[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Recomandari acvariu plantat - low tech, no CO2  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Saksup11
Junior member

Joined: 10/11/2018 18:56:25
Messages: 21
IP:
Offline

Hybrid wrote:
Ciudat ca mie mi s-a recomandat ca fiind prea mic acvariu de 55l pentru neoni (desi mi-am luat pana la urma).

E indicat sa fie cat mai multi neoni, fiind pesti de banc. nu stiu care ar fi un numar optim pt un bazin de 55L, dar pt al meu, cam 30 de buc pat a fi suficienti fara fi inghesuiti.

ugarit5 wrote: Vezi ca aymonieri cresc destul de mari si devin agresivi la maturitate.

stiu ca se fac destul de mari, daca nu ii pot tine o sa-i donez cand mai cresc.

Short update

Nu stiu care e motivul, mi-ai murit 2 neoni si 1 cory e pe cale sa se duca si el.
In apa nu am mai adaugat bacterii suplimentare, restul pestilor par s-o duca bine, melcii sunt mereu in miscare iar plantele sunt inca verzi, fara alge pe ele.
Lumina am pus-o pe "modul 2", adica mediu - led-urile albe sunt mai slabe + intervin si cateva led-uri albastre, totul cu un program de 2 ore inainte de masa si alte 6 ore dupa amiaza pana seara.
Nici nu hranesc prea mult, max de 2 ori pe zi numai cat se lipeste pe deget, in 10 min a disparut si mancarea ce ajunge la pietris.

Idei care ar fi motivul?

O sa vreau sa mai iau 2 cory panda, erau la un magazin local (ori 3 buc daca se duce unul), sunt foarte simpatici.

Ms.

This message was edited 1 time. Last update was at 23/03/2021 23:13:04

Saksup11
Junior member

Joined: 10/11/2018 18:56:25
Messages: 21
IP:
Offline

.

This message was edited 1 time. Last update was at 23/03/2021 23:12:27

Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

Saksup11 wrote:
Nu stiu care e motivul, mi-ai murit 2 neoni si 1 cory e pe cale sa se duca si el.
In apa nu am mai adaugat bacterii suplimentare...


Ai schimbat apa cu putin timp inainte sa moara pestii?
Saksup11
Junior member

Joined: 10/11/2018 18:56:25
Messages: 21
IP:
Offline

Fadds wrote:
Ai schimbat apa cu putin timp inainte sa moara pestii?

Da am schimbat cam 15L luni seara. In apa noua am pus doar solutie Tetra pentru declorificare, corespunzator cu volumul de apa introdus.
Apa era la temperatura camerei, nu rece de la robinet.
Saksup11
Junior member

Joined: 10/11/2018 18:56:25
Messages: 21
IP:
Offline

Dupa cum am mentionat mai sus, acei 2 neoni si un cory s-au dus + am mai gasit un neon mort ieri dupamasa.

Tot ieri am luat un kit de test de la Tetra, 6 in 1, rezultatele sunt asa:
NO3 - 0
NO2 - 0
GH - undeva la 10
KH - 2
pH - 7
CI2 - intre 0 -0.8
Conform tabelului urmator sunt in limitele bune: image

Ce nu fac bine? de ce mi-au murit pestisorii?

Tot ieri, avand in vedere ca s-au dus cativa, am mai luat 5 buc panda cory, sunt micuti, intre 1.5 - 2 cm - in total 6 buc.
Aseara inca erau speriati si ascunsi, i-am hranit si i-am lasat sa se acomodeze. Azi dimineata erau foarte vioi toti.
Sunt foarte simpatici. inoata peste tot, se ascund, se aseaza cumva toti in linie, mai este cate unul care urca pana la suprafata presupun ca pentru o gura de aer si revine la fund
image

Ce am mai observat e ca neonii stau mai ascunsi si mai la fund cand lumina e pe nivelul maxim. Desi nu e o lampa led puternica, are doar 9W, stau mai ascunsi cand e aprinsa.
Daca e oprita lumina, sunt peste tot.
Nu am mai intalnit pana acum sa se ascunda din cauza luminii.
Idei aici?

Mersi.
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

De pe https://fishtankmaster.com/cardinal-tetra-vs-neon-tetra/ si din alte surse, neonii si cardinalii prefera luminozitate redusa sau zone umbrite. Acestea fiind spuse, am vazut pe net multe acvarii plantate pe stil Iwagumi fara pic de umbra cu neoni, probabil se adapteaza cu timpul.
Saksup11
Junior member

Joined: 10/11/2018 18:56:25
Messages: 21
IP:
Offline

Exact, iar acolo se folosesc lampi mult mai puternice.

