[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Salutare  XML
Forum Index » Despre noi
Author Message
schumacher999
Junior member
[Avatar]

Joined: 26/02/2021 13:01:08
Messages: 55
Location: Co. Sligo IRE
IP:
Offline

koala wrote:Dragule, ce sa spun?
Conform parerii majoritatii celor care ne petrecem vremea pe aici, acvariul ala este de un prost-gust desavarsit.
Ti-o spun fara niciun fel de rautate, am inteles ca trebuie sa fie "pe gustul copilului" si toti avem copii... stim cum e.

- Tu ar trebui sa incerci totusi sa ii faci o educatie fetitei tale si sa ii explici ca un pestisor are nevoie sa se simta "ca acasa" pentru a putea trai fericit.
- Cauta cateva poze cu acvarii decorate in mod natural si arata-i-le... spune-i (fara sa intri in detalii de specialitate) ca "asa arata casuta pestilor, in realitate, acolo unde traiesc ei... si ca noi vrem ca ei sa fie fericiti."
- Copiii reactioneaza bine daca le spui ca animalutzele lor vor sa fie fericite.

Acu', pentru tine...
- nici scalarii si nici pleco NU au ce sa caute acolo... da-i inapoi, doneaza-i, fa ceva cu ei.
- daca vrei vivipari (alde xifo, molly, platy etc), fa bine si cumpara doar masculi... altfel, o sa te umpli de pui si n-o sa ai ce face cu ei.
- daca reusesti "sa cazi la pace" cu pustoaica, pune mana si arunca toate plasticele alea...
- pune niste nisip normal (d-ala de constructii, de la locul de joaca, etc)... pune niste plante naturale, de care or fi ele.
- nu aglomera bazinul (ca e oricum destul de mic) cu alte decoruri...
- hraneste pestii o data pe zi, sau o data la 2 zile... cu putina mancare. Nu te teme, nu mor de foame si nu sufera. Dar o sa ai acvariul mai curat.
- inainte sa comanzi / cumperi ceva, vino si intreaba-ne... toti vanzatorii de la petshop-uri sunt pusi acolo ca sa vanda, NU ca sa iti dea tie sfaturi utile!
Nu te supara daca te mai bombanim, ca si la noi e pandemie si ne plictisim... da' avem intentii bune si, daca o sa asculti sfaturile primite, o sa fie mult mai bine pentru pestii tai.


PS: Bun venit pe forum!




Nu ma supar, atata timp cat nu sunt doar critici si vin impreuna cu recomandari, sfaturi, idei ... etc.
Voi incerca sa schimb nisipul cat mai curand posibil, insa probabil trebuie sa astept sa pot calatori mai mult pentru a putea ajunge la magazine specializare pentru achizitionarea de plante naturale.

Nu vreau neaparat vivipari, am facut o gresala ca am luat xipho. Nu stiam ca sunt asa de agresivi.
Acum sunt int-un acvariu mai mic.

@samy - da, se pot cumpara online, insa nu cred ca este ok sa comand plante naturale online. Prefer sa ma duc sa le cumpar eu cand voi putea

This message was edited 1 time. Last update was at 05/03/2021 14:39:19

ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1187
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Plante poti achiztiona linistit online,la fel si alte produse. Singurul lucru care nu l-as comanda online ar fi pestii si alte animale.
[WWW]
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1442
Location: Austria
IP:
Offline

schumacher999 wrote:
koala wrote:Dragule, ce sa spun?
Conform parerii majoritatii celor care ne petrecem vremea pe aici, acvariul ala este de un prost-gust desavarsit.
Ti-o spun fara niciun fel de rautate, am inteles ca trebuie sa fie "pe gustul copilului" si toti avem copii... stim cum e.

- Tu ar trebui sa incerci totusi sa ii faci o educatie fetitei tale si sa ii explici ca un pestisor are nevoie sa se simta "ca acasa" pentru a putea trai fericit.
- Cauta cateva poze cu acvarii decorate in mod natural si arata-i-le... spune-i (fara sa intri in detalii de specialitate) ca "asa arata casuta pestilor, in realitate, acolo unde traiesc ei... si ca noi vrem ca ei sa fie fericiti."
- Copiii reactioneaza bine daca le spui ca animalutzele lor vor sa fie fericite.

