuri canddatorita deciclarii filtrului(medicatie, accidente ca de exemplu pana de curent, introducere masiva de noi pesti) apelez la bacteriile din sticluta combinat cu produse care anihileaza oarecum efectul nociv al amoniacului si nitritilor(de exemplu Prime).. Asmai mentionaca prefer sanu utilizez medii filtrante din alte bazine(fie ale mele, dar mai ales de la altii) pentru a evita "crosscontamination".

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

flo77 wrote:Deoarece folosesti Stability poti intra pe pagina produsului si la rubrica de intrebari poti vedea ce contine( bacterii vii, dar nu active- sub forma de spori). Tot acolo se explica si de ce nu trebuir refrigerat si de ce se poate folosi dupa multa vreme.

Au "uitat" sa scrie pe produs ca bacteriile autotrofe denitrificatoare NU formeaza spori. Oare de ce?
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

Fadds wrote:
flo77 wrote:Deoarece folosesti Stability poti intra pe pagina produsului si la rubrica de intrebari poti vedea ce contine( bacterii vii, dar nu active- sub forma de spori). Tot acolo se explica si de ce nu trebuir refrigerat si de ce se poate folosi dupa multa vreme.

Au "uitat" sa scrie pe produs ca bacteriile autotrofe denitrificatoare NU formeaza spori. Oare de ce?

Pentru ca si transparenta are o limita. Nu au de gand sa publice ce bacterii sunt in sticla. Cert este ca functioneaza, cand am folosit nu am avut probleme. Stability este pe piata din 2004 si desi acum nu mai este in top nu cred sa fi rezistat atat daca ar fi fost sarlatanie.
Dupa cum am mai spus prefer bacteriiiledin sticla in loc de a stoarce un filtru din alt acvariu intr-un acvariu care si-apierdut ciclul. Costul unei sticlute este cu mult mai mic decat costul de a repara efectele crosscontaminarii.

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

flo77 wrote:Pentru ca si transparenta are o limita. Nu au de gand sa publice ce bacterii sunt in sticla.

Pentru ca in sticla de fapt nu sunt bacterii autotrofe, doar heterotrofe?

Tradus cu google translate, ca sa fie ok:
"Toate bacteriile benefice pentru acvarii nu pot fi impachetate impreuna intr-un format ,,o marime potrivita pentru toate".

Este o strategie grozava de marketing pentru multe companii, dar asta este atat de departe. Autotrofele aerobe, adevaratele bacterii nitrificatoare, sunt bacterii care nu formeaza spori, care traiesc liber, desi intr-o stare metabolica scazuta atunci cand sunt ambalate. Bacteriile anaerobe si heterotrofe care sunt in mod regulat trecute drept ,,bacterii nitrificatoare" sunt bacterii formatoare de spori care se protejeaza in spori. Pentru a mentine bacteriile care formeaza spori in spori, sunt utilizati inhibitori speciali pentru a semnala bacteriilor ca nu este sigur sa iasa din forma de spori. Acesti inhibitori ucid bacteriile aerobe autotrope care nu formeaza spori aproape la contact. Acest lucru va duce la o pierdere de 100% a bacteriilor adevarate nitrificatoare care nu formeaza spori.

Acesta este motivul pentru care nu pot fi ambalate impreuna si de ce aceste produse au o modalitate de a nu functiona niciodata cu adevarat pentru nimeni atunci cand vine vorba de stabilirea biofiltratiei."


Tradus de pe pagina producatorului:

"I:Am terminat dozarea recomandata de 7 zile, cu toate acestea, acvariul meu nu este inca complet ciclat. De ce?


R: Deoarece fiecare acvariu va cicla diferit, este dificil pentru noi sa oferim un interval de timp exact cu privire la momentul in care acvariul dumneavoastra va fi ciclat complet. Cu toate acestea, in general, majoritatea acvariilor sunt ciclate in decurs de 4-6 saptamani."


Deci folosind acest produs conform instructiunilor se cicleaza acvariul intre 4-6 saptamani, functioneaza extraordinar.

This message was edited 2 times. Last update was at 08/02/2022 21:09:34

flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

Fadds wrote:
flo77 wrote:Pentru ca si transparenta are o limita. Nu au de gand sa publice ce bacterii sunt in sticla.

Pentru ca in sticla de fapt nu sunt bacterii autotrofe, doar heterotrofe?

Tradus cu google translate, ca sa fie ok:
"Toate bacteriile benefice pentru acvarii nu pot fi impachetate impreuna intr-un format ,,o marime potrivita pentru toate".

Este o strategie grozava de marketing pentru multe companii, dar asta este atat de departe. Autotrofele aerobe, adevaratele bacterii nitrificatoare, sunt bacterii care nu formeaza spori, care traiesc liber, desi intr-o stare metabolica scazuta atunci cand sunt ambalate. Bacteriile anaerobe si heterotrofe care sunt in mod regulat trecute drept ,,bacterii nitrificatoare" sunt bacterii formatoare de spori care se protejeaza in spori. Pentru a mentine bacteriile care formeaza spori in spori, sunt utilizati inhibitori speciali pentru a semnala bacteriilor ca nu este sigur sa iasa din forma de spori. Acesti inhibitori ucid bacteriile aerobe autotrope care nu formeaza spori aproape la contact. Acest lucru va duce la o pierdere de 100% a bacteriilor adevarate nitrificatoare care nu formeaza spori.

Acesta este motivul pentru care nu pot fi ambalate impreuna si de ce aceste produse au o modalitate de a nu functiona niciodata cu adevarat pentru nimeni atunci cand vine vorba de stabilirea biofiltratiei."


Tradus de pe pagina producatorului:
"I:Am terminat dozarea recomandat? de 7 zile, cu toate acestea, acvariul meu nu este inc? complet ciclat. De ce?

R: Deoarece fiecare acvariu va cicla diferit, este dificil pentru noi s? oferim un interval de timp exact cu privire la momentul in care acvariul dumneavoastr? va fi ciclat complet. Cu toate acestea, in general, majoritatea acvariilor sunt ciclate in decurs de 4-6 s?pt?mani."


Deci folosind acest produs conform instructiunilor se cicleaza acvariul intre 4-6 saptamani, functioneaza extraordinar.

Cunosc articolul pe care l-ai tradus la inceput, a fost un articol de promovare al unui produs al celor de la ATM("Acrylic Tank Manufacturing)). Este greu de dovedit eficienta diferitelor produse, cert esteca pentru mine functioneaza in cazurile pe care le-am expus(in mare cazuri de urgenta).

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
 
Forum Index » Apa
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com