[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
acvariu boyu 80 litri  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
aldebaran
Junior member

Joined: 21/11/2019 22:02:44
Messages: 65
IP:
Offline

adrian09 wrote:poate ridica mai mult in spate.. cum nu are profunzime, are inaltime si ar avea de unde sa de efectul de spatiu in adancime..


Da m am gandit si eu sa il ridic mai mult in spate ca e cam ingust.. Sa inteleg ca e cam peste cat imi trebuie..dar nu cu mult Voi lasa 11 in caz de orice.

Legat de un fundal din spate. Eu am comandat acesta https://www.aquariumprest.ro/background-fundal-acvariu/fundal-acvariu-2-fe-e-70-cm-x-1-metru-model-ps19-63-70cm.html

Il voi folosii p cel albastru... desii imi doresc negru sau ceva gri s au gri putin mat. Nu gasesc pe tot netu fundal negru sa fie asa inalt.
Stiti cumva daca ar merge sa pun autocolant negru de la magazinele auto? A folosit cineva?
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

atata timp cat nu are contact cu apa.. doar il pui pe exterior,nu e nici o problema, doar ca daca e lucios, o sa ai reflexie de lumina pe el

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
aldebaran
Junior member

Joined: 21/11/2019 22:02:44
Messages: 65
IP:
Offline

Salutare. Am tot cautat pe net dar nu am gasit glimmer rock wood. Stie cineva un site ro. care trimite aceasta piatra? Am gasit doar pe un site dar comanda minima e 100kg

Am gasiti la un depozit in tim. o roca foarte interesanta... si cred ca voi cumpara aceasta roca daca nu gasesc nici cum glimmer rock wood..
Postez o poza sa vedeti cum arata roca .
image

Credeti ca e ok sa pun aceasta roca? Nu da peste cap parametrii apei? Nu stiu daca e calcaroasa s au nu ... nu precizeaza nimic despre ea.. E descrisa ca piatra, gradina, stancarie, rocarie :yeah
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

daca nu e calcaroasa , nu ai treaba, din cate vad e piatra de stanca...nu cred ca ar elimina calcar dar , pentru siguranta , trebuie testata cu otet. Daca incepe sa fiarba otetul pe ea inseamna ca elimina calcar in apa

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

aldebaran wrote:Credeti ca e ok sa pun aceasta roca? Nu da peste cap parametrii apei? Nu stiu daca e calcaroasa s au nu ... nu precizeaza nimic despre ea.. E descrisa ca piatra, gradina, stancarie, rocarie :yeah

E in regula, stai linistit... o poti folosi fara probleme.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
aldebaran
Junior member

Joined: 21/11/2019 22:02:44
Messages: 65
IP:
Offline

koala wrote:
aldebaran wrote:Credeti ca e ok sa pun aceasta roca? Nu da peste cap parametrii apei? Nu stiu daca e calcaroasa s au nu ... nu precizeaza nimic despre ea.. E descrisa ca piatra, gradina, stancarie, rocarie :yeah

E in regula, stai linistit... o poti folosi fara probleme.


Oke mersi mult pentru raspunsuri koala si adrian.
Voi cumpara niste stanca de la depozit. Mai am o varianta, o persoana si a desfintat acvariul si are niste pietre de vanzare... Doar ca nu stie sa imi spuna nimic despre pietre.. a spus ca a crescut pesti gen guppy xyfo si nu ciclide.
Par tare interesante le as cumpara si pe astea doar ca sunt cam micute si imi e frica sa nu strice parametrii apei. Acestea par calcaroase s au nu? Nu prea am idee care sunt calcaroase si care nu.
Pietrele arata asa :
image
image
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

daca persoana locuieste aproape, iei niste otet cu tine...pentru test....

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
aldebaran
Junior member

Joined: 21/11/2019 22:02:44
Messages: 65
IP:
Offline

Ziua 3 a acvariului
Plante :anubius bonsai
anunius var nana
anubius lancelota
christmas moss
4 plante steam verzi si 1 rosie nu le stiu denumirea
bila cladophora
Microsorum widelov
Bacopa amplexicaulis
Vallisneria asiatica
Lumina e standard de la bouy un led.. Mi se pare cam slaba vreau sa improvizez ceva pe viitor sa pot sa cresc si alte plante
Filtru pompa submersibila boyu umpluta cu 270gr sera siporax mini si cam jumate litru inele ceramice jbl.Solutie sera biostart
Co2 fac o bomba in 2 zile
Decor radacini red moor piatra dragon stone si ceva roca neagra


Nu stiu daca se vede.. dar am niste radacini de la plantele plutitoare pe fundul acvariului in dreapta si ceva frunze mici... Nu cred ca se vad in poza dar eu le vad.. Credeti ca voi face multe alge din cauza unor frunze care vor putrezii? Nu prea pot sa le scot ca stric tot...


