[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Construire si punere in functiune acvariu plantat 250l  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
alinutz80
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/12/2017 16:46:23
Messages: 2253
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

incepator wrote:Am descarcat fisa tehnica
https://www.dow.com/en-us/document-viewer.html?ramdomVar=6738413968244215892&docPath=/content/dam/dcc/documents/en-us/productdatasheet/62/62-07/62-0776-dowsil-881-high-strength-seal.pdf.
Am descarcat si fise tehnice de la Bison, Soudal,DenBraven, si altora de pe Ebay ce tineau de lipirea de acvarii
Sincer,Dowsill 881 nu prea imi inspira incredere, nu arata nimic despre lipire, ci doar un sigilant care umple rosturi,probabil ca este bun si la lipit acvarii... posibil.., si nu contest calitatea lui.Personal, nu vreau sa intru in polemici interminabile sau sa ma contrazic pe niste chestii care nu le stapanesc, nu sunt expert in siliconuri nici nu lucrez profesional cu asa ceva. Dar, dupa mai multe cautari de informatii si comparatii de fise tehnice, siliconul de la soudal imi inspira cea mai mare incredere.Daca va fi asa sau nu, timpul ne va confirma.
Costurile siliconurilor nu sunt un criteriu de comparatie pentru mine, vreau sa spun ca daca este mai scump nu inseamna ca este mai bun.
Te intreb daca ai folosit personal mai multe tipuri de silicon pe parcursul mai multor ani,si poti face comparatii clare intre siliconul X si siliconul Y, sau te bazezi doar pe ce ai citit ca si mine pe net?



Eu nu am facut nicio comparatie clara intre tipurile de silicon folosit la lipit acvarii, doar din ce am citit pe net si am auzit de la alti colegi acvaristi. Nici acvariile mele nu sunt lipite cu dow si unul din ele (450L) are 6 ani anu asta....tot pare sa fie ok pana acum.
Totusi daca as mai face acvariul, i-as spune meseriasului sa lipeasca cu dow clar....si daca ies mai scump.
Poti de curios sa ii intrebi pe cei de la Aquadec.ro ce tip de silicon folosesc pt acvarii...sau pe cei de la nevertebrate.ro. As fi curios ei ce folosesc....sunt foarte profii ambii

Edited by Lucian: ai avut activate <Disable HTML in this message> si <Disable BB Code in this message> ceea ce facea sa nu fie interpretate codurile respective...

This message was edited 2 times. Last update was at 29/03/2021 20:50:02

incepator
Member
[Avatar]

Joined: 28/02/2012 20:50:55
Messages: 146
Location: Brasov
IP:
Offline

Astazi am primit fasiile de geam pentru proba siliconului, si am si facut lipitura, practic le-am lipit ca pe acvariu, acuma o sa astept o saptamana, si o sa incerc sa le dezlipesc, chiar sunt curios cat de puternica va fi lipitura
[Thumb - sticla4.JPG]

[Thumb - Sticla 1.JPG]

[Thumb - sticla3.JPG]

incepator
Member
[Avatar]

Joined: 28/02/2012 20:50:55
Messages: 146
Location: Brasov
IP:
Offline

La doua zile dupa lipitura, am incercat sa desfac piesele lipite, nu pot, am tras cat de tare am putut, siliconul are o textura densa dupa intarire, ca si duritate, elasticitate, seamana mult cu siliconul cu care este lipit acvariul pe care il am, este unul din comert. Prin urmare ramane sa lipesc acvariul cu Soudal, Saptamana ce vine ii dau inainte.
alinutz80
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/12/2017 16:46:23
Messages: 2253
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

[quote=incepator]La doua zile dupa lipitura, am incercat sa desfac piesele lipite, nu pot, am tras cat de tare am putut, siliconul are o textura densa dupa intarire, ca si duritate, elasticitate, seamana mult cu siliconul cu care este lipit acvariul pe care il am, este unul din comert. Prin urmare ramane sa lipesc acvariul cu Soudal, Saptamana ce vine ii dau inainte.[/quote]

Spor la treaba si bafta! Va fi totul bine.