Acu', pentru tine...
- nici scalarii si nici pleco NU au ce sa caute acolo... da-i inapoi, doneaza-i, fa ceva cu ei.
- daca vrei vivipari (alde xifo, molly, platy etc), fa bine si cumpara doar masculi... altfel, o sa te umpli de pui si n-o sa ai ce face cu ei.
- daca reusesti "sa cazi la pace" cu pustoaica, pune mana si arunca toate plasticele alea...
- pune niste nisip normal (d-ala de constructii, de la locul de joaca, etc)... pune niste plante naturale, de care or fi ele.
- nu aglomera bazinul (ca e oricum destul de mic) cu alte decoruri...
- hraneste pestii o data pe zi, sau o data la 2 zile... cu putina mancare. Nu te teme, nu mor de foame si nu sufera. Dar o sa ai acvariul mai curat.
- inainte sa comanzi / cumperi ceva, vino si intreaba-ne... toti vanzatorii de la petshop-uri sunt pusi acolo ca sa vanda, NU ca sa iti dea tie sfaturi utile!
Nu te supara daca te mai bombanim, ca si la noi e pandemie si ne plictisim... da' avem intentii bune si, daca o sa asculti sfaturile primite, o sa fie mult mai bine pentru pestii tai.


PS: Bun venit pe forum!




Nu ma supar, atata timp cat nu sunt doar critici si vin impreuna cu recomandari, sfaturi, idei ... etc.
Voi incerca sa schimb nisipul cat mai curand posibil, insa probabil trebuie sa astept sa pot calatori mai mult pentru a putea ajunge la magazine specializare pentru achizitionarea de plante naturale.

Nu vreau neaparat vivipari, am facut o gresala ca am luat xipho. Nu stiam ca sunt asa de agresivi.
Acum sunt int-un acvariu mai mic.

@samy - da, se pot cumpara online, insa nu cred ca este ok sa comand plante naturale online. Prefer sa ma duc sa le cumpar eu cand voi putea


Spun din experienta, plantele online în vid is mult mai ok decat cele din magazin din acvari.
De ce: daca nu este un magazin ok risti sa aduci alge în acvariu tau.

În legatura cu filtrare.
Colegi si eu n-am referit öa filtrare biologic nici de cum bureti.

[Email]
schumacher999
Junior member
[Avatar]

Joined: 26/02/2021 13:01:08
Messages: 55
Location: Co. Sligo IRE
IP:
Offline

Samy wrote:
schumacher999 wrote:
koala wrote:Dragule, ce sa spun?
Conform parerii majoritatii celor care ne petrecem vremea pe aici, acvariul ala este de un prost-gust desavarsit.
Ti-o spun fara niciun fel de rautate, am inteles ca trebuie sa fie "pe gustul copilului" si toti avem copii... stim cum e.

- Tu ar trebui sa incerci totusi sa ii faci o educatie fetitei tale si sa ii explici ca un pestisor are nevoie sa se simta "ca acasa" pentru a putea trai fericit.
- Cauta cateva poze cu acvarii decorate in mod natural si arata-i-le... spune-i (fara sa intri in detalii de specialitate) ca "asa arata casuta pestilor, in realitate, acolo unde traiesc ei... si ca noi vrem ca ei sa fie fericiti."
- Copiii reactioneaza bine daca le spui ca animalutzele lor vor sa fie fericite.