Critici ,laude,pareri, sfaturi ..orice sunt bine venite.
Cam asa arata primul meu acvariu.. adica al doilea am mai avut cand eram mic dar nu plantat :

image
image
image
image

This message was edited 2 times. Last update was at 27/12/2019 01:15:20

aldebaran
Junior member

Joined: 21/11/2019 22:02:44
Messages: 65
IP:
Offline

Salutare. Astaza vreau sa pun bomba in functiune... gelatina e in frigider la inchegat

Problema e ca folosesc pompa submersibila de la boyu.. Acea pompa arunca apa.. adica picura apa la suprafata .. Din cauza picuriilor se formeaza foarte multe bule fine mici mici de oxigen care plutesc mult prin acvariu..
M am tot gandit cum sa opresc fenomenul dar nu am reusit.... Am marit debitul am pus aproape full apa ... sa nu mai picure de la distanta mare... am pus plante plutitoare in fata etc... Tot degeaba bulele tot persista
Imi va scoate co2 ul acele bule de oxigen???
Adica e egal cu 0 daca pun bomba?? S au va intra cat de cat co2? ??

image

This message was edited 1 time. Last update was at 29/12/2019 20:50:58

GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

Salut,

Pitrisu ala pus de tine e negru natural sau e vopsit? da si mie un link sa vad si eu ce si cum

Te-ai grabit cu plantele nu gluma
Stii plantele se prind/aclimatizeaza cam in 2 saptamani, parerea mea e ca bagi bomba aia degeaba

Spor

My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
aldebaran
Junior member

Joined: 21/11/2019 22:02:44
Messages: 65
IP:
Offline

GreenLifeAquatics wrote:Salut,

Pitrisu ala pus de tine e negru natural sau e vopsit? da si mie un link sa vad si eu ce si cum

Te-ai grabit cu plantele nu gluma
Stii plantele se prind/aclimatizeaza cam in 2 saptamani, parerea mea e ca bagi bomba aia degeaba

Spor


Pai maine e deja o saptamana de cand am dat start la acvariu... M am gandit sa bag acuma pt christmas moss ca am mult pe radacina si pe piatra... cel de pe radacina mai perleaza cateodada da putin.. Cel de pe dragon stone nici o schimbare.. si in 2 zone s a cam maronit.. Am si 2 anubias bolnavi... Un anubias bonsai si unul nana au ceva alge negre pufoase..Asa i am cumparat de la o persoana... Poate ajuta co2 si daca e mai repede
Pietrisul nu cred ca e vopsit.. am spart o pietricica si era neagra pe dinauntru.. doar ca vine si cu unele pietricele maronii si gri dar nu multe..
E luat de aici
https://www.aquariumprest.ro/pietris-acvariu-nisip-acvariu/pietris-negru-acvariu-black-crystal-sand-10-kg.html
GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

Salut,

Ce ai facut? ai bagat bomba? a explodat?

Spor

My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
aldebaran
Junior member

Joined: 21/11/2019 22:02:44
Messages: 65
IP:
Offline

Salutare, asa arata acvariul meu. Am mai adaugat niste plante..

image
image

image
image

Ciclarea a fost buna ... cu toate ca am schimbat de 3 ori 40% din apa in primele saptamani. Am bagat si co2 bomba .. reteta ci gelatina e geniala... nu se intareste sticla In saptamana a 3 a am adaugat 3 melci.. care au dormit 2 zile.. credeam ca sunt morti dar si au revenit. Dupa 3 saptamani jumate am adaugat 11 neoni albastri , 5 neoni negri , 2 neoni galbeni , 2 barbus cireasa, 2 rasbora si 2 sanitari cory albi. Toti pestii sunt vioi si sanatosi.. Ii hranesc cu tetra mini granule.. as mai cumpara ceva sa mai schimb hrana dar ni stiu ce ar merge pt pesti mici.
De 1 saptamana am adaugat vre o 12 creveti red sherry... Pt creveti am niste granule jbl negre.. ma chinui sa i hranesc dar nu reusesc..
Mancarea o ataca pestii rapid. Stiti o solutie cu ce as putea hranii crevetii? Ceva sa nu le fie pe plac pestiilor? In afara de varza ,, mazare etc.. am incercat dar nu mananca si imi e frica sa nu stric apa cu legumicioase. Pot traii crevetii doar cu ce gasesc prin acvariu??
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Salut. Crevetii se descurca, dar le poti da niste spirulina, mai sunt niste plicuri cu vafe de la tetra se cheama wafer mix. Cat despre pietris, coridoras probabil vor ramane fara mustati, posibil ?i partea de jos a codi?elor.
[ICQ]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com