[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Ajutor. Imi mor plantele.  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
giberica
Junior member

Joined: 01/09/2019 09:53:09
Messages: 79
IP:
Offline

Liv wrote:Ai grija ca frunzele peste care trece apa (sau sint stropite constant - linga spray bar)arata cam la fel (daca nu chiar mai rau) si la mine.


M-am gadit si eu ca poate fi asta, mai ales la ce filtru am si pe unde tot ajung plantele. Si poate sunt prea aproape de lumina, de aia am facu inaltatorul ala.

In alta ordine de idei, dupa 3 zile de kh minus am ajuns la Kh 8 si Ph in jur de 7.3 - 7.4. E greu de zis exact cu testul ala de 3-10 de la JBL. Am sa mai pun azi o tura si dupa aia probabil doar la schimbarile de apa, in apa de schimb.

Si cum mosul a fost baiat finut si anul asta mi-a(m) adus un test de apa mai complet din care a rezultat:

NH4 < 0.05
NO3 cam intre 0.5-1
NO2 < 0.01
Fe greu de zis dar tot foarte mic, reactivul nu a ramas nici incolor dar nici nu s-a colorat in mov cum arata pe grila de la test ci undeva spre galben, deci cred ca a reactionat ceva pe acolo dar nu suficient (ieri cand am schimbat apa am pus Profito care are si un pic de fier)

Si Craciun Fericit la toata lumea
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com