Acu', pentru tine...
- nici scalarii si nici pleco NU au ce sa caute acolo... da-i inapoi, doneaza-i, fa ceva cu ei.
- daca vrei vivipari (alde xifo, molly, platy etc), fa bine si cumpara doar masculi... altfel, o sa te umpli de pui si n-o sa ai ce face cu ei.
- daca reusesti "sa cazi la pace" cu pustoaica, pune mana si arunca toate plasticele alea...
- pune niste nisip normal (d-ala de constructii, de la locul de joaca, etc)... pune niste plante naturale, de care or fi ele.
- nu aglomera bazinul (ca e oricum destul de mic) cu alte decoruri...
- hraneste pestii o data pe zi, sau o data la 2 zile... cu putina mancare. Nu te teme, nu mor de foame si nu sufera. Dar o sa ai acvariul mai curat.
- inainte sa comanzi / cumperi ceva, vino si intreaba-ne... toti vanzatorii de la petshop-uri sunt pusi acolo ca sa vanda, NU ca sa iti dea tie sfaturi utile!
Nu te supara daca te mai bombanim, ca si la noi e pandemie si ne plictisim... da' avem intentii bune si, daca o sa asculti sfaturile primite, o sa fie mult mai bine pentru pestii tai.


PS: Bun venit pe forum!




Nu ma supar, atata timp cat nu sunt doar critici si vin impreuna cu recomandari, sfaturi, idei ... etc.
Voi incerca sa schimb nisipul cat mai curand posibil, insa probabil trebuie sa astept sa pot calatori mai mult pentru a putea ajunge la magazine specializare pentru achizitionarea de plante naturale.

Nu vreau neaparat vivipari, am facut o gresala ca am luat xipho. Nu stiam ca sunt asa de agresivi.
Acum sunt int-un acvariu mai mic.

@samy - da, se pot cumpara online, insa nu cred ca este ok sa comand plante naturale online. Prefer sa ma duc sa le cumpar eu cand voi putea


Spun din experienta, plantele online în vid is mult mai ok decat cele din magazin din acvari.
De ce: daca nu este un magazin ok risti sa aduci alge în acvariu tau.

În legatura cu filtrare.
Colegi si eu n-am referit öa filtrare biologic nici de cum bureti.



Serios? Plantele comandate online sunt mai ok? Daca tu si ugarit5 spuneti acelasi lucru, va cred atunci.
Acum trebuie:
1. sa conving fetita sa renunte la pietrisul rosu
2. sa schimb pietrisul
3. sa comand plante

Referitor la filtru, intrebarea este daca pot adauga Sera Professional Siporax 15 mm in loc de burete in filtrul intern.
Pot scoate buretele cu totul. La diametru 12mm intra in carcasa de plastic.

O alta intrebare era referitor la descrierea filtrului si mai exact la ultimul punct cel cu punga de 1000ml si biostart 50ml, ce sunt acelea? bacterii si fertilizator?

Very efficient and complete biological filter material
Keeps water crystal clear in the aquarium or pond
Both sides; Open-pored, structure, three-dimensional and functional
1000 ml Bag (290 g) + Sera filter Biostart 50 ml
schumacher999
Junior member
[Avatar]

Joined: 26/02/2021 13:01:08
Messages: 55
Location: Co. Sligo IRE
IP:
Offline

Acum am descoperit si eu ca exista plante vidate.

Ceva de genul, corect?

Acum intrebarea este, daca le comand de exemplu de la Amazon.de, pana in Irlanda fac aproximativ 8-9 zile.
Mai sunt viabile dupa atata timp? Sau trebuie sa gasesc un seller aici?
[Thumb - IMG_20210305_104846_resized_20210305_104914016 (002).jpg]

ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1187
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Acel sera siporax cred ca este prea mare pentru filtrul tau (filtru intern nu?),vezi ca este sera minisiporax,in romania este un saculet cat pumnul vreo 9 lei

1,2 si 3 toate corecte
De asemenea vezi sa ai un numar ok de pesti la volumul acvariului,orienteaza-te spre pesti mai mici,hotaraste-te care iti plac mai mult si spune-ne ce vrei sa pui,noi iti vom spune daca sunt ok. (scapa de restul,in special de scalari!)

