[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Alegere pesti pentru acvariu de apa dulce  XML
Forum Index » Acvarii diverse - Jurnal
Author Message
ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1189
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Personal cred ca acele teste sunt oarecum inutile in cazul tau,dar lumina puternica necesara gazonului nu stiu cat poate fi substituita.
Cuba este o planta destul de dificila...
[WWW]
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

In ce sens sint inutile testele ? De unde stii cit iti consuma plantele?
Deyul
Junior member

Joined: 05/12/2020 14:18:32
Messages: 11
IP:
Offline

ugarit5 wrote:Personal cred ca acele teste sunt oarecum inutile in cazul tau,dar lumina puternica necesara gazonului nu stiu cat poate fi substituita.
Cuba este o planta destul de dificila...


Sincer sa fiu, am o lampa in plus primjta de la un prieten, nu stiu exact puterea acum dar verific diseara. Se poate pune aditional la cele doua neoane o lampa? Ajuta?
Deyul
Junior member

Joined: 05/12/2020 14:18:32
Messages: 11
IP:
Offline

Gabi C wrote:Hemiantus cuba necesita cunostinte destul de avansate pentru a fi crescuta cu succes. Ai nevoie de o buna lumina, buna fertilizare macro , micro si co2.
Un gazon care se preteaza cit de cit pentru incepatori este marsilea hirsuta.
Poti incepe insa cu plante gen cryptocoryne, moss, anubias, valisneria. Sint plante fara pretentii carora le este suficient schimbul de apa pentru a creste.


Pentru micro si macro fertilizare si CO2 am achizitionat MasterLine 1 + 2 + CO2.
Intre timp am modificat comanda de plante cu Micranthemum Tweediei Monte Carlo, am inteles ca sunt o idee mai putin pretentioase. Am insa o intrebare, pentru acvariul meu de 80L daca achizitionez filtrul extern JBL e702 este bun, sau ma puteti sfatui la un alt filtru extern cam la acelasi buget si o calitate buna?

Va multumesc!
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Ce tip de soil ai ales pentru gazonul asta? Ai cumparat si instalatie presurizata co2? CO2 lichid nu inlocuieste co2 gazos. CO2 lichid este doar un algicid.

This message was edited 1 time. Last update was at 10/12/2020 09:15:30

 
Forum Index » Acvarii diverse - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com