[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Salvare acvariu  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1189
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ar arata mai bine daca ai inlocui acel pod cu un bustean frumos de mopani...
[WWW]
sagi
Junior member

Joined: 11/08/2020 14:21:34
Messages: 12
IP:
Offline

Ma voi concentra mai mult pe decor in viitor.
Momentan am vrut sa fiu sigur ca toti pestii sunt ok.

Ah, acum am vazut editarea cu stockul de pesti.

Am fost ieri sa iau niste neoni, dar doar ce i-au adus si sunt in carantina.
Mai astept putin sa vad daca iese ceva din ouale depuse ieri, ca nu vreau sa stresez pe nimeni
ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1189
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Daca vrei sa iasa cv din acele oua,trebuie sa le separi si sa adaugi o picatura de albastru de metilen in apa lor
[WWW]
raul.tatulescu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 12/04/2017 09:53:50
Messages: 420
Location: Bucuresti, Laminorului
IP:
Offline

Pe langa ce au spus colegii referitor la filtrare as adauga faptul ca acel pietris pare foarte mare, o sa acumuleze multa mizerie si va fi greu de aspirat in timp. Daca vrei sa iti supravietuiasca cory ar fi bine sa pui icrele intr-o maternitate si sa bagi o piatra de aer. In rest un inceput bun, felicitari pentru decizia de a trece la un acvariu adevarat!

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/47332.page
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

sagi wrote:Ca update, am ajuns la urmatoarea solutie


Mult mai buna solutia. Bravo.

Planta din stinga pozei nu am mai vazut-o pina acum. Cea din drepata centru (cu frunzele cu margini albe) nu rezista submers decit cel mult 2-3 luni - stiu ca in multe magazine e declarata ca planta de acvariu.

Pietrisul e prea mare - ar trebui de 2-4 mm. Mincarea neconsumata intra prin pietris si putrezeste acolo creind diverse probleme.

Cele 2 pietroaie mari sint calcaroase (cea din stinga sigur). Cresc duritatea apei in timp. Ar trebui sa le scoti si sa o verifici si pe cea din dreapta.

Verifica ce contine filtrul (pune poze pe aici cu ce e in el). Daca are doar bureti ar trebui sa lasi un singur burete la intrarea in filtru si restul spatiului sa il completezi cu Matrix, Eheim Substrate Pro sau macar Siporax.

Nu te grabi si intreaba inainte de a face ceva.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
kmol
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/05/2010 23:20:33
Messages: 704
Location: Bucuresti, Pantelimon
IP:
Offline

Din acel Biorb initial poti face un mini/micro paludariu de toata frumusetea. Gasesti si aici pe forum exemple si pe Youtube (acolo de exemplu eu ma mai uit la SerpaDesign, faace niste "dracii" de toata admiratia.

Misiunea mea este sa imi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine. Ne întelegem bine, ca între asasini.
[Email]
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1769
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

kmol wrote:Din acel Biorb initial poti face un mini/micro paludariu de toata frumusetea. Gasesti si aici pe forum exemple si pe Youtube (acolo de exemplu eu ma mai uit la SerpaDesign, faace niste "dracii" de toata admiratia.


Si eu il urmaresc. Am vrut sa fac un paludariu dintr-un acvariu de 54 de litri. Hardscape-ul e de acolo, merge. Cum rahat fac eu sa inchid partea frontala, ca Serpa avea acryl, balamale, incuietoare, draci, laci, plm... Lasa, rama ln cu terariul meu sub forma de coparseu, pentru soparle

Mama prostilor e mereu gravida!
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com