This message was edited 1 time. Last update was at 05/03/2021 17:55:50

[WWW]
schumacher999
Junior member
[Avatar]

Joined: 26/02/2021 13:01:08
Messages: 55
Location: Co. Sligo IRE
IP:
Offline

ugarit5 wrote:Acel sera siporax cred ca este prea mare pentru filtrul tau (filtru intern nu?),vezi ca este sera minisiporax,in romania este un saculet cat pumnul vreo 9 lei

1,2 si 3 toate corecte
De asemenea vezi sa ai un numar ok de pesti la volumul acvariului,orienteaza-te spre pesti mai mici,hotaraste-te care iti plac mai mult si spune-ne ce vrei sa pui,noi iti vom spune daca sunt ok. (scapa de restul,in special de scalari!)


Adica ceva de genul asta? Sera 0685 Siporax Mini Professional
alinutz80
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/12/2017 16:46:23
Messages: 2247
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

schumacher999 wrote:
ugarit5 wrote:Acel sera siporax cred ca este prea mare pentru filtrul tau (filtru intern nu?),vezi ca este sera minisiporax,in romania este un saculet cat pumnul vreo 9 lei

1,2 si 3 toate corecte
De asemenea vezi sa ai un numar ok de pesti la volumul acvariului,orienteaza-te spre pesti mai mici,hotaraste-te care iti plac mai mult si spune-ne ce vrei sa pui,noi iti vom spune daca sunt ok. (scapa de restul,in special de scalari!)


Adica ceva de genul asta? Sera 0685 Siporax Mini Professional


Da, cel din link este Sera Siporax Mini. E ok, dar in filtrul intern Aquel ASAP 300 care il ai tu nu o sa l poti pune...greu.
Ar trebui sa iti cumperi un al filtru intern in care sa pui sera minisiporax (ceva de colt recomand Eheim sau Dennerle - las linkuri mai jos).
https://www.nevertebrate.ro/filtru-intern-de-colt-eheim-aqua160-2207-33545
https://www.nevertebrate.ro/filtru-intern-nano-de-colt-dennerle-xl-30-60l-9639
Musai musai sa schimbi substratul rosu cu ceva natural de granulatie 1-2mm maxim 2-3mm. Daca vrei sa tii plante putin mai pretentioase iei substrat fertil tropica aquarium soil sau ada amazonia, daca nu atunci iei substrat nisip cuart, ceva natural de la dennerle sau dupla. Daca nu stii ce sa iei, te ajutam aici.

In rest, sunt total de acord cu colegul koala.....plus restul colegilor care toti ti-au mentionat anumite aspecte.
Scalarii nu au ce cauta in acvariu de 60L....1 scalar matur are nevoie de 40-50L...deci.....
Ramai cu pestii de talie mica.

Si, ca sa vezi ca si eu am un acvariu facut pt baiatul meu de 6 ani, uite aici cum arata:

This message was edited 1 time. Last update was at 05/03/2021 20:06:07


Acvariu 450L scalari manacapuru+rio nanay, keyhole chiclids, electric blue acara: https://www.youtube.com/watch?v=-MA1TMbu9ks

Acvariu 100L: https://www.youtube.com/shorts/A5UxprvhBMY

Acvariu 54L, Creveti crystal red: https://www.youtube.com/watch?v=TymTMhB75ms
Acvariu 54L, Creveti Blue dream: https://www.youtube.com/watch?v=G2XfmX2GJVo
Acvariu 54L, Land of trees: https://www.youtube.com/watch?v=6dfXKjSEi74

https://www.flickr.com/photos/190306661@N08/albums
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Daca ai noroc, plantele rezista pe transport si mai pot fi folosite cam 48 de ore. Eu zic sa cauti pe plan local.
Intr-un acvariu asa micut, ai putea incepe cu o colonie de boraras brigittae, sau ember tetra.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
schumacher999
Junior member
[Avatar]

Joined: 26/02/2021 13:01:08
Messages: 55
Location: Co. Sligo IRE
IP:
Offline

Rog un admin sa inchida topicul, nu voi mai posta aici.

Ultima impresie conteaza, acesta este un filmulet cu acvariul astazi (ignorati introducerea) Video cu acvariul

This message was edited 1 time. Last update was at 27/03/2021 15:32:56

 
Forum Index » Despre noi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com