[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Nano 20 litri  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
dumitriu ciprian
Junior member

Joined: 16/10/2019 17:45:20
Messages: 54
IP:
Offline

Asta e modulul care il am
[Thumb - 20191024_175815.jpg]

cr1st1an
Membru de baza

Joined: 15/04/2018 18:27:53
Messages: 452
Location: Timisoara
IP:
Offline

Ok. Multumesc.
dumitriu ciprian
Junior member

Joined: 16/10/2019 17:45:20
Messages: 54
IP:
Offline

Pentru o cre?tere mai rapid? a plantelor ce e de facut?
dumitriu ciprian
Junior member

Joined: 16/10/2019 17:45:20
Messages: 54
IP:
Offline

Imi poate spune si mie de ce a ap?rut asa cv?
[Thumb - 20191028_202440.jpg]

Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Lemnele nu au stat suficient in apa chiar daca au fost uscate foarte bine. Mizga aia o sa dispara singura (se dezvolta datorita resturilor de seva uscate) sau daca esti grabit ancistrusii si pomacea ( sau alti melci) o maninca cu placere.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
dumitriu ciprian
Junior member

Joined: 16/10/2019 17:45:20
Messages: 54
IP:
Offline

Liv wrote:Lemnele nu au stat suficient in apa chiar daca au fost uscate foarte bine. Mizga aia o sa dispara singura (se dezvolta datorita resturilor de seva uscate) sau daca esti grabit ancistrusii si pomacea ( sau alti melci) o maninca cu placere.
dar nu imi va afecta evolutia plantelor?
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Nu.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
dumitriu ciprian
Junior member

Joined: 16/10/2019 17:45:20
Messages: 54
IP:
Offline

Revin cu inca o intrebare si pt mn e cv cu care nu m-am mai intalnit...locuiesc în germania iar apa de aici e foarte calcaroasa.. ce as putea s fac pt eliminarea calcarului...ca nu as vrea sa renunt la acvaristica din cauza asta.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Osmoza inversa (alte metode sint cam prea scumpe). Plus remineralizare sau amestec cu apa dura initiala - trebuie sa calculezi functie de valoarea la care vrei sa ajungi cu duritatea.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
dumitriu ciprian
Junior member

Joined: 16/10/2019 17:45:20
Messages: 54
IP:
Offline

Tare imi este ca o voi cam termina cu acest acvariu...nu renteaza o instala?ie de osmoza la un borcan de 20L
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

dar cine zice sa utilizezi osmoza... daca o ai ok daca nu... apa de la retea,statuta 24h la declorinat
eu am 3 bazine.. unul de 400l,unul de 34 si unul de 24 si nu am folosit niciodata apa de osmoza...mi se pare prea costisitor
Nu te descuraja asa repede pentru... ce?... daca nu ai filtru de ,osmoza nu inseamna ca nu poti avea un acvariu.
Daca vrei marin, corali... aici este alta mancare de peste

nu cred ca nivelul de calcar din apa de acolo este atat de ridicat incat sa ai probleme cu pestii. Care este nivelul calcarului acolo?
sunt pesti care tolereaza calcarul...
in bazine, nu e bine sa pui pietre, nisip, scoici sau ornamente care elimina calcar, pentru ca , in bazin, nivelul calcarului, poate creste rapid si mult peste limita... e doar un bazin, nu e in natura...

This message was edited 3 times. Last update was at 31/10/2019 14:11:15


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Adrian are de asemenea apa dura, daca la el functioneaza o sa mearga si la tine.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

dumitriu ciprian wrote:...locuiesc în germania iar apa de aici e foarte calcaroasa.. ce as putea s fac pt eliminarea calcarului...ca nu as vrea sa renunt la acvaristica din cauza asta.