In trecut, in primul acvariu aveam neoni si guppy air cu lampa cu care a venit acvariul nu aveau nicio treaba. Sper sa se linisteasca.

M-am gandit sa fac o improvizatie, sa pozitionez lumina sa bata in sus iar pe sticla lampii sa pun ceva reflectorizant, folie de aluminiu sau ceva, sa testez cum va functiona.
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

Nu stiu cum ai facut testul acela, dar nu prea ai cum sa ai nitrati 0 (NO3) in apa de acvariu, daca este ciclat.
adiio
Member
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 07:37:01
Messages: 166
Location: Bucuresti, Pantelimon
IP:
Offline

Mai exact, nu are cum sa fie si nitriti si nitrati 0, daca ar fi sa ne luam dupa decese eu cred ca ai inca nitriti, adica acvariul nu-i ciclat inca.
Incearca sa te abtii, nu mai completa decesele...
Saksup11
Junior member

Joined: 10/11/2018 18:56:25
Messages: 21
IP:
Offline

Fadds wrote:Nu stiu cum ai facut testul acela, dar nu prea ai cum sa ai nitrati 0 (NO3) in apa de acvariu, daca este ciclat.

Tocmai am refacut testul, asa cum scrie in instructiuni.
Baghetele nu se coloreaza, raman complet albe in partea de sus unde indica nivelul de nitriti si nitrati
adiio
Member
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 07:37:01
Messages: 166
Location: Bucuresti, Pantelimon
IP:
Offline

Nu pre sunt de incredere testele alea. Cert este ca-i imposibil sa fie si no2 si no3 zero.
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Cum spune si adiio testele alea sint inutile. Daca vrei sa stii ce valori de n03 ai in bazin recomand testele dedicate JBL.

This message was edited 1 time. Last update was at 25/03/2021 20:22:31

Hybrid
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/02/2021 11:55:01
Messages: 410
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Saksup11 wrote:
Hybrid wrote:
Ciudat ca mie mi s-a recomandat ca fiind prea mic acvariu de 55l pentru neoni (desi mi-am luat pana la urma).

E indicat sa fie cat mai multi neoni, fiind pesti de banc. nu stiu care ar fi un numar optim pt un bazin de 55L, dar pt al meu, cam 30 de buc pat a fi suficienti fara fi inghesuiti.

ugarit5 wrote: Vezi ca aymonieri cresc destul de mari si devin agresivi la maturitate.

stiu ca se fac destul de mari, daca nu ii pot tine o sa-i donez cand mai cresc.


Site-ul asta zice ca cu 30 de neoni cardinal desi ai suprapopulatie aproape ~150%, fara sa iei in calcul sanitari, cat din volum e ocupat de decor si alte alea.
Intradevar e recomandat sa fie cat mai multi neoni intr-un grup, insa trebuie sa iei in calcul si dimensiunile acvariului.

This message was edited 1 time. Last update was at 11/04/2021 19:29:16


Dennerle Nano Cube 20 litri
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Este recomandat sa existe mai multi neoni in grup.... (macar la 8-10, macar )

Daca ai o galeata de 25L, sunt deja multi...

Este fireasca si "nevoia" incepatorului de diversitate ca specii, dar speciile sunt cu zecile'. (macar)

Asa ca se merge pe ideea: las' ca astia doi mici nu strica....

Pana la suprapopulare: ori ai vivipari si se rezolva de la sine, ori mai bagi "asa de diersitate" in bazin si alti pesti misto.

L.Edit: Cu NO2 si NO3=0 nu este bine. (deloc, chiar grav) Pstisorii au murit intoxicati cu amoniac.

This message was edited 2 times. Last update was at 11/04/2021 20:01:50


Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
Saksup11
Junior member

Joined: 10/11/2018 18:56:25
Messages: 21
IP:
Offline

Salut. revin cu update.

De la ultima postare, prea multe interventii nu am mai facut acvariului.

Plantele cresc, o duc foarte bine, care erau prea mari le taiam si le replantam. Am facut cateva zone foarte ok plantate asa ca de acum doar voi tunde fara sa mai replantez.