Sa pui poze cu noul acvariu
incepator
Member
[Avatar]

Joined: 28/02/2012 20:50:55
Messages: 146
Location: Brasov
IP:
Offline

Am reusit ieri sa lipesc acvariul
De dimineata am lipit niste fasii sticla de fund, si intariturile lateralelor
[Thumb - Lipitura intaritura.JPG]

[Thumb - Silicon dublura.JPG]

[Thumb - Cant sticla.JPG]

[Thumb - Intaritura.JPG]

This message was edited 1 time. Last update was at 04/04/2021 06:49:30

incepator
Member
[Avatar]

Joined: 28/02/2012 20:50:55
Messages: 146
Location: Brasov
IP:
Offline

Am reusit si lipirea acvariului, doua saptamani ramane la uscat.
Am o intrebare, fasiile de pe fund este mai ok sa le siliconez si pe partea de interior, momentan este un mic luft intre fasii si fund, poate patrunde apa intre fasii .
[Thumb - Acvariu 1.JPG]

[Thumb - Acvariu2.JPG]

incepator
Member
[Avatar]

Joined: 28/02/2012 20:50:55
Messages: 146
Location: Brasov
IP:
Offline

Scuze, greseala mea, postare gresita, trebuia sa postez dincolo, aici am prezentat doar construirea acvariului.

This message was edited 1 time. Last update was at 11/04/2021 10:44:26

dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Boss, ce ai facut? Ai pus intaritoarele cap-coada? Trebuia sa lasi un 10 cm pe partea din spate, pentru tevi, fire, plm

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
incepator
Member
[Avatar]

Joined: 28/02/2012 20:50:55
Messages: 146
Location: Brasov
IP:
Offline

Asa este, mi-am dat seama si eu, o sa o tai pe cea din spate si voi lipi una mai scurta cu cate 10 cm pe capete, comanda este in lucru luni vine fasia noua. Shit happens
incepator
Member
[Avatar]

Joined: 28/02/2012 20:50:55
Messages: 146
Location: Brasov
IP:
Offline

S-a rezolvat cu intaritura, am scurtat-o , sincer nu aveam de gand sa o fac, ma impacasem cu ideea ca o sa montez undeva catre mijloc furtunele la fire nu ma gandisem, noroc cu colegul @dan.pavelescu,
care mi-a atras public atentia , si bine a facut, altfel putoarea din mine , lasa intariturile asa cum erau montate in prima faza.
Am lipit si o folie auto neagra pe spate. Acuma sta pe pozitie, deoarece am intervenit la intaritura, umplerea cu apa se mai amana o saptamana.
[Thumb - Acvariu folie.JPG]

This message was edited 2 times. Last update was at 17/04/2021 17:12:12

incepator
Member
[Avatar]

Joined: 28/02/2012 20:50:55
Messages: 146
Location: Brasov
IP:
Offline

Cam asta ar fi cu construirea acvariului, in continuare voi posta pe jurnalul deschis acestui acvariu.
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Arata bine, spor la treaba!
[ICQ]
incepator
Member
[Avatar]

Joined: 28/02/2012 20:50:55
Messages: 146
Location: Brasov
IP:
Offline

Multumesc!
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Avem rabdare, boss!

Dao` in colo` de saptamana. (in acest caz, chiar nu se merge pe termen de finalizare ori graba)

Pe mine, ma uimeste dedicarea (dvs) spre a lipi bazinul. (realizata, firesc)

Astept spre a citi/vedea, si restul facerii bazinului.

OFF topic:
Am lipit si eu un micro' sump zilele trecute...
A durat: doua-doisprezece zile de gandire, facut rost de materiale, bagau' fizic, supozitii si cazuri in care, sumpu se duce pe car' ori stremeleag, alte scenarii care pot sa apara....(si asta: doar pentru un cac*t de bazin la' 27L folosit ca sump)

(Poza cu buchetul de morcovi....)

This message was edited 4 times. Last update was at 17/04/2021 18:08:26


Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
alinutz80
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/12/2017 16:46:23
Messages: 2253
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Da. si eu astept sa vedem acvariul pus in functiune :) sunt curios....speram ca e tot ok!

Acvariu 450L scalari manacapuru+rio nanay, keyhole chiclids, electric blue acara: https://www.youtube.com/watch?v=-MA1TMbu9ks

Acvariu 100L: https://www.youtube.com/shorts/A5UxprvhBMY

Acvariu 54L, Creveti crystal red: https://www.youtube.com/watch?v=TymTMhB75ms
Acvariu 54L, Creveti Blue dream: https://www.youtube.com/watch?v=G2XfmX2GJVo
Acvariu 54L, Land of trees: https://www.youtube.com/watch?v=6dfXKjSEi74

https://www.flickr.com/photos/190306661@N08/albums
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com