Treci pe cichlide africane din marile lacuri sau pe cichlide central americane
PS Pe de alta parte in apa aceia se cresc si discusi in Germania, doar la reprodus trebuie sa-ti faci griji

This message was edited 1 time. Last update was at 31/10/2019 18:50:52

[Email]
dumitriu ciprian
Junior member

Joined: 16/10/2019 17:45:20
Messages: 54
IP:
Offline

ocean wrote:
dumitriu ciprian wrote:...locuiesc în germania iar apa de aici e foarte calcaroasa.. ce as putea s fac pt eliminarea calcarului...ca nu as vrea sa renunt la acvaristica din cauza asta.

Treci pe cichlide africane din marile lacuri sau pe cichlide central americane
PS Pe de alta parte in apa aceia se cresc si discusi in Germania, doar la reprodus trebuie sa-ti faci griji

Imi doresc sa fac un "borcan"plantat...nu ma atrag ciclidele...am s incerc sa vad ce va ie?i pân? la urm?...multumesc oricum de ajutor
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

eu zic ca o sa mearga foarte bine, numai sa caute pesti care sunt mai putin pretentiosi la duritatea apei sau care le palce apa ma dura...cel putin cu neonii ... vad ca nu sunt problemeam sa incerc sa pun si niste red chery.. sa vad daca duc. cu toate ca nu cred sa nu mearga...doar in situatia in care..eu dau cu batul in balta....

deci in primul rand sa vrei, si cu rabdare.. fara rabdare,in acvaristica, le cam dai peste cap... si nu prea merge treaba

iti spun eu ca o sa iasa.. numai atentie si rabdare

vezi la jurnal plantate...nano 24 litri sau NANOO sunt ale mele..nu sunt bazine cu ceva aparte.. dar ca sa vezi ca merge chiar bine

This message was edited 2 times. Last update was at 01/11/2019 12:45:38


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
dumitriu ciprian
Junior member

Joined: 16/10/2019 17:45:20
Messages: 54
IP:
Offline

adrian09 wrote:eu zic ca o sa mearga foarte bine, numai sa caute pesti care sunt mai putin pretentiosi la duritatea apei sau care le palce apa ma dura...cel putin cu neonii ... vad ca nu sunt problemeam sa incerc sa pun si niste red chery.. sa vad daca duc. cu toate ca nu cred sa nu mearga...doar in situatia in care..eu dau cu batul in balta....

deci in primul rand sa vrei, si cu rabdare.. fara rabdare,in acvaristica, le cam dai peste cap... si nu prea merge treaba

iti spun eu ca o sa iasa.. numai atentie si rabdare

vezi la jurnal plantate...nano 24 litri sau NANOO sunt ale mele..nu sunt bazine cu ceva aparte.. dar ca sa vezi ca merge chiar bine

Multumesc frumos de incurajare
dumitriu ciprian
Junior member

Joined: 16/10/2019 17:45:20
Messages: 54
IP:
Offline

Revin cu o intrebare ca si fauna as vrea sa bag neoni si creveti red chery.....intrebarea e daca vor scormoni crevetii substratul...
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

dumitriu ciprian wrote:Revin cu o intrebare ca si fauna as vrea sa bag neoni si creveti red chery.....intrebarea e daca vor scormoni crevetii substratul...


Nu, dimpotriva. Crevetii mai curata din hrana care mai scapa si ajunge pe substrat.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
dumitriu ciprian
Junior member

Joined: 16/10/2019 17:45:20
Messages: 54
IP:
Offline

Silviu Man wrote:
dumitriu ciprian wrote:Revin cu o intrebare ca si fauna as vrea sa bag neoni si creveti red chery.....intrebarea e daca vor scormoni crevetii substratul...


Nu, dimpotriva. Crevetii mai curata din hrana care mai scapa si ajunge pe substrat.

Ok...având în vedere c? "borcanul meu are 20L"cam cati crevetii +neoni pot adauga pt a nu suprapopula acvariu
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Pai intr-un Dennerle de 20 eu am 8 neoni si creveti ... cit incap!

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com