Pentru sunt mult mai vioi acum si nu mai stau la fund, nu prea se mai ascund.
Neonii, au ramas in jur de 15 buc, stau mai mereu in fata unde este spatiu gol si cateodata se mai ascund printre plante. i-am dresat ca inainte ii hranesc sa vina in fata si la suprafata, abia asteapta.
Sanitarii sunt ok, aymonierii la fel, melcii fac o treaba excelenta, alge nu am nicaieri.

Filtrul l-am curatat odata in ultimele doua luni, in apa acvariului - am pus o bucata de burete pe post de prefiltru in "in"-ul filtrului, acolo in grilajul de plastic (asta il mai curat odata la 2-3 saptamani cand prinde culoare); isi face treaba.

Schimburi de apa fac undeva la 15L odata la doua saptamani - din frica sa nu mai moara pestii am ramas sa fac schimburi mai rar. adaug AquaSafe si cateva picaturi de bacterii EasyStart la fiecare schimb de apa.

Pe baghetele alea parametrii apei sunt ok.

Lumina are acelasi program, 2 ore inainte de masa, 6 ore dupamasa pana noaptea.

Per total sunt multumit de evolutie. Parca as mai baga ceva pestisori inauntru dar nu prea stiu de care sa fie, poate ceva guppy ? si debitul din filtru e puternic, sa nu influenteze mult.

In poza e proaspat tuns si replantat ce a ramas.
image

Toate bune !
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Una din cheile succesului - schimburile saptamanale de apa. Iti recomand 50%, cu incredere. Eu folosesc direct de la robinet, adaug apoi denitrol sau seachem stability. Aqua-safe.. doar daca nu am alta optiune.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Saksup11
Junior member

Joined: 10/11/2018 18:56:25
Messages: 21
IP:
Offline

Dar astea sunt doar bacterii benefice. Aquasafe e pentru declorificare. nu folosesti solutie de tratare a apei?

La carasi in trecut eu nu foloseam, n-am avut probleme cu ei.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Nu, clorul se evapora repede si n-am avut niciodata necazuri din cauza lui.
Mai sunt momente cand apa de retea e tratata mai puternic, caz in care oricum nu mai ajuta la nimic nici o solutie.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Sergiu2019
Junior member

Joined: 03/02/2019 18:05:38
Messages: 35
IP:
Offline

Salutare. Am si eu un acvariu de 40l. Am primit niste plante si le-am plantat destul de haotic. Am vazut ca anubius-ul are deja ceva pete negre pe frunze iar cele lungi au frunze care par sa devina maronii. Ce ar trebui sa schimb?
Pozitia filtrului este ok? Sau sa trec pe varianta care face face bule? Ca si pesti am doar vre-o 7 guppy maturi ai o gramada de pui plus 2 cory albi. La schimbul de apa schb cam 10l la 2 s?pt?mâni si pun 5picaturi de easy life si 5 albastru de metilen.
Mancare le dau o data pe zi fulgi si granule.
[Thumb - IMG_20210811_185340_copy_920x688.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 13/08/2021 06:59:12

alinutz80
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/12/2017 16:46:23
Messages: 2253
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Sergiu2019 wrote:Salutare. Am si eu un acvariu de 40l. Am primit niste plante si le-am plantat destul de haotic. Am vazut ca anubius-ul are deja ceva pete negre pe frunze iar cele lungi au frunze care par sa devina maronii. Ce ar trebui sa schimb?
Pozitia filtrului este ok? Sau sa trec pe varianta care face face bule? Ca si pesti am doar vre-o 7 guppy maturi ai o gramada de pui plus 2 cory albi. La schimbul de apa schb cam 10l la 2 s?pt?mâni si pun 5picaturi de easy life si 5 albastru de metilen.
Mancare le dau o data pe zi fulgi si granule.


Salutare, eu as zice sa deschizi un topic nou, nu peste topicul colegului. Acolo ti se va raspunde.

Acvariu 450L scalari manacapuru+rio nanay, keyhole chiclids, electric blue acara: https://www.youtube.com/watch?v=-MA1TMbu9ks

Acvariu 100L: https://www.youtube.com/shorts/A5UxprvhBMY

Acvariu 54L, Creveti crystal red: https://www.youtube.com/watch?v=TymTMhB75ms
Acvariu 54L, Creveti Blue dream: https://www.youtube.com/watch?v=G2XfmX2GJVo
Acvariu 54L, Land of trees: https://www.youtube.com/watch?v=6dfXKjSEi74

https://www.flickr.com/photos/190306661@N08/albums
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com